تا کنون ۸۹۳ هزار نفر از جمعیت استان کرمانشاه غربالگری سرطان شده اند.
دیر گروه بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه هر ساله یک سوم سرطان‌ها با تشخیص زود هنگام قابل درمان استیکم تا هفتم بهمن بعنوان هفته پویش ملی مبارزه با سرطان نامگذاری شده، گفت: این پویش با هدف اطلاع رسانی به مردم برای آگاهی از راه‌های پیشگیری از سرطان و هم چنین تشخیص زود هنگام سرطان برگزار می‌شود.
شاه آبادی با بیان اینکه طرح غربالگری سرطان‌های پستان، دهانه رحم و روده بزرگ به عنوان سرطان‌های شایع از سال ۹۵ در پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت استان شروع شده، گفت: تا کنون ۸۹۳ هزار نفر در استان کرمانشاه در این طرح غربالگری شده اند.
وی خاطرنشان کرد: یک سوم سرطان‌ها قابل پیشگیری و یک سوم نیز با تشخیص زودهنگام قابل درمان است.
مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت: در طرح غربالگری سرطان پستان تا کنون۳۸۰ هزار نفر افراد ۳۰ تا ۶۰ سال در استان کرمانشاه غربالگری شده اند که به تشخیص زود هنگام بیماری در ۱۱۲ نفر منجر شده است.
شاه آبادی گفت: در غربالگری سرطان دهانه رحم نیز ۲۹۱ هزار نفر افراد ۳۰ تا ۷۰ سال غربالگری شده اند که بیماری ۵ نفر تشخیص زودهنگام داده شده است.
وی یاداور شد: برای غربالگری سرطان روده بزرگ افراد ۵۰ تا ۷۰ سال نیز ۲۲۳ هزار نفر غربالگری شدند که ۴۸ مورد تشخیص داده شد.
مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: وجود زخم بهبود نیافته، ترشحات غیر معمول، مشکل در بلع غذا، یبوست، تغییر رنگ در خال و زگیل، خستگی غیر قابل توجیه، سرفه‌های طولانی بیش از دو هفته، کاهش وزن و درد‌های دائمی می‌تواند همگی از علایم بروز سرطان باشد که افراد باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/15 08:05:27

پست های مشابه
ادامه مطلب 30
تقویم سال 1400 ادامه مطلب 34
آزاده نامداری درگذشت ادامه مطلب 30
ادامه مطلب 42
ادامه مطلب 45
ادامه مطلب 34
ادامه مطلب 37
ادامه مطلب 36
ادامه مطلب 38
سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با اشاره به تفاهم ایران و آژانس بین‌المللی انرژی ... ادامه مطلب 0
مرکز پژوهش‌‌های مجلس با بیان اینکه سقف معافیت مالیاتی حقوق برای سال ۹۸ با هزینه‌های خانوار هم‌خوانی ندارد، ... ادامه مطلب 52
رییس مجلس مالیات سالیانه بر خودروها وخانه‌های لوکس را تصمیم مهم مجلس یازدهم در بودجه ١۴٠٠ دانست. ادامه مطلب 55