لغو جلسه سران قوا به‌دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی تقابل مجازی مشاوران قالیباف و روحانی را رقم زد
حلقه مشاوران و تیم اطلاع‌رسانی روسای جمهور و مجلس، مجادلات نیابتی از طرف حسن روحانی و محمدباقر قالیباف را کلید زده‌اند. عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا و غیبت رئیس‌جمهور در اجتماعات، بهانه اصلی این مناقشات شده است. لغو جلسه روز سه‌شنبه سران قوا از طرف رئیس‌جمهور به یک تقابل مجازی بین مشاوران رئیس‌جمهور و مشاوران رئیس مجلس دامن زد. بعد از بازدید محمدباقر قالیباف از بخش بیماران کرونایی بیمارستان امام خمینی و طرح این موضوع که در جلسه سران قوا مسائل مربوط به کرونا را طرح خواهد کرد، برنامه نشست سران قوا با تصمیم نهاد ریاست‌جمهوری لغو شد. علیرضا معزی، معاون ارتباطات ریاست‌جمهوری نیز صراحتا علت لغو این برنامه را دیدار قالیباف با بیماران کرونایی اعلام کرد. همین کافی بود تا محمدسعید احدیان، دستیار سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌ مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر در پاسخ به توییت معزی، با انتشار فیلمی از سخنان شهید بهشتی با این مضمون که «فساد وقتی رسوخ می‌کند که رابطه مستقیم میان مردم و مسئولان قطع شود. حجاب بین مردم و مسئولان حرام مطلق است! اگر از جان خودت می‌ترسی، نباید زمامدار شوی!» بنویسد: «آقای معزی، سخنان شهید بهشتی را برای رئیس‌جمهور پخش کنید، شاید فرجی شد. برگردید به آن دوران که رئیس‌جمهور در خط مقدم جبهه بود.»
علیرضا معزی در صفحه توییتر خود با بیان اینکه کوچک‌شمردن پروتکل‌ها با هر انگیزه‌ای، عادی‌سازی نقض آنهاست، نوشت: «ستاد ملی ‎کرونا، توصیه‌ها و پروتکل‌های روشنی برای مقامات ارشد نظام تدوین و ابلاغ کرده است؛ پروتکل‌هایی که هم مانع از ایجاد اختلال در اداره امور کشور در شرایط ‎بحران می‌شود و هم از عادی‌سازی تجمعات و انتقال پیام غلط به جامعه جلوگیری می‌کند. توصیه‌هایی که حتی مقام معظم رهبری هم خود را ملزم به رعایت آنها می‌دانند و سبب تغییرات گسترده در برنامه‌های ایشان شده است. هیچ مصلحتی حتی برگزاری آیین‌های مذهبی هم سبب نشد که مقام رهبری، توصیه‌ها را نقض کنند. اصرار دیگر مقامات بر نادیده گرفتن پروتکل‌ها و تأکید بر ایجاد تمایز، چه انگیزه‌ای می‌تواند داشته باشد؟ کنترل شیوع ویروس، منوط به رعایت دستورالعمل‌های نهادهای تخصصی است و همه سطوح حاکمیت می‌بایست در شرایط کنونی، پیشتاز رعایت توصیه‌ نهاد تخصصی باشند. کوچک‌شمردن پروتکل‌ها با هر انگیزه‌ای، عادی‌سازی نقض آنهاست.» او همچنین با اشاره به جنبه‌های تبلیغاتی این بازدید یادآور شد: «در دشواری‌‌های کنونی و همزمانی ‎تحریم و بحران ‎کرونا، انتظار هر نقد و اعتراضی می‌رود جز گلایه از رعایت پروتکل‌ها. دغدغه‌های تبلیغاتی و برندسازی‌های شخصی را آنقدر فربه نکنیم که از دغدغه‌ سلامت عمومی هم پیشی بگیرد. حضور در بخش بیماران بدحال و به همراه بردن خبرنگار و دوربین، نه ایستادن در کنار مردم که بی‌اهمیت‌کردن سلامت مردم است.» معزی نوشت: «این نه یک بحث سیاسی و تبلیغاتی است و نه مجالی برای طعنه و کنایه نقض پروتکل‌ها، پیامی خطرناک برای سلامت عمومی است.»
مشابه این انتقادات را حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور هم بیان کرده بود. او در توییتر خود نوشت: «در این ایام سخت کرونایی مراقب سلامت جسمانی، روانی و اخلاقی خود باشیم.» جمله‌ای که کنایه به بازدید قالیباف از بیمارستان امام خمینی بود. در عین حال همین جمله را احمد امیر‌آبادی فراهانی، نماینده مردم قم و عضو هیأت رئیسه مجلس پاسخ داد و با کنایه برای آشنا نوشت: «به‌خصوص شما و آقای روحانی!» 
در عین حال مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تصمیم دولت به لغو جلسه سران قوا بعد از حضور قالیباف در بیمارستان امام خمینی‌(ره)، گفت: «وضعیت اپیدمی کرونا در ایران هیچ‌وقت به این وحشتناکی نبوده، هرگونه تجمعی باید لغو شد، لغو جلسه سران قوا تصمیم درستی بود و مجلس و بقیه ادارات هم باید یا تعطیل یا بسیار خلوت شوند.»
پیش از این سفرهای متعدد محمدباقر قالیباف به نقاط مختلف کشور حساسیت‌هایی را نسبت به تبلیغاتی‌بودن آنها برانگیخته بود. او اخیرا به استان مازندران سفر کرده بود. آشنا هم در واکنش به چنین سفرهایی، توییت زد: «سفرها را چند‌ماه زود شروع نکرده‌اید! این سفرها برای دیدن است یا دیده‌شدن؟ این سفرها نظارتی است، زیارتی است، نمایشی است یا انتخاباتی؟»
0 0
نویسنده :

ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب