کتاب «از ما نیست» روایت زندگی مستند علی دیزائی است.
زندگی پرماجرای جذاب و جالبی که پایانش محاکمه بود و به پیروزی وی در دادگاه انجامید. علی دیزائی سال۱۳۴۱ در تهران ‌زاده شد. در ۱۱سالگی به انگلستان سفر کرد، تحصیلاتش را در آن کشور گذراند و دانش‌آموخته رشته حقوق شد. سال۱۹۸۶ نخستین افسر مهاجری بود که به پلیس بریتانیا پیوست. سال۲۰۰۱ در پی اتهامات شگفت و دسیسه‌های نژادی به دادگاه فراخوانده شد، اما پس از 2 سال محاکمه‌ای جنجالی پیروز شد. محاکمه وی ضوابط پلیس بریتانیا را برای همیشه دگرگون کرد. روایت محاکمه او پرشنونده‌ترین برنامه رادیو بی‌بی‌سی به شمار می‌آید. «از ما نیست» داستانی هیجان‌انگیز است و توسط کسی گفته شده که همه حقیقت ماجرای ظهور و سقوط پلیس‌های خودسر که قصد تخریب دیزائی را داشتند، می‌داند. دیزائی اکنون سرهنگ پلیس مونزلو در غرب لندن و همچنین مشاور حقوقی سازمان پلیس رنگین‌پوست است.
در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «در رأس گروه پیگرد سلطنتی ریچارد هورول قرار داشت، وکیل مدافعی از مؤسسه «هولیس وایت من» که اول آوریل ۲۰۰۲ به‌عنوان مشاور ارزشمند ملکه در دادگاه مرکزی جزایی منتصب شده بود. او یک وکیل مدافع ارشد با سابقه‌ای درخشان و توانایی‌های زیاد بود. از دید من او شخص مغروری بود که خوب، لفظ قلم حرف می‌زد و به‌نظر می‌رسید قصد دارد کاری کند که این مورد احمقانه تا آنجا که ممکن است درنظر هیأت منصفه جدی تلقی شود. در مقابل او حدود 20 زونکن قرار داشت که روی تک‌تک آنها اسم «علی دیزائی» خیلی تمیز و با دقت با شابلون نوشته شده بود. من با خودم فکر کردم که آیا در مقابل دستمزد ساعتی، خود او این کار را انجام داده یا به یکی از وکیل مدافع‌های تازه‌کار مؤسسه «هولیس وایت من» این کار را سپرده تا انجام دهد. همانطور که پرونده در دادگاه پیش می‌رفت، او دائماً با لحن ناخوشایندی عنوان شغلی مرا کشدار ادا می‌کرد تا شاید بتواند بر ارشد بودن من و اینکه دروغ سرگرد دیزائی چقدر تکان‌دهنده بوده است، تأکید کند.»
«از ما نیست» را نگار کریمی در ۳۲۸صفحه به فارسی برگردانده و انتشارات مروارید با شمارگان۷۷۰ نسخه به‌بهای ۲۶ هزار تومان آن را منتشر کرده است.
   
0 0
نویسنده : کلاکت
تاریخ ارسال : 1399/07/13 09:30:46

Captcha

پست های مشابه
انسان، حیوانی است که به سینما می‌رود. (جورجو آگامبن) ادامه مطلب 357
ادامه مطلب 337
ادامه مطلب 1341
ادامه مطلب 307
ادامه مطلب 330
ادامه مطلب 280
ادامه مطلب 342
ادامه مطلب 306
ادامه مطلب 307
ادامه مطلب 311
ادامه مطلب 303
ادامه مطلب 321