میوه ها، اگرچه منابع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین های ضروری هستنداما زیاده روی در مصرف آن برای بدن مضراست.
 متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه مصرف بیش از حد میوه می تواند برای کسانی که آرزوی لاغری دارند، مشکل آفرین باشدگفت: میوه ها غنی از یک نوع قند به نام فروکتوز هستند که نه‌ تنها جلوی گرسنگی را نمی ‌گیرد بلکه میل به مصرف مواد غذایی پرکالری را افزایش می‌ دهد.
دکتر محمدحسن انتظاری افزود: فروکتوز،به عنوان قند ساده، عامل ذخیره چربی در بدن است. گرچه این قند سبب مقاومت به انسولین نمی‌ شود اما برای حفظ تناسب اندام باید مراقب مصرف متعادل آن در طول روز باشید.
محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی پس از زیر نظر گرفتن 24 داوطلب که گروهی نوشیدنی ‌های حاوی گلوکز و برخی حاوی فروکتوز خوردند اعلام کردند، وقتی داوطلب نوشیدنی حاوی فروکتوز می‌ خورد احساس گرسنگی بیشتری دارد و میل به مصرف مواد غذایی پرکالری مثل موز و بیسکوییت بیشتر می ‌شود
وی در ادامه با اشاره به اینکه میوه یکی از مقصران اصلی ابتلا به نفخ است گفت: بسیاری از افراد قادر به جذب و هضم موثر مقادیر زیادی از فروکتوز نیستند از طرفی دریافت بیش از حد این قند با واکنش های التهابی در بدن همچون گرفتگی عضلات شکم، درد و اسهال و حتی گاهی سردرد همراه است.
محققان بر این باورند که 40 درصد از مردم از یک بیماری به نام سوء جذب فروکتوز در روده کوچک رنج می برند. جذب نشدن فروکتوز با علائمی مانند ایجاد گاز و نفخ در دستگاه گوارش همراه است.
رئیس دانشکده تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: بسیاری از میوه ها مانند سیب سرشار از پکتین هستند؛ یک نوع فیبری که مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر، برای شکستن کامل آن مشکل دارند.
0 0
نویسنده :

ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب