رئیس جمهور تاکید کرد: با توجه به درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، اصابت گلوله اعم از گلوله خمپاره، کاتیوشا و توپخانه به خاک ما به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
 روحانی در ادامه اظهاراتش در جلسه هیئت دولت، امنیت منطقه‌ای و سرزمینی اعم از روستا‌ها و شهر‌های مرزی کشورمان، اعم از آذربایجان، اردبیل و دیگر مناطق مرزی را بسیار حساس و مهم برشمرد. رئیس جمهور با اشاره به وقوع جنگ میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ، گفت: یکی از تاکیدات مهم من، هم در گفتگو‌های دیروز با رئیس جمهور آذربایجان و هم در سخنان قبل از آن با نخست وزیر ارمنستان، توجه به امنیت سرزمین ایران بود. روحانی با ابراز تاسف عمیق از وقوع جنگ میان این دو کشور تاکید کرد: البته جنگ باید پایان یابد، زیرا به نفع هیچ کس نیست، ما حقوق ملت آذربایجان را محترم می‌شماریم و بر تمامیت ارضی آن تاکید می‌کنیم، اما راه حل هیچ مسئله‌ای از طریق آتش، جنگ و خون حل نمی‌شود. رئیس جمهور افزود: راه‌های دیگری وجود دارد و ما آمادگی داریم کمک کنیم تا به هر شکلی مسائل دو طرف حل و فصل شود. روحانی همچنین اصابت گلوله به خاک کشورمان را غیرقابل قبول دانست و گفت: هر دو طرف همسایه ما هستند که با آنان رابطه بسیار خوبی داریم، جمهوری آذربایجان بعنوان برادر و ارمنستان بعنوان همسایه ماست و از هر دو می‌خواهیم به این مسئله مهم توجه کنند. رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش، انتقال تروریست‌ها به مناطق همجوار کشورمان را غیرقابل قبول دانست و تاکید کرد: ما در طول سال‌های گذشته با تروریست‌ها جنگیدیم و شهید سردار سلیمانی با آنان جنگید تا تروریسم را در همان جا قلع و قمع کند پس اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها در کنار مرز‌های ما قرار گیرند.  روحانی افزود: ما در کنار مردم سوریه، لبنان و عراق با تروریست‌ها جنگیدیم و به آنان کمک کردیم، اکنون اگر بنا باشد عده‌ای به بهانه‌هایی بخواهند تروریست‌ها را از سوریه و جا‌های دیگر به نقاط نزدیک مرز‌های ما منتقل کنند، برای ما غیرقابل قبول است. رئیس جمهور اضافه کرد: من همین موضوع را با همین لحن و با این صراحت به مسئولان کشور‌های همسایه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفته ام.
 روحانی بار دیگر تاکید کرد: خیلی باید حواسمان باشد که این جنگ گسترش نیابد و به جنگ منطقه‌ای تبدیل نشود، زیرا افرادی در این طرف و آن طرف به آتش جنگ می‌دمند و بنزین می‌ریزند، این به نفع هیچ کس نخواهد بود. رئیس جمهور لزوم پذیرش این واقعیت، قبول کردن حقوق ملت ها، محترم شمردن تمامیت ارضی کشور‌های منطقه، پرهیز از جنگ و در پیش گرفتن فعالیت‌های سیاسی را برای همگان ضروری برشمرد. روحانی با تاکید بر اینکه هر کشوری باید حقوق همسایه اش را اداء کند، افزود: اشغال را به هیچ عنوان قبول نمی‌کنیم، اما جنگ نیز برای ما قابل قبول نیست، صلح برای ما اساس است و بسیار اهمیت دارد. رئیس جمهور گفت: البته خودشان هم با گذشت زمان احساس خواهند کرد که جنگ راهی نیست که آنان را به اهدافشان برساند. روحانی ابراز امیدواری کرد: دو طرف از مسیری صلح آمیز بتوانند به حقوق حقه مردم شان برسند و ثبات را به این منطقه بسیار حساس برگردانند.
0 0
نویسنده :

ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب