خرید ارز دیجیتال
کشیدن نخ دندان از ابتلا به بیماریهای لثه و پوسیدگی دندان ها جلوگیری و قسمت هایی از دندان را که با مسواک قابل دسترسی نیست تمیز می کند .
با استفاده از نخ دندان ، سطوح دندانی مجاور لثه تمیز می‌شود ، نخ دندان قسمت‌هایی از دندان را که با مسواک قابل دسترسی نیست تمیز می‌کند. بعلاوه استفاده از نخ دندان در پیشگیری از بیماریهای لثه و پوسیدگی های شایع بین دندانی در دندانهای دائمی و بیماران دارای ارتودنسی ، بریج و ایمپلنت مؤثر است. انواع مختلفی از نخ دندان (باموم ، بدون موم ، و طعم دار) و فلاست‌های مخصوص دندانپزشکی در دسترس هستند، با دندانپزشک در انتخاب هر یک از انواع نخ دندان‌ها مشورت کنید. کشیدن نخ دندان موثر در سلامتی لثه و داندانهاچند توصیه هنگام استفاده از نخ دندان: 1- نخ دندان را حتما به لثه مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. شاید در اوایل از لثه خون بیاید، ولی بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد  خونریزی کاهش پیدا می کند. در صورت ادامه خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید . احتمالا به جرم گیری نیاز خواهید داشت.
2- در صورتی که نخ دندان هنگام استفاده در بین دندان ها ، رشته رشته یا پاره شود ، احتمالا سه مشکل وجود دارد:
یکی پوسیدگی بین دو دندان. 
دوم وجود جرم در آن قسمت از دندان.
سوم پرکردگی نامناسب دندان که موجب پاره شدن نخ خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.
3- بهتر است قبل از مسواک زدن ، اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید و بعد مسواک بزنید.
4- اگر دچار پوسیدگی دندان یا پرکردگی نامناسب یا بیماری لثه باشید ، استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامتی دندان هایتان مطمئن شوید. بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید. کشیدن نخ دندان موثر در سلامتی لثه و داندانهاپیامدهای نکشیدن نخ دندان و ایجاد پلاک بین دندانی
1- خونریزی لثه ها
2- دهان بدبو
3- پوسیدگی و حفره های دندانی
4- لق شدن داندانها
5- بیماری ها و حمله قلبی سکته مغزی و احتمالا دیابت
کشیدن نخ دندان موثر در سلامتی لثه و داندانها بهترین زمان کشیدن نخ دندان ـ قبل یا بعد از مسواک زدن مهم‌ترین نکته تمیز کردن بین دندان‌ها این است که نخ دندان را فراموش نکنید. مادامی ‌که این کار را انجام دهید، زمان آن چندان مهم نیست. هر روز چند دقیقه مشخص را به مراقبت از دهان و دندان‌های خود اختصاص دهید. 
استفاده از آن بعد و قبل از مسواک زدن هر کدام مزایای خاص خود را دارد اگر در ابتدا از آن استفاده کنید از این طریق غذاهای اضافی از بین می روند و مسواک زدن راحت تر است و اگر بعد از مسواک زدن از آن استفاده کنید پلاک بین دندان ها از بین می رود و تاثیر زیادی بر سالم نگهداشتن دندان هایتان دارد. افرادی که ساعات پایانی شب خسته‌تر از آن هستند که به فکر نخ دندان کشیدن بیفتند ، بهتر است تمیز کردن بین دندان‌ها را به ساعات ابتدایی صبح یا بعد از ناهار موکول کنند. عده‌ای نیز ترجیح می‌دهند آخر شب با دهانی کاملاً تمیز به خواب بروند. کشیدن نخ دندان موثر در سلامتی لثه و داندانها نکاتی که باید در استفاده از نخ دندان رعایت کنید .
1- از الگوی ابتدای فک بالا به پایین و از چپ به راست پیروی کنید .
2- نخ دندان را به شکل c بگیرید و کناره های دندان هارا هم نخ دندان بکشید .
3- اگر دندان هایتان به هم چسبیده است نوع نازک آنرا انتخاب کنید
4- از حرکت آرام ( نه ضربه ای ) برای کشیدن نخ دندان استفاده کنید .
5- از نخ دندان خیلی کوتاه استفاده نکنید تا جای مانور دادن داشته باشید .
6- نخ دندان را بین نوک انگشتان نگه دارید و آنرا دور انگشتتان نپیچید .
7- جلوی آیینه نخ دندان نکشید تا هماهنگی دست و چشم سخت نباشید .کشیدن نخ دندان موثر در سلامتی لثه و داندانهاتوصیه‌هایی برای استفاده صحیح از نخ دندان
حد اعتدال را در نخ دندان کشیدن رعایت کنید، نه بیش از حد محکم نه بیش از حد آرام .
از آنجایی که نخ دندان کشیدن به روش اشتباه عوارضی را به دنبال دارد ، انجام این کار به آرامی و روش صحیح به ویژه در صورت استفاده از دستگاه‌های برقی بسیار مهم است . قبل از استفاده از دستگاه‌های برقی حتماً روش صحیح کاربرد آن‌ها را یاد بگیرید . اگر اطمینان ندارید ، می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید تا به شما آموزش دهند. پرورش عادت نخ دندان کشیدن اکثر بزرگسالان به اهمیت نخ دندان کشیدن روزانه واقف هستند، اما این وظیفه مهم را به دلیل مشغله فراوان و خستگی فراموش می‌کنند یا پشت گوش می‌اندازند. نخ دندان کشیدن نیز مانند ورزش کردن یا رژیم غذایی سالم عادتی است که باید برای نهادینه شدن آن تلاش کنید. حال سوال اینجا است که چطور می‌توان این عادت ضروری را ایجاد کرد؟ کافی است به حفظ سلامت دهان و دندان‌های خود متعهد باشید و نخ کشیدن روزانه را وظیفه خود بدانید. جعبه نخ دندان را جایی، مثل کنار شیر روشویی، قرار دهید که آن را هر شب ببینید و به خود یادآوری کنید که بهداشت دهان و دندان را تا زمان استفاده نکردن از نخ دندان به طور کامل رعایت نکرده‌اید. کشیدن نخ دندان موثر در سلامتی لثه و داندانها به خاطر داشته باشید که تمیز کردن بین دندان‌ها نباید دردناک باشد. اگر این کار را با خشونت انجام دهید، به بافت بین دندان‌ها آسیب خواهید زد. از طرفی اگر بیش از حد ملایم باشید، ذرات غذا بین دندان‌ها باقی خواهد ماند. اندکی احساس ناراحتی در ابتدای استفاده از نخ دندان طبیعی است، اما نباید تسلیم شوید. این ناراحتی با هر روز مسواک زدن و تمیز کردن بین دندان‌ها ظرف کمتر از یک یا دو هفته برطرف می‌شود. چنانچه درد از بین نرفت با دندانپزشک صحبت کنید.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/13 13:41:45

پست های مشابه
کاهش وزن و باز شدن عروق کرونری ادامه مطلب 16
افزایش قدرت حافظه با تب سنتی ادامه مطلب 22
مسؤول اجرایی همایش هفته سلامت مردان، علل بروز ناباروری در مردان را تشریح کرد. ادامه مطلب 96
برخی از اصطلاحات اشتباه پزشکی آنقدر مصطلح شده است که حتی وقتی برخی از این عبارت را در ... ادامه مطلب 69
استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری‌ها را می‌توان به یک اسلحه تشبیه کرد که عوامل سبک زندگی مانند ماشه ... ادامه مطلب 48
شکل دارویی ناندرلون : آمپول ۲۵ میلی گرم در ۱ میلی لیتر ( فقط به صورت تزریق عمیق ... ادامه مطلب 56
در این روز‌های کرونایی، بروز سرفه به عنوان یکی از علایم اصلی کرونا توجه ما را به خودش ... ادامه مطلب 64
افراد با کشف زودرس سرطان در مراحل ابتدایی می‌توانند آن را به موقع درمان کنند. ادامه مطلب 53
تحقیقات اولیه پزشکان نشان می‌دهد که برخی از دارو‌های افسردگی احتمالا می‌توانند از ابتلای شدید به کرونا جلوگیری ... ادامه مطلب 41
اختلال در فعالیت غده هیپوفیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلات متعدد برای بدن مانند بیماری آکرومگالی شود. ادامه مطلب 56
اغلب مردم موضوعاتی، چون سرماخوردگی، آنفلوآنزا، زمین خوردن و سرمازدگی را به عنوان مهمترین خطرات سلامتی در فصل ... ادامه مطلب 58
اختلالات هورمونی، افسردگی و مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند زمینه درد ماهیچه‌ای را فراهم کند. ادامه مطلب 56