کسب درآمد از اشتراک ویدیو

روستای «گنز» از توابع بخش ایرندگان خاش از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سیستان‌وبلوچستان به‌عنوان روستای ملی بلوچی‌دوزی مطرح شده است.
 بهروز عیسی‌زهی با بیان اینکه تیر یا مرداد سال آینده از این پیشنهاد دفاع می‌شود و درصورت تأیید داوران، روستای گنز در فهرست مکان‌های ثبت ملی شده قرار خواهد گرفت، ‌می‌گوید: «بخش ایرندگان و روستای گنز پیشینه خوبی در رشته بلوچی‌دوزی یا همان سوزن‌دوزی بلوچی دارد و هنرمندان و اساتید باسابقه‌ای در این روستا حضور داشتند و دارند.»
بلوچی‌دوزی که اغلب از سوی زنان بلوچ انجام می‌شود، قبلا از سوی سازمان یونسکو مهر اصالت دریافت کرده و در فهرست میراث معنوی کشور نیز ثبت شده‌ است.
زیبایی هنر سوزن‌دوزی بلوچی به این است که در زندگی روزمره مردم این دیار کاربرد دارد و با وجود گذشت سال‌های زیاد و تنوع لباس، همچنان جایگاه خود را در فرهنگ مردمان بلوچ حفظ کرده ‌است. سراوان، سیب و سوران، گشت، کلگان، جالق، ایرندگان، اسپکه، سورمیج، شهریانج، فنوج، هریدوک کوپچ، پیپ، دامن، محمدآباد، چانف، مهنت، ورکات، قاسم‌آباد، مارندگان، خاش، مته سنگ، کل هگان، بم‌پور، ایرانشهر و زاهدان از مناطقی هستند که بلوچی‌دوزی در آنها رونق دارد. روستای «گنز» پس از کلپورگان (روستای جهانی سفال)، ایرانشهر (شهر ملی سوزن‌دوزی)، روستای تنگه سرحه (روستای ملی حصیربافی) و شهر ادیمی (شهر ملی خامه‌دوزی) پنجمین منطقه در حوزه صنایع‌دستی سیستان‌وبلوچستان است که با صنایع‌دستی ثبت می‌شود.
0 0
نویسنده :

پست های مشابه
در گزارش زیر طرز تهیه آش ماسوآ را به شما آموزش می دهیم. ادامه مطلب
در گزارش زیر طرز تهیه ترشی بادمجان بوشهری را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب
در گزارش زیر طرز تهیه کوکوی چیپس را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب
طرفداران پاستا در این مطلب با طرز تهیه پاستا با سس پنیر و سیر سوخاری آشنا خواهند شد. ادامه مطلب
در گزارش زیر طرز تهیه کوکوی به را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب


ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب