خاکشیر معمولا در تهیه نوعی شربت مورد استفاده قرار می گیرد که خاصیت رفع تشنگی دارد و می توان از آن نوعی جوشانده تهیه کرد و در مجموع دارای خواص بسیار و پر رمز و رازی است.
خاکشیر با نام لاتین :Descurainia Sophia معمولا در تهیه نوعی شربت مورد استفاده قرار می گیرد که خاصیت رفع تشنگی دارد . همچنین می توان از آن نوعی جوشانده تهیه کرد . ضمن اینکه مصرف دارویی دارد. شربت خاکشیر یک نوشیدنی با طبع سرد است که دمای بدن را کاهش می دهد و به پیشگیری از گرمازدگی کمک کند. ترکیبات مغذی و شیمیایی : مهترین ترکیب دانه خاکشیر گلوکز اینولات ها هستند . حاوی ترکیبات معدنی شامل گوگرد ، کلر ، فسفر ، آهن ، پتاسیم ، کلسیم ، سدیم و منیزیم می باشد و نیز دارای پروتئین ، صمغ ، موسیلاژ ، چربی و ترکیبات ازت دار، فلاونوئیدها و روغن اسانسی است. مزایای سلامتی و خواص درمانی:   ضد عفونی کننده و ضد میکروبی، التیام دهنده زخم و جراحات، درمان سرطان، تب بر، تقویت کننده معده و اشتها، التیام دهنده زخم، ضد التهاب، رفع التهاب کلیه، پاد زهر خوب نقرس، ادرار آور، درمان سرخک و مخملک، نقرس، حصبه، آبله، درمان التهابات پوستی، دفع سنگ کلیه، درمان اسهال، کاهش قند خون و کاهش فشار خون
خاکشیر دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است و آکنه و جوش را درمان می کند و صورت را پاکسازی می نماید. 2 قاشق غذاخوری خاکشیر را با یک دوم فنجان عرق شاه تره و کاسنی مخلوط کنید و سه هفته بخورید تا جوش های صورت تان درمان شود. همچنین روزی 2 تا 3 لیوان از آن را بنوشید تا از شوره زدن موها جلوگیری کنید.
خاکشیر مثل یک ملین طبیعی برای کودکانی که به یبوست دچارند عمل می کند و آن را درمان می کند و غذا را هضم می کند وخواص ضد باکتریایی آن خطر ابتلا به اسهال را کاهش می دهد.همچنین به درمان تب بالا و خارش پوست در نوزادان و کودکان کمک می کند. البته به یاد داشته باشید که خاکشیر را از 2 سالگی به بعد به نوزاد ان بدهید و قبل از آن شربت خاکشیر را از صافی رد کنید و از آب آن به نوزاد بدهید.
خاکشیر به درمان لاغری و افزایش وزن نیز کمک می کند. استفاده از این نوشیدنی در طولانی مدت به کاهش وزن کمک می کند. برای لاغری توصیه می شود که مقدار یک قاشق غذا خوری خاکشیر را شسته و در یک لیوان آب ولرم حل کرده و با شکر شیرین کنید. اگر به فشارخون مبتلا هستید ، یک لیوان خاکشیر را به خوبی بکوبید و آن را به صورت پودری نرم درآورید، سپس در ظرفی ریخته و به مرور به آن آب اضافه کنید تا خمیری یک دست به دست آیدو این مرهم را روی پاهایتان بمالید تا فشارخون خود را کنترل کنید. برای درمان سنگ کلیه ، مصرف مخلوطی از خاکشیر و ترنجبین در افرادی که کلیه آن ها استعداد سنگ سازی را دارد، توصیه می کنند.
خاکشیر در درمان اسهال و استفراغ نیز مفید است. برای رفع این عارضه حدود یک قاشق غذاخوری خاکشیر را داخل یک لیوان آب خنک بریزید و کم کم و قاشق قاشق میل کنید. یکی از بهترین و موثر‌ترین راه‌های طبیعی برای درمان کبد چرب مصرف خاکشیر به همراه ترنجبین است. شربت ترنجبین و خاکشیر برای برطرف کردن بدبویی دهان بسیار موثر است.البته توجه به این نکته مهم است که افرادی که به ورم و زخم معده دچارند باید خاکشیر را به مقدار کم مصرف کنند.
همچنین افرادی که طبع سرد دارند و از بیماری های روماتیسم و آرتروز رنج می برند، باید شربت خاکشیر را عسل و عرق نعناع مصرف کنند.
0 0
نویسنده :

پست های مشابه
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب


ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب