کسب درآمد از اشتراک ویدیو

قتصاد ایران روزگار سختی را سپری می کند و در این میان مجموعه ای از سیاست های غلط باعث شده تورم افسارگسیخته به صورت روزانه افزایش پیدا کند و قدرت خرید مردم به شکل محسوسی افت کند؛در واقع سیاستگذار اقتصادی احتمالا متوجه آن نیست افزایش وحشتناک نرخ ارز و تعمیق رکود تورمی می تواند اندک ظرفیت های باقیمانده اقتصاد را تحت تاثیر قرار دهد.
بدیهی است در شرایطی که  نرخ های بهره واقعی به شدت منفی است دولت تنها تلاش می کند با افزایش بهای دارایی ها و همچنین افزایش اسمی دستمزد کارگران و کارمندان رفاه اقتصادی را به سطح حداکثری برساند اما باید تاکید کرد تنها راهکار برون رفت از بحران فعلی،توجه به تولید ملی و کاهش تورم از طریق جلوگیری رشدحبابی بازارها است.
براساس این گزارش،این موضوع قطعی است که سیاستگذار اقتصادی گرفتار توهم پولی شده و تصور می کند از طریق چاپ پول بدون پشتوانه و رشد اسمی درآمدها،می توان معیشت مردم را بهبود داد اما مشخص است که پیامدهای تورمی این سیاست بنبان اقتصاد را ویران خواهد کرد.
آدرس غلط دولت برای اداره اقتصاد کشور
در این ارتباط کامران ندری کارشناس اقتصادی، با بیان اینکه هم‌اکنون نرخ بهره واقعی در اقتصاد کشور ما منفی است، اظهار کرد:به عبارت دیگر تورم حدوداً ۳۶ درصد است و در مقابل، نرخ بهره در بالاترین حالت مثلا نرخ بهره اوراق، ۲۰ درصد است. این اختلاف تقریباً ۱۶ درصدی نشان می‌دهد که هم‌اکنون اقتصاد کشور ما با سرکوب مالی و نرخ های بهره واقعی به شدت منفی مواجه است که پیامد آن تورم بیشتر و بیشتر در آینده است.وی ادامه داد:در این شرایط، اگر بخواهیم باز هم نرخ بهره را برای ایجاد سود در بازاری دیگر مثل بازار سرمایه کاهش بدهیم، یعنی در واقع به نحوی سیاست‌گذاری کرده‌ایم که مردم تورم بیشتری متحمل بشوند تا عده‌ای محدود سود به جیبشان برود.این کارشناس اقتصادی ادامه داد:دولت به عنوان متولی مدیریت اقتصاد کلان، اگر به دنبال افزایش رفاه شهروندان است، باید بداند که رفاه اقتصادی با افزایش قیمت دارایی ها حاصل نمی‌شود؛ بلکه با مهار تورم و بالا رفتن قدرت خرید و به دنبال آن افزایش درآمد ملی  است که رفاه اقتصادی حاصل می‌شود. قدرت خرید زمانی افزایش می‌یابد که درآمد ملی زیاد شود. بنابراین تا تولید ملی افزایش پیدا نکند، رفاه اقتصادی نیز بدست نمی‌آید و تا تورم کنترل و مهار نشود، رشد سرمایه گذاری و رونق تولید ناممکن است.ندری با تاکید بر اینکه رفاه ملی فقط به افزایش درآمد ملی وابسته است، گفت: رفاه ملی به افزایش قیمت مسکن وابسته نیست، به افزایش قیمت ارز و افزایش اسمی حقوق کارمندان و بازنشستگان وابسته نیست. قطعا با افزایش تصنعی قیمت‌ها در بورس هم نمی توان سطح رفاه جامعه را بالا برد. بنابراین سیاستگذار نباید به دنبال بزرگتر کردن شاخص در بورس باشد آن هم در زمانی که میزان رشد بورس چندین برابر میزان رشد تورم است و ارتباطی با ارزش ذاتی بنگاه ها و عملکرد آنها ندارد و به صورتی حباب گونه افزایش یافته است.وی افزود:برعکس، شرایط به گونه‌ای است که سیاست‌گذار باید به دنبال کاهش حباب بورس باشد زیرا کاهش حباب بورس می‌تواند انتظارات تورمی افسارگسیخته را در جامعه محدود کند. از منظر اقتصاد کلان، اصلاح قیمتی که این روزها در بازار سهام شاهدش هستیم و در حال اتفاق افتادن است به نفع اقتصاد کشور است. سیاست گذار هم اگر به دنبال افزایش رفاه مردم است باید نگاه طولانی مدت داشته باشد و مهار تورم را در اولویت  نخست قرار دهد.ندری ادامه داد:واقعا جای سوال است که چرا و به چه دلیل سیاست‌گذار به جای مهار تورم، به دنبال حمایت از بازار سرمایه با روشهایی است که به تورم دامن می زند.   سیاست‌هایی که سیاست‌گذار اتخاذ می‌کند نباید به نحوی باشد که به قیمت ضرر ملت و تشدید مهار ناپذیر تورم، بورس به سوددهی برسد. پیش از این نیز مطرح شده بود که قرار است با تزریق پول از محل ذخایر صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه مجددا احیا شود که اینکار بی تردید یک اشتباه فاحش است. زیرا استفاده از ذخایر صندوق توسعه ملی در وضعیت فعلی، به مثابه چاپ پول است و توسل به این قبیل روش ها هیچگاه به نفع اقتصاد و مردم نیست.
0 0
نویسنده :

پست های مشابه
ادامه مطلب
فشار خون بالا در بدن بسیار خطرناک و مرگبار است به همین دلیل باید با پیروی از برنامه ...ادامه مطلب
افراد برای بیدار ماندن در شب نیاز به مراقبت هایی غذایی ویژه ای در طول روز دارند. ادامه مطلب
بررسی‌ها نشان داده ریش ریش‌های داخلی پوست موز یکی از مفیدترین قسمت‌های این میوه محسوب می‌شود. ادامه مطلب
خوردن موز در وعده صبح شادی را برایتان به ارمغان می آورد. ادامه مطلب


ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب