کلیه‌ها عضو حیاتی بدن هستند. در اینجا نکات جالبی راجع به حفظ سلامتی کلیه‌ها خواهیم گفت.
در برخی افراد، خوردن نمک بیش از حد می‌تواند فشار خون را بالا برده و به کلیه‌ها آسیب برساند همچنین ممکن است منجر ایجاد به سنگ کلیه شود که در این حالت تهوع، درد شدید، و مشکل ادرار در فرد بروز پیدا می‌کند.
برخی از عادت‌های روزانه در طول زندگی ما، تقریبا نهادینه شده‌اند و حتی مضراتشان هم به چشم نمی‌آید. اما واقعیت این است که این عادات غلط می‌توانند نابودی کلیه هایمان را هدف قرار دهند.
کلیه‌ها عضو حیاتی بدن هستند. در اینجا نکات جالب و شاید کمتر شناخته شده‌ای را راجع به حفظ سلامتی کلیه‌ها برایتان خواهیم گفت.

۱– پروتئین بیش از حد برای کلیه‌ها خوب نیست
پروتئین در یک رژیم غذایی سالم ضروری است، اما اگر کلیه شما به طور معمول کار نمی‌کند، خوردن بیش از حد پروتئین می‌تواند آن‌ها را سنگین کند. شما ممکن است نیاز به خوردن بخش‌های کوچکی از انواع مختلف پروتئین داشته باشید. تخم مرغ، ماهی، حبوبات، و آجیل همه منبع پروتئین هستند.

۲- نمک زیاد ممنوع
در برخی افراد، خوردن نمک بیش از حد می‌تواند فشار خون را بالا برده و به کلیه‌ها آسیب برساند همچنین ممکن است منجر ایجاد به سنگ کلیه شود که در این حالت تهوع، درد شدید، و مشکل ادرار در فرد بروز پیدا می‌کند.

۳- سیگار کشیدن
استعمال دخانیات منجر به افزایش فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ می‌شود که در نهایت بروز بیماری‌های کلیوی را در پی دارد. سیگار جریان خون به کلیه‌ها را کند کرده و همچنین مشکلات کلیوی در افرادی که قبلا دچار این بیماری بوده اند را تشدید می‌کند.

۴-نوشابه
اگر شما دو یا چند نوشابه در رژیم غذایی روزانه خود دارید، به احتمال زیاد به بیماری کلیوی دچار خواهید شد. محققان طی یک مطالعه دریافتند، زنانی که نوشابه مصرف می‌کنند، پس از ۲۰ سال کلیه هایشان ۳۰ درصد کمتر در مقایسه با زنان دیگر کارایی دارد.

۵-کم شدن آب بدن
کلیه‌های شما نیاز به آب دارند تا به درستی کار کنند. اگر به اندازه کافی آب ننوشید می‌تواند باعث آسیب کلیه شود و هنگامی که آب بدن تامین است رنگ ادرار باید زرد روشن باشد.

۶-دارو‌های ضد درد
مصرف منظم مقدار زیادی از دارو‌های ضد درد مانند استامینوفن، آسپیرین، ایبوپروفن می‌تواند به کلیه شما آسیب برساند، اما به این معنی نیست که شما در هنگام درد دارویی مصرف نکنید.

۷-مواد مخدر
استفاده از کوکائین، هروئین، یا متامفتامین می‌تواند باعث آسیب به کلیه‌ها شود. برخی از این دارو‌ها می‌تواند به فشار خون بالا منجر شود، و همچنین یکی از علل منجر به بیماری‌های کلیوی است.

۸-تمرین زدگی
تمرین‌های ورزشی سخت برای مدت زمان طولانی می‌تواند منجر به وضعیتی شود که در آن بافت‌های عضلانی تجزیه و دچار آسیب شود و این مسئله به خاطر وارد شدن موادی در خون منجر به آسیب کلیه شده و ممکن است آن‌ها را از کار بیاندازد. از ورزش کردن در محیطی با حرارت بالا و رطوبت زیاد اجتناب کنید. اگر شما دچار درد عضله و ادرار تیره رنگ شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۹-استروئید‌های بدنسازی
برخی از مردم استروئید‌های آنابولیک که دارو‌هایی هورمونی است را برای به دست آوردن عضلات حجیم‌تر استفاده می‌کنند. اما این دارو‌ها باعث زخم در بخش‌هایی از کلیه که خون را فیلتر می‌کند می‌شود.

۱۰-استرپتوکوکوس گلو
هنگامی که شما دچار این عفونت می‌شوید، بدن پروتئین‌هایی به نام آنتی بادی برای مبارزه با آن آزاد می‌کند. اما اضافی این آنتی بادی‌ها می‌تواند در بخش فیلتر کردن کلیه التهاب ایجاد کند. این حالت معمولا دوام چندانی ندارد، اما صدمه به کلیه‌ها ممکن است.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/13 17:46:42

پست های مشابه
کرونا/ تفاوت کرونا انگلیسی با کرونا قبلی چیست؟ ادامه مطلب 0
بررسی جدید شواهد موجود، هشت مشخصه از مواجهه با محیط زیست را نشان می‌دهد که با تغییر در ... ادامه مطلب 80
در بیماری گوارشی سلیاک، سیستم ایمنی بدن بر اثر مصرف یک پروتئین به نام گلوتن، به پرز‌های روده ... ادامه مطلب 67
دارو‌هایی که به طور متداول مصرف می‌کنید نقش مهمی در ابتلا به اضافه وزن و چاقی دارند. ادامه مطلب 44
آسیب مغزی زدن قند خون چه دلایلی دارد؟ ادامه مطلب 40
در برخی از افراد رگ‌های واریسی ممکن است آسيب پوستي بزندو یا حتی منجر به لخته شدن خطرناک ... ادامه مطلب 60
۱۰ ماده غذایی که جوانی قلب را حفظ می‌کنند، کدام‌اند؟ ادامه مطلب 62
تعطیلات نوروز به دلیل کاهش تحرک و افزایش مصرف مواد غذایی، زمینه اضافه وزن را فراهم می‌کند. ادامه مطلب 62
محققان می گویند ساختار بدنی زرافه‌ها، به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا غذا پیدا کنند و حضور ... ادامه مطلب 54
سنگ صفرا یکی از ۱۰ علت اصلی احساس درد در کلیه‌ها محسوب می‌شود. ادامه مطلب 77
علت نیمی از موارد ابتلا به لخته خون و یا آمبولی ریه در بیمارانی که در بیمارستان بستری ... ادامه مطلب 57
کاهش وزن و باز شدن عروق کرونری ادامه مطلب 50