رئیس جمهور تاکید کرد: با توجه به درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، اصابت گلوله اعم از گلوله خمپاره، کاتیوشا و توپخانه به خاک ما به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
 روحانی در ادامه اظهاراتش در جلسه هیئت دولت، امنیت منطقه‌ای و سرزمینی اعم از روستا‌ها و شهر‌های مرزی کشورمان، اعم از آذربایجان، اردبیل و دیگر مناطق مرزی را بسیار حساس و مهم برشمرد. رئیس جمهور با اشاره به وقوع جنگ میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ، گفت: یکی از تاکیدات مهم من، هم در گفتگو‌های دیروز با رئیس جمهور آذربایجان و هم در سخنان قبل از آن با نخست وزیر ارمنستان، توجه به امنیت سرزمین ایران بود. روحانی با ابراز تاسف عمیق از وقوع جنگ میان این دو کشور تاکید کرد: البته جنگ باید پایان یابد، زیرا به نفع هیچ کس نیست، ما حقوق ملت آذربایجان را محترم می‌شماریم و بر تمامیت ارضی آن تاکید می‌کنیم، اما راه حل هیچ مسئله‌ای از طریق آتش، جنگ و خون حل نمی‌شود. رئیس جمهور افزود: راه‌های دیگری وجود دارد و ما آمادگی داریم کمک کنیم تا به هر شکلی مسائل دو طرف حل و فصل شود. روحانی همچنین اصابت گلوله به خاک کشورمان را غیرقابل قبول دانست و گفت: هر دو طرف همسایه ما هستند که با آنان رابطه بسیار خوبی داریم، جمهوری آذربایجان بعنوان برادر و ارمنستان بعنوان همسایه ماست و از هر دو می‌خواهیم به این مسئله مهم توجه کنند. رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش، انتقال تروریست‌ها به مناطق همجوار کشورمان را غیرقابل قبول دانست و تاکید کرد: ما در طول سال‌های گذشته با تروریست‌ها جنگیدیم و شهید سردار سلیمانی با آنان جنگید تا تروریسم را در همان جا قلع و قمع کند پس اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها در کنار مرز‌های ما قرار گیرند.  روحانی افزود: ما در کنار مردم سوریه، لبنان و عراق با تروریست‌ها جنگیدیم و به آنان کمک کردیم، اکنون اگر بنا باشد عده‌ای به بهانه‌هایی بخواهند تروریست‌ها را از سوریه و جا‌های دیگر به نقاط نزدیک مرز‌های ما منتقل کنند، برای ما غیرقابل قبول است. رئیس جمهور اضافه کرد: من همین موضوع را با همین لحن و با این صراحت به مسئولان کشور‌های همسایه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفته ام.
 روحانی بار دیگر تاکید کرد: خیلی باید حواسمان باشد که این جنگ گسترش نیابد و به جنگ منطقه‌ای تبدیل نشود، زیرا افرادی در این طرف و آن طرف به آتش جنگ می‌دمند و بنزین می‌ریزند، این به نفع هیچ کس نخواهد بود. رئیس جمهور لزوم پذیرش این واقعیت، قبول کردن حقوق ملت ها، محترم شمردن تمامیت ارضی کشور‌های منطقه، پرهیز از جنگ و در پیش گرفتن فعالیت‌های سیاسی را برای همگان ضروری برشمرد. روحانی با تاکید بر اینکه هر کشوری باید حقوق همسایه اش را اداء کند، افزود: اشغال را به هیچ عنوان قبول نمی‌کنیم، اما جنگ نیز برای ما قابل قبول نیست، صلح برای ما اساس است و بسیار اهمیت دارد. رئیس جمهور گفت: البته خودشان هم با گذشت زمان احساس خواهند کرد که جنگ راهی نیست که آنان را به اهدافشان برساند. روحانی ابراز امیدواری کرد: دو طرف از مسیری صلح آمیز بتوانند به حقوق حقه مردم شان برسند و ثبات را به این منطقه بسیار حساس برگردانند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/07/17 16:59:14

پست های مشابه
پیامک‌هایی درمورد ثبت نام در سامانه سجام برای برخی مشمولین سهام عدالت ارسال و در آن اعلام شده ... ادامه مطلب 1
فیلمی از مخدوش شدن پلاک یک خودروی پراید در اتوبان بعثت شهر تهران را مشاهده می‌کنید. ادامه مطلب 17
نیوشا ضیغمی گفت: همیشه از اینکه در مراسم خواستگاری، صحبت از سکه و مهریه شود متنفر بوده‌ام. ادامه مطلب 11
در چند روز گذشته خبرها حاکی از افزایش قیمت تن ماهی در بازار بود که جزئیات این موضوع ... ادامه مطلب 16
مردی ۳۴ ساله که نامزد خود را به قتل رساند در فضای مجازی خبرساز شد. ادامه مطلب 17
حرکات نمایشی یک آتش نشان در شهر یزد توجه شهروندخبرنگار ما را به خود جلب کرد. ادامه مطلب 13
سارقان در شهر زاهدان استان سیستان و بلوچستان به طور عجیبی از دکان پارچه فروشی سرقت کردند. ادامه مطلب 18
ادامه مطلب 12
ادامه مطلب 13
ادامه مطلب 7
ادامه مطلب 6
نامزدهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ چند سال دارند ؟ ادامه مطلب 12