خرید ارز دیجیتال
از گیاه «تاجریزی سیاه» در طب عوام برای درمان زگیل، درمان آسم، آرتریت، نزله برونشیت، کاهش تب، یرقان و روماتیسم استفاده می‌کردند.
 مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: از گیاه تاجریزی سیاه در طب عوام برای درمان زگیل، درمان آسم، آرتریت، نزله برونشیت، کاهش تب، یرقان و روماتیسم استفاده می‌کردند؛ همچنین به‌عنوان ضد درد، خلط آور و معرق نیز مصرف می‌شده است.  تسکین درد و کاهش تب با گیاه تاجريزي مهندس محسن پویان گفت: تاجریزی گیاهی علفی و یک ساله به ارتفاع حدود ۵۰ سانتی‌متر با ساقه‌ای منشعب و برگ‌های آن سبزتیره، بیضی شکل و دندانه‌دار است. گل‌های آن کوچک و سفید و میوه‌اش کروی شکل، به ابعاد یک آلبالوی کوچک، ابتدا سبزرنگ، ولی به تدریج قرمز و پس از خشک شدن سیاه می‌شود. از خواص تاجریزی سیاه در طب عوام برای درمان زگیل، درمان آسم، آرتریت، نزله برونشیت، کاهش تب، یرقان و روماتیسم استفاده می‌کردند؛ همچنین به‌عنوان ضد درد، خلط آور و معرق نیز مصرف می‌شده است. مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه طبیعت گیاه خیلی سرد و خشک است، افزود: جوشانده برگ و سرشاخه‌های گیاه برای ضرب دیدگی و کوبیدگی اعضای بدن مفید است. وی با بیان این‌که برگ گیاه سمی است و از این رو نباید مصرف شود، تصریح کرد: ضماد برگ آن برای تسکین سردرد مفید است، همچنین استفاده از دم کرده برگ و میوه آن به صورت کمپرس و بخور برای درمان زکام و سردرد مفید است.

پویان خاطر نشان کرد: میوه تاجریزی همراه با پرسیاوشان، گل زوفا گل بنفشه، ختمی خبازی، عناب و سپستان برای کاهش تب و تسکین درد موثر است. استفاده از تاجریزی به صورت کمپرس برای درمان سوختگی کامل کاربرد دارد، دم‌کرده تاجریزی برای رفع سوزش معده مفید است. به گزارش مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی، پویان ادامه داد: برای تهیه دم کرده این گیاه جهت کمپرس میزان ۱۵ گرم برگ خشک گیاه را به ۱۵ گرم برگ کوکنار مخلوط کرده، در یک لیتر آب جوش به مدت ۶۰ دقیقه دم می‌کنند. برای ضرب‌دیدگی اعضا نیز ۵۰ گرم از برگ و سرشاخه‌های گل‌دار آن را در یک لیتر آب دم‌کرده و به‌صورت کمپرس استفاده می‌کنند. برگ و سرشاخه‌های گیاه واجد ماده سولانین بوده که خاصیت سمی دارد و مسمومیت آن باعث خارش گردن، سردرد و احساس خستگی می‌شود.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/15 07:44:55

پست های مشابه
کاهش وزن و باز شدن عروق کرونری ادامه مطلب 16
افزایش قدرت حافظه با تب سنتی ادامه مطلب 22
مسؤول اجرایی همایش هفته سلامت مردان، علل بروز ناباروری در مردان را تشریح کرد. ادامه مطلب 96
برخی از اصطلاحات اشتباه پزشکی آنقدر مصطلح شده است که حتی وقتی برخی از این عبارت را در ... ادامه مطلب 69
استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری‌ها را می‌توان به یک اسلحه تشبیه کرد که عوامل سبک زندگی مانند ماشه ... ادامه مطلب 48
شکل دارویی ناندرلون : آمپول ۲۵ میلی گرم در ۱ میلی لیتر ( فقط به صورت تزریق عمیق ... ادامه مطلب 56
در این روز‌های کرونایی، بروز سرفه به عنوان یکی از علایم اصلی کرونا توجه ما را به خودش ... ادامه مطلب 64
افراد با کشف زودرس سرطان در مراحل ابتدایی می‌توانند آن را به موقع درمان کنند. ادامه مطلب 53
تحقیقات اولیه پزشکان نشان می‌دهد که برخی از دارو‌های افسردگی احتمالا می‌توانند از ابتلای شدید به کرونا جلوگیری ... ادامه مطلب 41
اختلال در فعالیت غده هیپوفیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلات متعدد برای بدن مانند بیماری آکرومگالی شود. ادامه مطلب 56
اغلب مردم موضوعاتی، چون سرماخوردگی، آنفلوآنزا، زمین خوردن و سرمازدگی را به عنوان مهمترین خطرات سلامتی در فصل ... ادامه مطلب 58
اختلالات هورمونی، افسردگی و مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند زمینه درد ماهیچه‌ای را فراهم کند. ادامه مطلب 56