نیازهای تغذیه ای گیاه‌خواران به درشت مغذی ها و ریزمغذی ها محقق انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی كشور به نیازهای تغذیه ای گیاه‌خواران به درشت مغذی ها و ریزمغذی ها تاكید گرد و گفت: كسانی كه تمایل به رژیم غذایی گیاه‌خواری دارند باید مواردی را رعایت كنند كه تامین انرژی یكی از آنها است.  تامین انرژی بدن وی گفت: از آنجایی كه غذاهای گیاهی غنی از آب، فیبر و حاوی درصد كمی از چربی نسبت به غذاهای حیوانی هستند، بنابراین حاوی انرژی كمتری نیز هستند كه این امر برای كاهش وزن افراد چاق مطلوب است.
باژن ادامه داد: ورزشكاران، زنان باردار و شیرده گیاه‌خوار برای تامین انرژی بیشتر، باید مصرف مواد غذایی مانند انواع مغز ( گردو، بادام و پسته)، حبوبات، میوه‌های خشك و شیر سویا را افزایش دهند.  توجه به پروتئین مورد نیاز این محقق حوزه تغذیه گفت: بررسی‌های علمی نشان می دهد كه قابلیت هضم پروتئین‌های گیاهی نسبت به حیوانی كمتر است، بنابراین در گیاه‌خواران، دریافت مقادیر بالاتری از منابع گیاهی پروتئینی برای تامین مقادیر مورد نیاز در دوره های مختلف زندگی مورد نیاز است.
وی افزود: همچنین با توجه به پایین تر بودن درصد هضم و جذب پروتئین‌های گیاهی، توجه به میزان پروتئین دریافتی به خصوص در گروه‌های آسیب‌پذیر و در حال رشد مانند نوزادان، كودكان، زنان باردار و شیرده و سالمندان ضروری به نظر می رسد.
باژن گفت: موضوع مهم دیگر، فقدان برخی اسیدهای آمینه ضروری در پروتئین‌های گیاهی است كه سبب كیفیت پایین این پروتئین‌ها شده بنابراین، این پروتئین‌ها به عنوان پروتئین‌های ناكامل شناخته می شوند.  فراوانی اسیدهای چرب اشباع در غذاهای حیوانی وی اظهار داشت: اسیدهای چرب اشباع بیشترین زیان را برای سلامتی دارند، این چربی‌ها به وفور در غذاهای حیوانی یافت می شوند، به همین دلیل است كه مصرف مواد حیوانی خطر بیماری‌های قلبی و سرطان را بالا می برد.
محقق انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی كشور افزود: گیاهان دارای چربی‌های سالم غیر اشباع بوده و میزان چربی‌های اشباع در آنها بسیار كم یا هیچ است بنابراین، دریافت چربی‌های اشباع در گیاه‌خواران بسیار پایین و در مقابل دریافت چربی‌های غیر اشباع بالا است. مصرف متعادل فیبر غذایی باژن بیان داشت: رژیم غذایی گیاه‌خواران در مقایسه با همه چیزخواران غنی از كربوهیدرات پیچیده و فیبر غذایی است به طوری كه میزان دریافت فیبر غذایی در این افراد حدود ۴۰ گرم در روز است، این در حالی است كه توصیه متخصصان تغذیه حداقل دریافت ۲۵ گرم فیبرغذایی در روز است.
وی افزود: مصرف فیبرغذایی مزایای سلامتی بی شماری دارد اما مصرف بسیار زیاد آن برای گروه‌های آسیب پذیر مانند كودكان، نوجوانان، زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود و بهتر است این افراد همراه با مصرف متعادل فیبر غذایی، از غلات تصفیه شده و غذاهایی كه حاوی مهار كننده جذب كمتری هستند و انرژی بیشتری را برای نیازهای رشد تأمین می كنند، مصرف كنند. تامین ویتامین ها وی افزود: گیاه‌خواران ویتامین های بیشتری نسبت به همه چیزخواران دریافت می كنند اما گروه گیاه‌خواران مطلق از نظر ویتامین های B2، B12، اسید فولیك و ویتامین D دچار كمبود هستند.
باژن ادامه داد: از این رو، مقدار كافی ویتامین D توصیه می شود كه برای دریافت آن بهتر است هفته ای یك تا دو بار به مدت یك ساعت در برابر نور آفتاب قرار گیرند یا از شیر سویا، ماست و پنیر، مارگارین و غلات غنی شده با ویتامین D یا در نهایت از مكمل ویتامین D استفاده كنند.
وی گفت: ویتامین B12 عمدتا در غذاهای حیوانی مانند ماهی، گوشت، محصولات لبنی و تخم مرغ وجود دارد، تنها منبع قابل اطمینان برای كسب ویتامین B12 در گیاهخواران، غذاهای غنی شده با این ویتامین از جمله شیرهای گیاهی، برخی از محصولات سویا و غلات صبحانه و مكمل های ویتامین B12 هستند.
نویسنده : mohammadho3in