رسوبات ۱۵ میلیون ساله در این منطقه یک شگفتی تاریخی- جغرافیایی رقم زده است.
نگ‌هایی همچون قرمز، قهوه ای، سبز، نارنجی، زرد و سفید، رنگین کمان زمینی ماهنشان (آلا داغ لار) را تشکیل داده است.
اگرمی خواهید تجربه گذر از سیاره‌ای دیگر را حس کنید مسیر زنجان – ماهنشان به سمت میانه تبریز بهترین راه والبته کم هزینه‌ترین راه است.
این در مسیر زنجان به ماهنشان مسافت بین روستای مهرآباد تا روستای شکورچی در بیان محلی به آلا داغلار یعنی کوه‌های رنگارنگ معروف است.
زمین شناس و استاد دانشگاه زنجان درباره علت رنگی بودن این کوه‌ها گفت: در پی فاز‌های کوه زایی و بالا آمدگی کوه‌ها حوضچه‌های قاره‌ای در این منطقه ایجاد شده بود که دارای رسوبات آهن دار بوده اند که تغییر املاح و نوع آن‌ها در رنگ رسوبات تثبیت و موجب تشکیل این کوه‌های رنگی شده است.
دکتر عباسی قدمت این کوه‌های رنگی را ۱۵ میلیون سال اعلام کرد و افزود: گاه رنگ‌های کوه‌ها آدرسی برای وجود مواد معدنی است برای مثال رنگ سبز نشان از وجود ماده معدنی مس است که بدلیل کربناته شدن به رنگ سبز دیده می‌شود.
وی با اشاره به وسعت ۷۰ کیلومترمربعی کوه‌های رنگی در این منطقه گفت: جغرافیای طبیعی و انسانی و ویژگی‌های زمین ریخت شناسی یا ژئومورفلوژی (علم بررسی برجستگی سطح زمین) همه قابلیت معرفی این منطقه به عنوان یک ژئوپارک (پارک گردشگری) را دارد.
این کوه‌های رنگی همه ساله بسیاری ازگردشگران وعکاسان را برای لذت بردن از اعجاز طبیعی دعوت می‌کند.
ماهنشان یکی از هشت شهرستان استان زنجان است که به لحاظ جاذبه گردشگری با کوه‌های رنگین و قلعه بسهتان و از نظر شهرت تولیدی باغی به زرد آلو‌های آبدار و قیسی هایش شناخته می‌شود.  
نویسنده : کلاکت