رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید، تعطیلی یک هفته ای مشکلی را حل نمی کند و تهران به تصمیم فوری و محدودیت‌های بیشتر نیاز دارد.
آژیر خطر در تهران به صدا درآمده و منحنی ابتلا به کرونا رو به بالاست. روزهای سختی که کادر درمانی را فرسوده کرده، حالا به سراغ شهروندان آمده و اینطور که شواهد نشان می‌دهد، شهر در آستانه موج بزرگ ابتلا قرار دارد. مترو و اتوبوسرانی پایتخت که با همه ظرفیت در روزهای سخت، طیف‌های مختلف مردم را جابه‌جا کرده است، در حالی متهم اصلی انتقال کرونا اعلام می‌شود که سال‌هاست حمایت‌ چندانی را از سوی دولت به چشم ندیده است. پارلمان شهری پایتخت که چندبار به‌خاطر ابتلای اعضایش تعطیل شده، ماه‌هاست درباره شیوع موج‌های دوم و سوم کرونا و افزایش جان باختگان هشدار می‌دهد اما مصوبات و دستورالعمل‌هایش برای کاهش ابتلا از سوی دستگاه‌های اجرایی وتو می‌شود.
محمد‌جواد حق‌شناس، عضو شورای شهر به‌خاطر گوشزد‌کردن ضرورت اعلام آمار دقیق‌تر از سوی مسئولان، به دادگاه احضار می‌شود و حرف‌ها، تذکرها و نطق‌های پیش‌از‌دستورشان نادیده گرفته می‌شود. حال این روزهای شهر خوب نیست و این ‌را آمار و ارقام رسمی می‌گوید. دستورالعمل‌هایی که باید از موج سوم جلوگیری می‌کرد، هنگامی ابلاغ می‌شود که «موج بزرگ ابتلا» تا پشت دروازه‌های شهر آمده و جان شهروندان را تهدید می‌کند.
آنطور که رضا کرمی‌محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران می‌گوید، احتمال وقوع موج بزرگی تهران را تهدید می‌کند. او درباره دلایل چنین رویدادی در پایتخت اظهار کرد: «در شرایط موجود و با توجه به اینکه درصدی از مردم پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، غربالگری اجرا نمی‌شود و امکان اجرای قرنطینه وجود ندارد، این احتمال وجود دارد که با موج بزرگی روبه‌رو شویم و باید برای وقوع آن آمادگی داشته باشیم.»  او در ادامه به ضرورت استفاده از سوله‌های مدیریت بحران در موج سوم کرونا هم اشاره کرد و افزود: «سوله‌های قبلی که برای این منظور اختصاص داده شده بود، پابرجاست و هنوز تقاضای دیگری اعلام نشده است. ضمن اینکه در این فرصت چندماهه، به ظرفیت‌های بیمارستانی اضافه شد و به این اقدامات خارج از عرف بهداشتی دیگر نیازی نیست، چرا‌که ظرفیت فیزیکی محل نگهداری مهم است.»

