در یک دهه گذشته، ما اکتشافات جدید و واقعیت‌های بسیار جالب و سرگرم کننده دیگری را داشته ایم که ما را به درک نحوه گذر زمان، نزدیک کرده است. بیایید به این دهه برگردیم و دوباره با هم آن‌ها را بررسی کنیم.
2010:

دانشمندان در بیابانی در عربستان سعودی استخوان انگشت انسانی با قدمت 88 هزار سال پیش را یافتند. این انگشت میانی قدیمی‌ترین فسیلی است که در خارج از آفریقا یافت می‌شود.

"برج خلیفه" بلندترین ساختمان جهان در شهر دبی امارت افتتاح شد. ارتفاع این آسمان خراش 828 متر است.

همچنین در این سال، طولانی‌ترین ترافیک تاریخ رخ داد. طول آن 100 کیلومتر بود و 12 روز به طول انجامید.

کارشناسان گونه‌ای از کوسه‌های کوچک را در خلیج مکزیک پیدا کردند که اندازه آن‌ها نهایتا 14 سانتیمتر است.

2011:

شاتل فضایی Discovery که از سال 1984 فعال بود، سی و نهمین و آخرین پرواز خود را در آن سال انجام داد.

در 31 اکتبر سال 2011، جمعیت جهان به 7 میلیارد نفر رسید.

بیش از 150 سال از کشف سیاره نپتون می‌گذرد. با این وجود این سیاره در تاریخ 12 ژوئیه سال 2011، اول چرخش شناخته شده کامل خود به دور خورشید را انجام داد.

شخصی نصف یک دانه انگور را در مایکروویو قرار داد تا بفهمد که آیا آتش می‌گیرید یا نه! دانشمندان بعداً از این آزمایش در مطالعات فیزیک خود استفاده کردند.

2012:

سیاره ونوس (زهره) مستقیماً از بین خورشید و زمین عبور کرد. این اتفاق تا سال 2117 دیگر اتفاق نمی‌افتد.

مریخ نورد "کنجکاوی" ناسا بر روی مریخ فرود آمد. این چهارمین کاوشگری بود که ناسا به این سیاره ارسال کرد تا اطلاعاتی در مورد این که آیا زندگی در مریخ وجود داشته است یا خیر، به دست آورد.

" فلیکس باومگارتنر" نخستین چتربازی است که با سقوط آزاد از استراتوسفر و بدون وسیله نقلیه، دیوار صوتی را شکست و رکورد مرتفع‌ترین و سریع‌ترین پرش با چتر دنیا را به نام خود ثبت کرد.

یک تحقیق جدید توسط آکادمی ملی علوم نشان داد که میمون‌ها در سنین پیری، همان بحران میانسالی را که ما انسان‌ها از آن عبور می‌کنیم را تجربه می‌کنند.

دانشمندان کشف کردند که باکتری‌ها علی رغم اندازه کوچک خود می‌توانند از مواد معدنی موجود در خاک برای انتقال الکتریسیته استفاده کنند. خبری واقعا شوکه کننده...

دانشمندان یک گیاه 300 ساله منحصر به فرد را مورد بررسی قرار دادند که فقط در دو صخره در اسپانیا رشد می‌کند. طبق یافته‌های آنها، مورچه‌ها آن‌هایی هستند که این گیاه را زنده نگه داشته اند.

یک میوه آفریقایی به نام "پولیا کندنساتا" وجود دارد که درخشان‌ترین و خوش رنگ‌ترین میوه‌ایست که تاکنون در یک مطالعه بیولوژیکی یافت شده است. رنگ زیبای این میوه نه به خاطر رنگدانه‌ها بلکه به خاطر بافت سلولی منحصر به فرد آن است. این میوه 30 ٪ از نور را منعکس می‌کند و دارای رنگ مایل به آبی-بنفش است.

2013:

موسسه فناوری کالیفرنیا گزارش داد که حداقل 100 میلیارد سیاره تنها در کهکشان ما وجود دارد.

یک اسکلت در زیر یک پارکینگ در انگلستان پیدا شد. پس از ماه‌ها تحقیق، آن‌ها مشخص کردند که متعلق به پادشاه ریچارد سوم است. هیچ علامتی از ماشین وی پیدا نشد.

نتایج یک مطالعه در روانشناسی اجتماعی بیان کرد که متن‌هایی که با دست خط بد نوشته می‌شوند، متقاعدکننده‌تر هستند. این امر به این دلیل است که خوانندگان مجبور به کند خواندن متن و خواندن مطالب به صورت کلمه به کلمه و تفکر طولانی‌تر در مورد واقعیت‌های درون متن هستند.

سرانجام یک همبرگر که به طور کامل در آزمایشگاه ساخته شده است تولید شد. ساخت آن 2 سال طول کشید و 325000 دلار هزینه داشت. این باعث امیدواری گاو‌ها در سراسر جهان شد!

2014:

دانشمندان دریافتند که از سیارک "Ceres" بخار آب به بیرون منتشر می‌شود. این بزرگترین سیارک در منظومه شمسی ما است.

فضاپیمای MAVEN ناسا برای انجام مأموریت خود (بررسی جو سیاره سرخ) به مریخ رسید.

دانشمندان در مدت بیش از 4 سال، 48 گونه از پرندگان را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند و سرانجام اعلام کردند که بر اساس ژنتیک، پرندگان از دایناسور‌ها تکامل می‌یابند.

