شرکت اسپیس‌ایکس در صدمین ماموریتش یک موشک فالکون ۹ را برای هفتمین بار به فضا فرستاد تا ۶۰ ماهوار استارلینک را در مدار زمین قرار دهد .
موشک ۲ مرحله‌ای فالکون ۹ روز سه‌شنبه ۴ آذر ساعت ۹:۱۳ بعدازظهر به وقت شرق آمریکا از سکوی پرتاب فضایی ۴۰ در پایگاه نیروی هوایی آمریکا در کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شد.

۹ دقیقه بعد مرحله اول موشک به کره زمین بازگشت و روی سکویی در یکی از کشتی‌های  اسپیس ایکس در اقیانوس اطلس به نرمی فرود آمد.


مرحله اول موشک فالکون-۹ در این پرتاب به نام B1049 برای هفتمین بار به فضا فرستاده شد که رکوردی برای شرکت اسپیس‌ایکس شمرده می‌شود. پنج در ماموریت‌هایی برای قرار دادن ماهواره‌های استارلینک در فضا  و دو بار دیگر برای رساندن ماهواره‌های Iridium Next و Telestar.

این شصت‌وهفتمین بار از سال ۲۰۱۵ است که مرحله اول یک موشک فالکون ۹ پس از انجام ماموریتش به زمین بازمی‌گردد.

اسپیس‌ایکس چند ساعت پیش از انجام این ماموریت مدل اولیه موشک استارشیپ SN8 خودش را آزمایش کرد. موتورهای موشک در آستانه پرواز آزمایشی برنامه‌ریزی‌شده آن که ممکن است در هفته آینده انجام شود، برای چند ثانیه روشن شدند.

سال ۲۰۲۰ برای اسپیس‌ایکس سال پرباری بوده و رکورد ۲۳ پرتاب از جمله دو ماموریت سرنشین‌دار متفاوت به ایستگاه فضایی بین‌المللی در شش ماه گذشته را به جای گذاشته است.

اسپیس‌ایکس  در حال حاضر ۱۰ موشک چندبار استفاده شده و نیز سه موشک سنگین جدید برای استفاده در ماموریت‌های نظامی آینده را در اختیار دارد. اسپیس‌ایکس بر پرتاب‌های موشک‌های استفاده‌شده‌اش تکیه کرده است و در حال حاضر شمار بیشتری از موشک‌های بازیابی‌شده را نسبت به موشک‌های جدید به فضا فرستاده است.

اسپیس‌ایکس چشم به مریخ دارد و امیدوار است بتواند امکان زندگی انسان در سیاره‌های دیگر را ایجاد کند. این شرکت برای کمک به گردآوری پول برای این هدف جسورانه، طرحی را برای ایجاد یک پوشش  اینترنت فضایی از طریق شبکه‌های از ماهواره‌های پهن‌باند را به اجرا درآورد. این مجموعه بزرگ ماهواره‌ها شامل هزاران ماهواره می‌شود که در مدار پایینی زمین پرواز می‌کنند.

اسپیس‌ایکس با این پرتاب بیش از ۹۰۰ ماهواره یک چهارم تنی با پنل مسطح را به فضا فرستاده است- و می‌تواند سرویس اینترنت استارلینک را به راه بیندازد، هر چند که هنوز باید بر مجوزهای قانونی را دریافت کند و ماهواره‌های بیشتری را به فضا بفرستد.
1 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/09/11 22:35:56

پست های مشابه
ورود واکسن کرونای خارجی در کنار تلاش محققان داخلی برای تولید واکسن ایرانی کرونا موضوع مهم این روزهاست، ... ادامه مطلب 10
رامبد جوان با انتشار ویدئویی در فضای مجازی درباره فصل جدید «خندوانه» توضیحاتی داد. ادامه مطلب 32
پژوهشگران آمریکایی دریافتند که یک قطعه بسیار کوچک در انتهای ژنوم ویروس کرونا ممکن است مانع از تکثیر ... ادامه مطلب 38
پیامک‌هایی درمورد ثبت نام در سامانه سجام برای برخی مشمولین سهام عدالت ارسال و در آن اعلام شده ... ادامه مطلب 25
فیلمی از مخدوش شدن پلاک یک خودروی پراید در اتوبان بعثت شهر تهران را مشاهده می‌کنید. ادامه مطلب 52
نیوشا ضیغمی گفت: همیشه از اینکه در مراسم خواستگاری، صحبت از سکه و مهریه شود متنفر بوده‌ام. ادامه مطلب 22
در چند روز گذشته خبرها حاکی از افزایش قیمت تن ماهی در بازار بود که جزئیات این موضوع ... ادامه مطلب 36
مردی ۳۴ ساله که نامزد خود را به قتل رساند در فضای مجازی خبرساز شد. ادامه مطلب 29
حرکات نمایشی یک آتش نشان در شهر یزد توجه شهروندخبرنگار ما را به خود جلب کرد. ادامه مطلب 28
سارقان در شهر زاهدان استان سیستان و بلوچستان به طور عجیبی از دکان پارچه فروشی سرقت کردند. ادامه مطلب 20
ادامه مطلب 12
ادامه مطلب 14