با افول قدرت خرید سپرده‌گذاری صندوق پس‌انداز مسکن یکم در نابسامانی بازار مسکن، تلاش‌هایی برای بستن پرونده این صندوق آغاز شده که عملاً می‌تواند امید چند صد هزار سپرده‌گذار صندوق پس‌انداز مسکن یکم را برای همیشه ناامید کند.
نسبت ارزش وام مسکن یکم به میانگین قیمت آپارتمان به محدوده 4.5درصد رسیده و حتی نسبت پوشش‌دهی وام مسکن زوجین خانه‌اولی نیز از 9درصد میانگین ارزش یک آپارتمان مطابق با الگوی مصرف فراتر نمی‌رود؛ در این شرایط با بایکوت شدن افزایش وام مسکن یکم در وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی، عملاً سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم که برخی از 3سال پیش نسبت به سپرده‌گذاری اقدام کرده‌اند، به بن‌بست رسیده‌اند. در این میان یک منبع آگاه در بانک عامل مسکن به همشهری می‌گوید: ازآنجایی‌که امتیاز وام مسکن یکم فقط تا 3 سال پس از تکمیل امتیاز برای سپرده‌گذار محفوظ می‌ماند و با رقم‌های فعلی نیز تسهیلات این صندوق دردی از سپرده‌گذاران دوا نمی‌کند، این بانک در تلاش است تا سپرده‌های باقی‌مانده در صندوق را با پرداخت سود 10درصد سالانه به متقاضی تسویه کرده و غائله این صندوق را ختم کند.

قربانیان اعتماد به وزارت راه
صندوق پس‌انداز مسکن یکم یک ابزار پس‌انداز محور برای توانمند کردن تقاضای مصرفی بازار مسکن است که از خرداد 94و با ایده عباس آخوندی، وزیر وقت مسکن و شهرسازی آغاز به‌کار کرد. براساس قواعد این صندوق، متقاضیان می‌توانند در ازای سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن یکم، بعد از یک سال تا دوبرابر میانگین سپرده خود تسهیلات ارزان‌قیمت 6تا 8درصدی دریافت کنند. البته دوره سپرده‌گذاری در این صندوق می‌تواند با مبالغی کمتر و تا سقف3 سال ادامه پیدا کند تا امتیاز متقاضی به حدنصاب دریافت سقف مبلغ وام برسد. تسهیلات این صندوق مختص خانه‌اولی‌هاست و مبلغ آن در شهر تهران 80میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200هزار نفر جمعیت 160میلیون و برای سایر نقاط شهری 40میلیون تومان است. ضمن اینکه زوجین خانه‌اولی می‌توانند با افتتاح 2حساب مجزا، تا دوبرابر این ارقام تسهیلات دریافت کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط 2 موج اول و دوم سپرده‌گذاران صندوق مسکن یکم موفق به خرید مسکن از طریق این صندوق شده‌اند و افراد باقی‌مانده عملاً هیچ انتفاعی از سپرده‌گذاری در صندوق پیشنهادی دولت نبرده‌اند، به‌خصوص که با رشد 6برابری قیمت مسکن از میانه‌سال 96تاکنون، عملاً قدرت خرید سپرده این افراد و تسهیلات صندوق نیز به یک‌ششم کاهش یافته است.

برندگان و بازندگان مسکن یکم
با رونمایی از صندوق پس‌انداز مسکن یکم در خردادماه 1394، عملاً نخستین موج از سپرده‌گذاران این صندوق در تابستان 95وارد بازار مسکن شدند. در آن دوره، نسبت پوشش‌دهی وام مسکن یکم برای افراد 25درصد و برای تسهیلات زوجین معادل 50درصد ارزش یک آپارتمان مطابق با الگوی مصرف بود و با احتساب آورده نقدی متقاضیان مسکن یکم، این نسبت تا حوالی 38درصد برای افراد و 76درصد برای زوجین خانه‌اولی افزایش می‌یافت. این نسبت‌ها برای موج دوم سپرده‌گذاران مسکن یکم که از تابستان 96به بعد وارد مسکن شدند، تقریباً به 19درصد برای افراد و 38درصد برای زوجین کاهش پیدا کرد؛ اما همچنان با احتساب پس‌انداز رسوب شده در حساب متقاضی، امکان خرید آپارتمان متوسط دور از انتظار نبود. این در حالی است که از موج سوم سپرده‌گذاران مسکن یکم به بعد یعنی کسانی که از تابستان 97امتیاز کامل دریافت وام مسکن یکم را کسب کرده‌اند، نسبت پوشش‌دهی این تسهیلات به ارزش یک آپارتمان مطابق با الگوی مصرف وارد روند نزولی شدیدی شده و عملاً امکان خرید خانه توسط خانه‌اولی‌ها را منتفی کرده است. به گزارش همشهری، در شرایط فعلی نسبت پوشش‌دهی وام مسکن یکم به میانگین قیمت یک آپارتمان مطابق با الگوی مصرف به محدوده 4.5درصد رسیده و حتی نسبت پوشش‌دهی این تسهیلات برای زوجین خانه‌اولی نیز از 9درصد فراتر نمی‌رود، درنتیجه به‌طور میانگین متقاضیان خرید مسکن به‌طور میانگین قادرند یک‌بیستم ارزش آپارتمان را از محل تسهیلات مسکن یکم تأمین کنند و این یعنی یک کار غیرممکن.

تسویه سپرده‌ 3ساله با سود 10درصد
پیگیری‌های همشهری از وزارت راه و شهرسازی و بانک عامل حوزه مسکن برای کسب اطلاع از برنامه‌های آتی صندوق پس‌انداز مسکن بی‌نتیجه بود. منابع آگاه و البته غیرمسئول در وزارت راه و شهرسازی می‌گویند: اولویت‌های مسکنی این وزارتخانه به‌کلی به طرح مسکن ملی گره خورده و فقط تلاش می‌شود مقدمات ساخت 400هزار واحد مسکن ملی تا پایان دولت دوازدهم فراهم شود. او می‌افزاید: قرار بود خط اعتباری مسکن مهر به‌مرور زمان به صندوق مسکن یکم اختصاص یابد تا این صندوق بتواند تعهدات خود را انجام دهد اما هزینه‌تراشی برای این خط اعتباری به حدی است که عملاً انتفاعی به صندوق مسکن یکم نمی‌رسد؛ درنتیجه هیچ مبحثی هم برای ترمیم قدرت خرید تسهیلات مسکن یکم مطرح نیست. همچنین یک مقام آگاه در مجموعه بانک عامل مسکن در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: در شعب این بانک، تسویه سپرده‌های مسکن یکم با نرخ سود 10درصد سالانه آغاز شده و سپرده‌گذاران این صندوق که عملاً قادر به استفاده از تسهیلات مسکن یکم نیستند، می‌توانند با مراجعه به شعبه افتتاح حساب مسکن یکم، نسبت به برداشت سپرده‌ خود و دریافت سود 10درصدی سالانه برای مدت سپرده‌گذاری اقدام کنند که البته در این صورت، امتیاز تسهیلات مسکن یکم آنها سوخت خواهد شد. او می‌افزاید: بانک مسکن امکان برداشت کل مبلغ سپرده مسکن یکم را نیز برای کسانی که امتیاز آنها کامل شده، فراهم آورده؛ اما این افراد نیز درصورت تسویه‌حساب، فقط تا یک سال می‌توانند امتیاز وام مسکن یکم را حفظ کنند و بعدازاین مدت، امتیاز این افراد نیز سوخت خواهد شد. به گزارش همشهری، آمار دقیقی از وضعیت سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم وجود ندارد؛ اما آخرین اظهارنظرها حاکی از این است که از مجموع حساب‌های افتتاح شده در صندوق مسکن یکم، 110هزار حساب بدون استفاده از تسهیلات حساب خود را صفر کرده‌اند و حدود 340هزار حساب زنده نیز در این صندوق باقی‌مانده است.

بن‌بست خانه‌اولی‌ها
وزارت راه و شهرسازی پیش‌ازاین، امکان انتقال وام مسکن یکم به طرح مسکن ملی را نیز مهیا کرده بود اما به‌واسطه اینکه سپرده‌گذاران این صندوق عمدتاً از طبقه متوسط شهری بودند و مسکن ملی در حواشی شهرها و شهرک‌های حومه پایتخت احداث می‌شد، عملاً طرح مسکن ملی نیز نتوانست گرهی از کار خانه‌اولی‌ها باز کند. حالا سپرده‌گذاران این صندوق باید ضمن تحمل کاهش 80درصدی قدرت خرید سپرده‌ خود در مقابل جهش 6برابری قیمت مسکن، یا در انتظار گشایش غیبی دولت بمانند یا با دریافت سود 10درصد سالانه از دریافت وام مسکن یکم انصراف دهند. البته در هردو صورت یک اصل پایدار می‌ماند و خانه‌اولی‌های حاضر در این صندوق تا سال‌ها موفق نخواهند شد با ابزار پس‌انداز نسبت به خرید مسکن اقدام کنند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/07/13 09:08:57

پست های مشابه
محمدمهدی عباسی پسر ۱۴ ساله مشهدی از یک فاجعه تلخ جلوگیری کرد. ادامه مطلب 11
ربات انبارداری طراحی و ساخته شده است که می‌تواند از قفسه‌های انبار بالا برود. ادامه مطلب 10
جویدن استخوان از تفریحات مورد علاقه‌ی سگ‌هاست و اگر این استخوان را خیلی دوست داشته باشند حتی ممکن ... ادامه مطلب 9
مردی که از دیوار محل نگهداری شیرها در باغ وحش بالا رفته بود توسط یک شیر نر زخمی ... ادامه مطلب 9
در صورتی که عفونت دندان بدون درمان به حال خود رها شود، می‌تواند منجر به عفونت‌های جدی و ... ادامه مطلب 12
علاقه مندی به قند و شکر می‌تواند حالت اعتیاد پیدا کند که نتیجه‌ای جز ابتلا به بیماری دیابت ... ادامه مطلب 11
در گزارش زیر طرز تهیه املت دنور را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 13
در گزارش زیر طرز تهیه کوبیده ماش و قمری را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 11
افراد مشهور در سراسر جهان قبل از شهرت شغل‌های دیگری داشتند که گاهی تصور کردن آن‌ها در این ... ادامه مطلب 10
در گزارش زیر با چگونگی پیدایش نخستین رستوران بیرون‌بر در تاریخ ایران آشنا شوید. ادامه مطلب 10
در گزارش زیر طرز تهیه سوپ تمبر هندی را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 7
در گزارش زیر طرز تهیه مربای ترب سفید را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 3