حتما این جمله را زیاد شنیده اید که بچه‌های این دوره و زمانه خیلی زود بزرگ می‌شوند. این گفته تا حدودی درست است، اما در واقعیت بچه‌ها نه از نظر ذهنی که به لحاظ فیزیولوژیکی دچار تغییرات می‌شوند و به اصطلاح بلوغ زودهنگام را تجربه می‌کنند.
در کشور‌های مختلف جهان حالا بلوغ زودهنگام به یک مشکل بدل شده و بسیاری از کودکان در سنین ۷ یا ۸ سال به بلوغ می‌رسند. بلوغ زودهنگام کودک را در معرض خطرات بزرگی قرار می‌دهد چراکه کودک به لحاظ روحی آمادگی تغییرات احساسی و فیزیولوژیکی درون بدنش را ندارد.
بلوغ زودرس که به واسطه تغییرات هورمونی در بدن کودکان رخ می‌دهد پیامد‌های نامطلوبی هم به دنبال دارد که یکی از آن‌ها پیری زودرس است. اما نگران نباشید چراکه با در نظر داشتن چند نکته می‌توانید از بلوغ زودهنگام فرزند خود جلوگیری کنید.
چاقی یکی از نگرانی‌های اصلی است که میتواند باعث بلوغ زودهنگام اطفال شود. اگر جدول رشد یک کودک نشاندهنده اضافه وزن او باشد آنگاه والدین باید نگران فرزند خود شوند. بهترین راه برای جلوگیری از چاقی کودکان ترغیب آن‌ها به انجام دادن فعالیت‌های بدنی خارج از منزل و دست کم ۳۵ دقیقه ورزش در هفته است.
بیسفنول‌ای ماده‌ای شیمیایی است که در پاکت‌های پلاستیکی، قوطی‌های غذا، مواد پرکننده دندان، بطری‌های آب معدنی و دیگر ظروف نگهدارنده غذا یافت می‌شود. طبق پژوهش‌ها قرارگیری بدن در معرض این ماده شیمیایی از جمله دلایل اصلی بلوغ زودهنگام در دختران است. تنقلات و غذا‌های آماده از جمله علل اصلی چاقی در کودکان هستند. مقدار بالای چربی‌های حیوانی در غذا که سطح ماده‌ای به نام IGF-۱ را در بدن زیاد می‌کند می‌تواند منجر به بلوغ زود هنگام شود. این مسئله خصوصا درباره بچه‌هایی که بین سه تا پنج سالگی چربی حیوانی مصرف می‌کنند می‌تواند زیانده باشد. در آن سو، مصرف زیاد چربی‌های گیاهی بلوغ را به تاخیر می‌اندازد و تضمین کننده سلامت کودکان است. البته این به معنای حذف گوشت از غذای کودک نیست بلکه توصیه می‌شود که گوشت‌های فراوری شده نظیر سوسیس، کالباس و گوشت قرمز را به کمترین میزانش برسانید (مثلا حداکثر دو تا سه بار در هفته).
جامعه و رسانه‌ها نیز در برابر بلوغ زودهنگام کودکان مسئول هستند. خشونت زیاد، قرارگیری کودک در معرض محتوای مناسب بزرگسالان و مواردی از این دست می‌تواند روی ذهن کودک اثر بگذارد و غده بلوغ را تحریک کند. این غده بر اثر تحریک ماده‌ای به نام گنادوتروپین را آزاد می‌کند که باعث فعال شدن بیضه‌ها و تخمدان‌ها می‌شود تا هورمون‌های جنسی در بدن آزاد شوند.
برخی کودکان به اندازه کافی غذا نمی‌خورند و والدین برای اینکه صرفا غذا بخورند آن‌ها را ترغیب به خوردن مواد غذایی ناسالم نظیر قند و چربی می‌کنند. همین عادت‌های غلط تغذیه‌ای در نهایت کودک را وارد دوران بلوغ زودهنگام می‌کند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/15 17:49:47

پست های مشابه
فوق تخصص ریه و متخصص داخلی: ویروس کرونا به منظور ماندگاری و بقا نیازمند یافتن میزبان جدید است، ... ادامه مطلب 24
دیابت بیماری است که در سرتاسر جهان و در کشور ما شیوع یافته است. این بیماری جزء موارد ... ادامه مطلب 16
اضطراب و نگرانی از چند راه بسیار واضح، آشکار می‌شود عرق کردن کف دست‌ها، لرزیدن پاها، تنگی نفس ... ادامه مطلب 16
چرا پس از آب خوردن، سریع عرق می‌کنیم؟ ادامه مطلب 12
مدیرعامل بیمارستان میلاد می‌گوید: هر کسی که احساس سرماخوردگی می‌کند یا بدن درد و تب دارد، این علائم ... ادامه مطلب 13
تحقیقات نشان می‌دهد قرارگیری در معرض دمای بالا می‌تواند ویروس را خنثی و از آلوده شدن انسانی دیگر ... ادامه مطلب 14
یک متخصص طب سنتی: شیرین‌بیان گیاهی است که از تمام قسمت‌های آن برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. ادامه مطلب 15
۱۰ حقیقت عجیب دنیا را بدانید. ادامه مطلب 15
در میان همه اندام‌های بدن، ریه یکی از بحث برانگیزترین اندام هاست که معمولا بیشتر افراد آن را ... ادامه مطلب 14
خطبه ۱۲۱ از کتاب ارزشمند نهج البلاغه را در این مطلب وب گردی دنبال کنید. ادامه مطلب 16
عادت هایی که آن ها را بد می دانند، مثل ناخن جویدن، زیاد اما مؤدبانه شکایت کردن و ... ادامه مطلب 55
آلمان کشوری پر فراز و نشیب، اما همچنان پر اقتدار! ادامه مطلب 75