حتماً شما هم همیشه شنیده‌اید که کلسیم برای استحکام استخوان‌ها لازم است اما آیا می‌دانید که این ماده‌ی معدنی مزیت‌ها و خواص دیگری هم دارد؟
اگر تا به حال فکر می کردید که کلسیم فقط برای رشد استخوان ها لازم است باید بگویم که سخت در اشتباه هستید چرا که کلسیم دارای فواید بیشماری است که در ادامه با آنها آشنا می شویم. فواید اعجاب انگیز کلسیم

اگر چه از مهمترین فواید کلسیم، کمک به حفظ استحکام استخوانها و دندانها است، ولی کلسیم باعث جلوگیری از سرطان و حفظ تناسب اندام می شود. والدین از چندین ماه قبل از تولد فرزند باید مسئله کلسیم را جدی گرفته و حتی در طول مدت بارداری از مهمترین مکمل هایی است که مادر مصرف می کند و در ادامه مسیر زندگی از تولد تا مرگ وجود کلسیم مورد نیاز بدن  در رژیم غذایی لازم و ضروری است و محتاج توجه خاص افراد می باشد . یکی از مهمترین مکمل هایی که  پزشکان به بیماران خود مخصوصا خانم هایی که نشانه هایی از پوکی استخوان را در آنها مشاهده می کنند، تجویز می کنند، قرص های کلسیم است .
فواید کلسیم فواید اعجاب انگیز کلسیم فواید اعجاب انگیز کلسیم 1- تقویت استخوانها
کلسیم ستون فقرات را تقویت می کند و شکل درست بدن را تضمین می کند و به کم شدن درد پشت کمک می کند به این شکل که کلسیم باعث می شود استخوان های شکل مناسب خود را حفظ کرده و دچار آرتوز و پوکی استخوان نشوید.
2- حفظ وزن مناسب
کلسیم به طور موثر در حفظ وزن مطلوب در افراد کمک می کند. اگر مواد معدنی در رژیم غذایی کم باشد ، بدن هورمون پاراتیرویید را آزاد می کند، که به نوبه خود باعث تحریک استخوان ها می شود تا آن را در جریان خون خود آزاد کند. این تعادل را حفظ می کند.  از سوی دیگر، هورمون پاراتیرویید همچنین تولید چربی را تحریک می کند و مانع از شکستگی آن می شود که می تواند شما را به چاقی تبدیل کند. اساسا، اطمینان حاصل کنید که مقدار مناسب کلسیم را مصرف می کنید به طوری که چاقی شکسته نشود.
 
3- محافظت از عضلات قلب
کلسیم از عضلات قلب شما محافظت می کند،  همچنین به سیستم عصبی کمک می کند تا فشار مناسب در رگها حفظ شود. اگر سطح کلسیم کاهش پیدا کند ، یک هورمون به نام کلسیتیرول در خون آزاد می شود و در نتیجه فشار خون را افزایش می یابد.
4- جلوگیری از سرطان کولون(سرطان روده بزرگ)
کلسیم از خطر ابتلا به سرطان روده جلوگیری می کند و مانع رشد پولیپ می شود که می تواند منجر به سرطان شود. تحقیقات نشان داده که مصرف مکمل های کلسیم  ، باعث کاهش خطر ابتلا به آدنوم ها [5] و همچنین تومورهای غیر مجاز روده بزرگ می شود. این در واقع یک مقدمه  برای سرطان کولون است، اما هنوز به طور قطعی ثابت نشده که مصرف کلسیم به طور باعث از بین رفتن و مهار سرطان می شود یا خیر . اما مطالعات نشان داده است که هر دو کلسیم های موجود در غذا  و مکمل های آن،  باعث محافظت از روده های در مقابل مشکلاتی همچون سرطان می شود . توجه داشته باشید که اگر کلسیم را از طریق مکمل ها دریافت می کنید سعی کنید مکمل های مایع را استفاده کنید  زیرا ویتامین های مایع 5 برابر بهتر از قرص ها جذب می شوند.
5- کاهش افسردگی قبل از قاعدگی
مقادیر کافی کلسیم علائم سندرم قبل از قاعدگی مانند سرگیجه، نوسانات خلقی، فشار خون بالا و بسیاری دیگر را کاهش می دهد. سطح پایین مواد معدنی همچون کلسیم  ممکن است باعث آزاد شدن هورمون هایی شود که منجر به تغییرات خلق و خوی افراد قبل از قاعدگی از جمله زودرنجی  و افسردگی می شود.
6- جلوگیری از سنگ کلیه
سنگ کلیه در واقع رسوبات کریستالی کلسیم و دیگر مواد معدنی در دستگاه ادراری انسان است. شایعترین شکل سنگ کلیه سنگهای اگزالات است. پیش از این تصور می شد که جذب زیاد یا جذب بالای مواد معدنی سنگ های کلیه را ایجاد می کند اما اخیرا مطالعات نشان می دهند که مصرف بالای کلسیم در رژیم غذایی، خطر سنگ کلیه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. به طور خلاصه، کلسیم موجود در غذا باعث ایجاد سنگ کلیه نمی شود، اما مقدار اضافی موجود در آب باعث ایجاد سنگ کلیه می شود. عوامل دیگر مانند مصرف زیاد اگزالات از سبزیجات مانند گوجه فرنگی و اسفناج، و نیز کاهش مصرف مایع، می توانند علت بزرگی برای سنگ کلیه باشند.
7- کنترل سطح قلیایی PH
مواد غذایی فست فودی و غیر مرغوب ، قندهای اضافی و نگهدارنده های مواد غذایی  باعث تشکیل اسیدیته در بدن می شوند که به نوبه خود باعث ایجاد بیماری های مختلف مانند سرطان، سنگ کلیه و فشار خون بالا می شود. کلسیم به حفظ سطح PH سالم کمک می کند، در نتیجه باعث سلامتی بیشتر در شما می شود.
8- تنظیم فشار خون
تحقیقات نشان داده است که یک رژیم گیاهخواری با مقدار زیادی کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فیبر، باعث تنظیم فشار خون می شود .
به طور کلی، به نظر می رسد مصرف روزانه میوه ها و سبزیجات و همچنین کلسیم نقش مهمی در کنترل فشار خون ایفا می کند.
9-سلامت دندانها
کلسیم با حفظ سلامت استخوان فک باعث تقویت  دندان های شما در طول زندگی می شود. اگر احساس درد در ناحیه لثه های خود می کنید ، ابتدا مطمئن شوید که کلسیم کافی در غذای روزانه شما وجود دارد .
10- انتقال مواد غذایی به داخل سلولها
کلسیم باعث جذب سریعتر مواد غذایی در سلول ها می شود . فواید اعجاب انگیز کلسیم
مصرف کلسیم در بدن
دانشمندان دریافته اند که قسمت اصلی کلسیم برای استخوان‌ها و دندان‌ها برای حفظ سلامت وشکل مناسب آنها ، مصرف می شود که این مقداد نزدیک به 99 درصد از کل کلسیم دریافتی می باشد . آن یک درصد باقیمانده همانطور که در بالا توضیح داده شد در خون حل شده و عملکردهایی ضروری خود را دارد. سایر قسمت ها مانند سیستم عصب مرکزی و سیستم عضلانی، میزان کمی از کلسیم را مصرف می کنند.
فواید اعجاب انگیز کلسیم منابع مهم کلسیم
کلسیم را به دو شکل مختلف می توان دریافت کرد :
1 – به شکل مکمل های غذایی ( قرص و شربت )
2- مواد غذایی حاوی کلسیم فواید اعجاب انگیز کلسیم
1- مکمل های غذایی کلسیم :
در صورتی که رژیم غذایی شما حاوی مقدار مناسبی از کلسیم نیست ،پزشکتان برای شما مکمل های حاوی کلسیم تجویز می نماید. برای افزایش جذب این مکمل ها، مقادیر بیشتر از ۵۰۰ میلی گرم کلسیم در هربار استفاده مصرف نکنید. سعی کنید ۵۰۰ میلی گرم در روز و ۵۰۰ میلی گرم در شب مصرف نمایید. همچنین با استفاده از خوراکی های حاوی ویتامین D، جذب کلسیم را افزایش دهید. زمانیکه از این مکمل ها استفاده می کنید، برای افزایش جذبشان از غذاهای حاوی کافئین و غذاهای نمک دار استفاده ننمایید.
دقت داشته باشید که مکمل های کلسیم دارای عوارض زیر می باشد :
عوارض مکمل های کلسیم:
عوارض جانبی مصرف کلسیم شامل شامل یبوست، باد یا نفخ شکم و سنگ کلیه می باشند. همچنین کلسیم می تواند جذب بعضی از داروها را کاهش داده و ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد، پس قبل از مصرف مکمل های کلسیمی حتما با پزشک خود در اینباره مشورت نمایید.

مواد غذایی حاوی کلسیم

منابع مهم کلسیم در مواد غذایی:
پزشکان توصیه می کنند که کلسیم مورد نیاز باید از منابع مختلف جذب گردد و نباید به خوردن یک ماده مثلا شیر که حاوی کلسیم است بسنده نمود. در زیر لیستی از مواد غذایی که میزان قابل توجهی کلسیم دارند ارائه می شود .
 • شیر
 • پنیر
 • ماست
 • کاهو
 • نان کامل
 • دارچین
 • رازیانه
 • زیتون
 • گردو
 • پرتقال
 • آجیل
 • و دانه‌ها، از جمله پسته، کنجد، بادام، فندق لوبیا(قرمز، سبز ، چشم بلبلی، سفید )
 • انجیر ( خشک و تازه)
 • کلم بروکلی
 • اسفناج
 • غلات
 • بعضی از نوشیدنی های غنی شده با کلسیم مانند شیر‌سویا و انواع آب میوه
 • پوست تخم مرغ خرد شده – می توان آن‌ها را پودر کرده به غذاها یا نوشیدنی اضافه کنیم.
  توجه داشته باشید که برخی از سبزیجات دارای رنگ سبز  تیره ممکن است حاوی مقدار زیادی اسید اگزالیک باشند جذب کلسیم در بدن را کاهش می دهد. 
فواید اعجاب انگیز کلسیم جدول میزان مناسب  کلسیم برای بدن   سن مردان زنان سن ۰ تا ۶ ماه 200میلی گرم  سن ۷ تا ۱۲ ماه   260 میلی گرم ۱ تا ۳ سال ۷۰۰ میلی گرم ۷۰۰ میلی گرم ۴ تا ۸ سال ۱۰۰۰ میلی گرم ۱۰۰۰ میلی گرم ۹ تا ۱۳ سال ۱۳۰۰ میلی گرم ۱۳۰۰ میلی گرم ۱۴ تا ۱۸ سال ۱۳۰۰ میلی گرم ۱۳۰۰ میلی گرم ۱۹ تا ۵۰ سال ۱۰۰۰ میلی گرم ۱۰۰۰ میلی گرم ۵۱ تا ۷۰ سال ۱۰۰۰ میلی گرم ۱۲۰۰ میلی گرم ۷۱ سال به بالا ۱۲۰۰ میلی گرم ۱۲۰۰ میلی گرم دقت داشته باشید که مصرف بیشتر از مقدار ذکر شده در جدول بالا ، ممکن است خطر ناک باشد.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/10/11 09:43:22

پست های مشابه
در گزارش زیر طرز تهیه بقچه بادمجان را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 3
یک مرد حین قطع کردن شاخه یک درخت، دچار حادثه‌ای دلخراش شد. ادامه مطلب 3
در گزارش زیر طرز تهیه لبو شکم پر را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 4
ویدئویی دلخراش از سوزاندن و مرگ یک فیل از کشور هند در فضای مجازی منتشر شد که خشم ... ادامه مطلب 4
قبل از خرید گوشی شیائومی Mi 11 برجسته‌ترین آسیب پذیری‌های آن را بشناسید. ادامه مطلب 2
یک گربه از روی دلسوزی مانع از بازیگوشی کودک خردسال شد. ادامه مطلب 4
مهم نیست که بازیگران در یک فیلم سینمایی نقش قاتل را بازی کنند یا خیر، اما گاهی آن‌ها ... ادامه مطلب 4
نمای ساختمانی که در اثر ریزش برف و سرما دچار فرسودگی شده بود با سقوط روی یک خودرو ... ادامه مطلب 2
در گزارش زیر طرز تهیه پنکیک خوشمزه را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 4
محمدمهدی عباسی پسر ۱۴ ساله مشهدی از یک فاجعه تلخ جلوگیری کرد. ادامه مطلب 31
ربات انبارداری طراحی و ساخته شده است که می‌تواند از قفسه‌های انبار بالا برود. ادامه مطلب 30
جویدن استخوان از تفریحات مورد علاقه‌ی سگ‌هاست و اگر این استخوان را خیلی دوست داشته باشند حتی ممکن ... ادامه مطلب 29