محققان یک نقطه صورتی رنگ را روی سر لاک پشت‌های دریایی پشت چرمی مورد مطالعه قرار دادند. همانطور که معلوم شد، این نقطه به عنوان یک ساعت بیولوژیکی عمل می‌کند و به آن‌ها در مورد تغییر نور خورشید و تغییر فصول هشدار می‌دهد.

2015:

فضاپیمای "مسنجر" اولین فضاپیمایی که به طور خاص برای مطالعه سیاره عطارد به فضا فرستاده شده بود، با پایان یافتن ماموریتش و پس از 4 سال گردش در اطراف این سیاره، با کوبیده شده به سطح این سیاره ماموریتش پایان یافت.

10 سال پس از شوخی و دروغ سیزده ناسا، مبنی بر وجود آب در مریخ، دانشمندان دریافتند که در حقیقت با وجود دمای بسیار پایین این سیاره، ولی گاهی اوقات آب مایع بر روی سطح آن جریان دارد.

مردی به نام "سوون" رکورد جهانی برای "داشتن طولانی‌ترین روز تولد" را شکست! روز او حدود 46 ساعت به طول انجامید و برای دستیابی به آن از چندین منطقه زمانی مختلف عبور کرد تا به هدف خود برسد.

فضاپیمای New Horizons ناسا به سوی پلوتون به حرکت درآمد تا نگاهی دقیق‌تر از پلوتون را به ما نشان دهد. دانشمندان کوه شناور بزرگی از یخ و آب را بر روی این سیاره پیدا کردند؛ و برخی از علائم که اثبات می‌کنند پلوتون هنوز هم یک سیاره است.

2016:

برای اولین بار، فروش آب معدنی بیشتر از نوشیدنی‌های گازدار شد.

جستجوی روزانه گوگل به 3 میلیارد در روز رسید.

"123456" رایج‌ترین رمز عبور برای 3 سال متوالی بود.

بزرگترین یاقوت کبود استار جهان در سریلانکا پیدا شد. وزن آن بیش از 1400 قیراط بود.

یک دیرینه شناس فسیل یک قارچ 440 میلیون ساله را پیدا کرد که این فسیل قدیمی‌ترین فسیلی است که تاکنون پیدا شده است.

2017:

یک شرکت هواپیمایی، یک پرواز اختصاصی را برای سگ‌ها در نظر گرفت تا به آن‌ها در فرار از طوفان هاروی کمک کند.

فضاپیمای "کاسینی" ناسا یک منبع انرژی احتمالی برای زندگی در انسلادوس، یکی از قمر‌های زحل پیدا کرد.

2018:

نقاشی غاری 65000 ساله در اسپانیا که توسط نئاندرتال‌ها کشیده شده بود، یافت شد. از این رو می‌توان آن‌ها را اولین گونه روی زمین دانست که مستند سازی تاریخ را آغاز کرده اند.

قدیمی‌ترین پیام جهان در یک بطری در استرالیا کشف شد که حدود 132 سال قدمت داشت و در سال 1886 از کشتی آلمانی "پائولا" به دریا انداخته شده بود.

محققان دریافتند که ما به طور متوسط حدود 5000 چهره را در حافظه خود ذخیره می‌کنیم، اما این تعداد می‌تواند به حدود 10 هزار نفر هم برسد.

بر طبق برآورد‌ها حدود 100 میلیون سیاه چاله در کهکشان راه شیری ما وجود دارد.

یک مطالعه جدید نشان داد که برخی از انواع عنکبوت‌ها می‌توانند برای نوزادانشان شیر تولید کنند، که حتی از شیر گاو نیز مغذی‌تر است.

2019:

یک توله سگ به طور طبیعی با رنگ سبز به دنیا آمد و نام آن را هالک گذاشتند.

تحقیقات در مورد زنبور‌ها نشان داد که آن‌ها می‌توانند ریاضی را انجام دهند! آن‌ها می‌توانند جمع و تفریق کنند و مفهوم صفر را درک کنند.

ماموریت مریخ نورد Opportunity پس از 15 سال به دلیل طوفان ماسه‌ای قدرتمند که باعث ایجاد آسیب در کلیه ارتباطات آن شد، به پایان رسید.

یک نقاشی دزدیده شده از پیکاسو سرانجام در مارس 2019 پس از 20 سال پیدا شد.

انتشار تصویری برای اولین بار از یک سیاه چاله در این سال به سرعت اینترنت را درنوردید. جرم این سیاه چاله 6.5 میلیارد برابر خورشید و 55 میلیون سال نوری از آن فاصله دارد.

Vantablack ماده‌ای است که قبلاً تاریک‌ترین جسم ساخته شده توسط بشر در جهان بود. اما در سال 2019 مهندسان MIT توانستند چیزی را 10 برابر تاریکتر توسعه بدهند. هنوز نامی برای این ماده انتخاب نشده است، اما بیش از 99.99 ٪ از نور را جذب می‌کند.

منبع: BrightSide - bartarinha.ir
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/01/13 15:24:03

Captcha

پست های مشابه
ادامه مطلب 245
ادامه مطلب 310
ادامه مطلب 987
ادامه مطلب 238
ادامه مطلب 262
ادامه مطلب 209
ادامه مطلب 216
ادامه مطلب 216
ادامه مطلب 222
ادامه مطلب 222
ادامه مطلب 203
ادامه مطلب 236