کلسترول بالا را می‌توان به ارث برد، اما اغلب نتیجه انتخاب‌های سبک زندگی ناسالم است که آن را قابل پیش گیری و قابل درمان می‌سازد و یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و گاهی اوقات دارو ممکن است که منجر به کاهش کلسترول بالا شود.
کلسترول یک ماده مومی شکل است که در خون یافت می‌شود؛ بدن شما به کلسترول نیاز دارد، تا سلول‌های سالمی بسازد، اما سطح بالایی کلسترول، ممکن است ریسک بیماری قلبی را افزایش دهد.

کلسترول بالا، رسوبات چرب را در رگ‌های خونی شما گسترش می‌دهد و در نهایت، این رسوبات رشد می‌کنند و برای جریان خون مناسب از طریق شریان‌ها مشکل هستند.

گاهی اوقات این رسوبات می‌توانند به طور ناگهانی تجزیه شوند و یک لخته را شکل دهند که باعث حمله یا سکته قلبی می‌شود.

کلسترول بالا را می‌توان به ارث برد، اما اغلب نتیجه انتخاب‌های سبک زندگی ناسالم است که آن را قابل پیش گیری و قابل درمان می‌سازد و یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و گاهی اوقات دارو ممکن است که منجر به کاهش کلسترول بالا شود.

زمانی که میزان زیادی کلسترول در خون شما موجود باشد، ممکن است این کلسترول‌ها رسوب کرده باعث تنگ شدن رگ‌های شما و در نتیجه کاهش خون‌رسانی به قلب می‌شود. در گذر زمان این باریک شدن رگ‌ها باعث تصلب شریان و درنتیجه ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود. زمانی که خون حاوی اکسیژن کافی به قلب نرسد، فرد دچار درد قفسه سینه و در نتیجه آنژیو می‌شود.

اگر خون رسانی به بخشی از قلب کاملا قطع شود، فرد دچار بیماری عروق کرونر و در نتیجه سکته قلبی می‌شود.

از غذا‌های پرچرب از جمله روغن‌های جامد پرهیز شود

خانم دکتر سیمین منصوری پزشک عمومی گفت: جهت کنترل و تشخیص چربی خون، اندازه گیری دو نوع چربی خون یعنی کلسترول وتری گلیسیرید انجام می‌شود، در این میان معمولا افزایش کلسترول به عنوان عامل بیماری زای جدیدتری مطرح می‌شود.

وی تصریح کرد: برخی بیماری‌ها مثل دیابت، کم کاری تیروئید، بیماری‌های کلیوی و کبدی باعث اختلال چربی خون می‌شود؛ لذا در این بیماران کنترل دقیق چربی خون توسط پزشک الزامی است.

خانم دکتر منصوری ادامه داد: پرهیز از رژیم غذایی پرچرب مانند چربی‌های اشباع در روغن جامد، گوشت‌ها به ویژه گوشت قرمز، لبنیات (خامه، کره) و انواع شیرینی‌ها و غذای سرخ شده در این افراد ضروری بوده و توصیه می‌شود غذا‌های غنی از کربوهیدرات‌ها را بیشتر مصرف کنند.

وی عنوان کرد: مصرف سبزیجات، میوه‌ها، نان و غلات سبوس دار، استفاده از انواع لبنیات کم چرب، استفاده از گوشت کم چرب و غذا‌های غنی از فیبر‌های محلول شامل انواع حبوبات و بقولات مانند لوبیا و عدس، سبزیجات و بعضی از میوه‌ها باید بیشتر در دستور غذایی این بیماران قرار گیرد.

خانم دکتر منصوری با اشاره به اینکه چیزی که شما می‌خورید اثر مستقیم بر سطح کلسترول خون شما دارد عنوان کرد: در حقیقت در برخی افراد یک رژیم غذایی غنی ازفیبر ودیگر غذا‌های کاهنده کلسترول به همان میزان دارو‌های کاهش دهنده کلسترول به کاهش کلسترول کمک می‌کند.

گردو و بادام منبع سالم چربی هستند

وی تشریح کرد: چربی‌های سالم‌تر را انتخاب کنید. مصرف چربی‌های اشباع وچربی‌های ترانس، کلسترول تام و LDL را افزایش می‌دهد. کمتر از ۱۰ درصداز کالری روزانه خود را از چربی‌های اشباع استفاده کنید. چربی غیر اشباع تک زنجیر‌های که درروغن زیتون، بادام زمینی وروغن کانولا یافت می‌شود بهترین انتخاب چربی است. گردو وبادام از دیگر منابع سالم چربی هستند.

خانم دکتر منصوری خاطر نشان کرد: چربی‌های ترانس را حذف کنید. چربی‌های ترانس که درمارگارین، شیرینی ها، کیک‌های قنادی و کراکر‌ها یافت می‌شونداثر منفی بر سطوح کلسترول خون دارند. نه تنها باعث افزایش LDL می‌شوند بلکه میزان HDL رانیز کاهش می‌دهند.

هم اکنون بعضی از غذا‌ها برای تبلیغ بیشتر دارای برچسب «بدون اسید چرب ترانس» هستند. به این برچسب‌ها اعتماد نکنید. چنانچه یک ماده غذایی حاوی کمتر از ۰.۵ گرم چربی ترانس در هر میزان وعده مخصوص یک نفر باشد، می‌تواند با عنوان «بدون چربی ترانس» برچسب گذاری شود. این مقدار چربی خیلی به نظر نمی‌رسد ولیکن چنانچه مقدار زیادی از غذای با این مقدار ناچیز چربی ترانس بخورید، این میزان به سرعت زیاد خواهد شد. به یاد داشته باشید که لیست ترکیبات غذایی روی بسته بندی‌ها را بخوانید. در صورتی که غذایی حاوی چربی هیدروژنه باشد در واقع حاوی چربی ترانس است و باید به دنبال یک غذای جایگزین باشید.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/10/12 12:04:47

پست های مشابه
محمدمهدی عباسی پسر ۱۴ ساله مشهدی از یک فاجعه تلخ جلوگیری کرد. ادامه مطلب 11
ربات انبارداری طراحی و ساخته شده است که می‌تواند از قفسه‌های انبار بالا برود. ادامه مطلب 10
جویدن استخوان از تفریحات مورد علاقه‌ی سگ‌هاست و اگر این استخوان را خیلی دوست داشته باشند حتی ممکن ... ادامه مطلب 9
مردی که از دیوار محل نگهداری شیرها در باغ وحش بالا رفته بود توسط یک شیر نر زخمی ... ادامه مطلب 9
در صورتی که عفونت دندان بدون درمان به حال خود رها شود، می‌تواند منجر به عفونت‌های جدی و ... ادامه مطلب 12
علاقه مندی به قند و شکر می‌تواند حالت اعتیاد پیدا کند که نتیجه‌ای جز ابتلا به بیماری دیابت ... ادامه مطلب 11
در گزارش زیر طرز تهیه املت دنور را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 13
در گزارش زیر طرز تهیه کوبیده ماش و قمری را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 12
افراد مشهور در سراسر جهان قبل از شهرت شغل‌های دیگری داشتند که گاهی تصور کردن آن‌ها در این ... ادامه مطلب 11
در گزارش زیر با چگونگی پیدایش نخستین رستوران بیرون‌بر در تاریخ ایران آشنا شوید. ادامه مطلب 11
در گزارش زیر طرز تهیه سوپ تمبر هندی را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 7
در گزارش زیر طرز تهیه مربای ترب سفید را به شما آموزش می‌دهیم. ادامه مطلب 3