نوشدارو پس از...
روز شنبه بخشنامه‌ای از سوی استانداری، مبنی بر ممنوعیت فعالیت برخی اصناف در استان تهران صادر شد که قرار است مشاغل پرخطر را تعطیل و ترددهای شهری را محدود کند. اما آیا چنین نوشدارویی در این روزها می‌‌تواند کارساز باشد؟ آیا ابر‌شهری با 12میلیون جمعیت و 18میلیون سفر روزانه با اقدامات دیرهنگام یک‌هفته‌ای می‌تواند روند صعودی شیب ابتلا و اپیدمی را مهار کند و یا کاهش دهد؟
رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش، تصریح کرد: «قطعا خیر! براساس صحبتی که با اپیدمیولوژیست‌ها داشتم، همه معتقدند با تعطیلی یک‌هفته‌ای فقط شاهد یک فراز و فرود در منحنی اپیدمی خواهیم بود و چنین اقدامی اثربخش نیست. به‌نظر می‌رسد بعد از مدتی، شاهد پیک دیگری خواهیم بود. اگر وضعیت قرمز است که هست، به جای یک هفته باید حداقل 2هفته تهران را تعطیل کنیم.» ناهید خداکرمی در تذکر پیش از دستورش در جلسه دیروز شورای شهر تهران در این‌باره گفت: «این بخشنامه، شاید بتواند مسائلی را حل کند، اما به هرحال باز هم نگرانی‌هایی را در ذهن متبادر می‌کند. اگر نتوانیم محدودیت‌ها را حداقل به‌مدت 2هفته اعمال کنیم، مفیدتر است که امور شهر را مختل یا کند نکنند و همان ایمنی گله‌ای را پیش ببرند.»
خداکرمی با انتقاد از عادت‌کردن به تصمیمات روزمره این چنینی، تاکید کرد: «ما باید فاصله‌گذاری‌ها را در برنامه‌های خود اعمال کنیم؛ به‌گونه‌ای که رسانه‌ها هم به کمک شهرداری بیایند و کل بسته پیشنهادی حداقل طی مدت 2هفته اجرا شود تا اثرات آن دیده شود.»
رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: «اگر مسافرت‌ها محدود نشود و شاهد ازدحام در مبادی ورودی و خروجی تهران باشیم، باید مجددا انتقال ویروس از تهران به سمت نقاط سفید کشور را انتظار داشت. بنابراین به شهرداری پیشنهاد می‌کنیم ‌محدودیت‌‌هایی را برای کارمندان لحاظ و با دورکاری برخی مشاغلی که امکان دورکاری‌شان وجود دارد، موافقت کند. همچنین باید به این نکته توجه کنیم که هرچند احیای اقتصاد اولویت اصلی است، اما جان مردم در درجه اول اهمیت قرار دارد. بنابراین از استانداری خواهش می‌کنیم محدودیت‌ها را با کنترل مردم در ورود و خروج از منزل و مبادی شهر تهران درنظر بگیرد.»

آمار تهران
درحالی‌که ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران تعداد کشته‌شدگان کرونا در پایتخت را فقط برای روز یکشنبه 136نفر اعلام کرد، اما این آمار از سوی استاندار تهران رد و «تعداد دقیق» 68نفر اعلام شد. پیش‌تر محمد‌جواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران هم تعداد آمارهای فوتی ناشی از کرونا را بیشتر از آمار رسمی اعلام کرده بود اما سخنان او هم بعد از ساعتی با واکنش مسئولان اجرایی مواجه شد. ضمن اینکه پافشاری او بر مواضعش پای او را به دادگاه باز کرد.

 هشدار
تعطیلی تهران باید 2هفته باشد

محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران:    همانطور که می‌دانید، زنجیره و چرخه کووید-19 دو‌هفته‌ای است؛ بنابراین جای تعجب دارد که چرا آقای زالی درخواست تعطیلی یک‌هفته‌ای شهر را دادند. مشکل دیگری که وجود دارد، این است که وقتی مشکلی را مطرح می‌کنیم، گروه‌های سیاسی بیشتر با نگاه تخریبی به موضوع نگاه می‌کنند، تا اینکه به ارائه راه‌حل بپردازند. شما می‌بینید که این افراد همواره می‌خواهند‌ روابط بین دولت و مدیریت شهری را تیره و تار جلوه دهند، درحالی‌که چنین نیست.
0 0
نویسنده :

پست های مشابه
یک متخصص طب سنتی گفت: دارچین بهترین دارو برای بازیافتن انرژی است اگر ناراحتی معده دارید حتماً از ... ادامه مطلب 0
در گزارش زیر طرز تهیه کیک پیتزا خانگی را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 1
تحقیقات نشان می‌دهد که لپه دارای خواص بی شماری برای حفظ سلامت بدن است. ادامه مطلب 0
در گزارش زیر طرز تهیه آش سورانه کرمانشاهی را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 0
بازیگر مجموعه‌های تلویزیونی که برای کودکان و نوجوانان بسیار آشناست، با گریم متفاوت در یک فیلم سینمایی به ... ادامه مطلب 22
در گزارش زیر طرز تهیه آش گوجه فرنگی را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 21
در گزارش زیر طرز تهیه خورش متنجان را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 12
ادامه مطلب 12
ادامه مطلب 14
ادامه مطلب 8
ادامه مطلب 10
ادامه مطلب 3


ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب