آلودگی هوا در شهر‌های بزرگ با وارونگی دما و خشکی و سردی هوا همراه است که موجب خشکی ریه‌ها می‌شود.
یک متخصص تغذیه بالینی گفت: کودکان در روز‌های آلوده ضمن آشامیدن شیر از مصرف تنقلات بپرهیزند و بیماران قلبی هم برای کاهش تاثیر آلودگی هوا بر بدنشان روغن زیتون و کنجد مصرف کنند.
کاهش تاثیر آلودگی هوا با مصرف چای و شیر
وحید ملکی افزود : در مواقع آلودگی هوا استفاده از موادی که ترشحات موکوس یا ترشحات ریه را افزایش دهد بهترین راهکار است. به عنوان مثال استفاده از شیر و سایر فرآورده‌های لبنیاتی ترشحات ریه را افزایش داده و در برابر آلودگی هوا سدی دفاعی را در ریه‌ها ایجاد می‌کند ضمن اینکه کلسیم موجود در لبنیات می‌تواند مانع از ورود سرب موجود در هوا به بدن شود.

وی به مردم توصیه کرد: مایعات بیشتری بنوشند. اینکار نه تنها باعث پاکیزگی مجاری گلو و دهان شده بلکه به دفع سموم از کلیه‌ها هم کمک می‌کند. استفاده از چای به دلیل تئوفیلین موجود در آن می‌تواند مجاری ریوی را بازکرده و ترشحات ریوی جمع شده را به بیرون ریه انتقال دهد. استفاده از شکلات تلخ هم در روز‌های آلوده موثر است.

متخصص تغذیه بالینی با اشاره به نقش موثر میوه‌ها و سبزیجات در مقابله با آلودگی هوا گفت: میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند مواد آلوده را با مواد آنتی اکسیدانی خود از بدن خارج کنند. ویتامین سی از ویتامین‌های مهم در برابر آلودگی هوا است. میوه‌هایی مثل انار و پرتقال به دلیل خاصیت بالای آنتی اکسیدانی از قابلیت بالایی در مقابله با آلودگی هوا برخوردارند. ضمن اینکه استفاده از دمنوش‌ها هم در این مواقع توصیه می‌شود.

  وی گفت: استفاده حداکثر ۳ لیوان شیر و خوردن لبنیات و سبزیجات به کودکان توصیه می‌شود. کودکان باید از مصرف چیپس و پفک و ترکیبات شور خودداری کنند. چون این مواد نه تنها باعث التهاب بیشتر در بدن می‌شود بلکه تاثیر آلودگی در بدن را هم بیشتر می‌کند. بسیاری از کودکان بستری در بیمارستان که علائم آسم دارند چاق هستند و تنقلات زیادی مصرف کرده اند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/15 17:39:42

پست های مشابه
چاقی یک بیماری پیچیده و به عبارتی همان مقدار بیش از حد چربی بدن است. ادامه مطلب 109
ادامه مطلب 29
ادامه مطلب 22
برخی از اختراعات باستانی، هنوز در زندگی روزمره نقش دارند. ادامه مطلب 98
در این مطلب وب گردی، با ۱۰ مکانی که به زودی از روی کره زمین محو خواهند شد، ... ادامه مطلب 93
بیدار شدن با موبایل باعث ″افزایش نبض″ و ″ضربان قلبی″ می‌شود و باعث می‌شود تا کارایی لازم را ... ادامه مطلب 92
کمبود ویتامین سی یک بیماری جدی است و می‌تواند گاهی مرگبار باشد. ادامه مطلب 101
هفتم فروردین، روز جهانی تئاتر به عنوان روز ملی هنر‌های نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسیده است. ادامه مطلب 89
ادامه مطلب 70
خلاصه کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی ادامه مطلب 43
پل های معلق از جمله هیجان انگیز ترین جاذبه استان اردبیل است که گردشگران و مسافران زیادی در ... ادامه مطلب 71
چه کشور‌هایی دارای چند زبان رسمی هستند؟ ادامه مطلب 58