کارشناسان هشدار می‌دهند که گرفتن دست کودک و کشیدن آن می‌تواند باعث ایجاد درد در اندام فوقانی و دررفتگی آرنج او شود.
بنیاد «نمورس» ویژه رسانه‌های بهداشتی کودکان، چرخاندن و تاب دادن کودک از ناحیه دست شاید سرگرمی جالب و بی خطری به نظر برسد، اما کارشناسان درباره عواقب این حرکت که منجر به آسیب‌های دردناک در کودکان می‌شود هشدار داده اند.   کودکان را تاب ندهید!   چرا هرگز نباید کودکان را تاب داد! کارشناسان می گویند گرفتن دست کودک و کشیدن آن می‌تواند باعث دررفتگی آرنج شود که باعث درد در اندام فوقانی می‌شود. با بزرگ شدن کودک، بدن او کمتر مستعد این آسیب است.

کودکان را تاب ندهید!   کودکان پیش دبستانی، در فاصله سنی یک تا چهارسال، رباط (لیگامان)‌های سست و شلی دارند و استخوان هایشان هنوز از استحکام کافی برخوردار نیست، به عبارت دیگر آن‌ها بیشتر در معرض پولد البو (pulled elbow) یا نیمه در رفتگی سر استخوان رادیوس هستند و نسبت به ایجاد چنین شرایطی آسیب پذیرترند.   بنا به گزارش بنیاد «نمورس» ویژه رسانه‌های بهداشتی کودکان، هر چقدر بچه‌ها بزرگتر میشوند بدن آن‌ها در برابر آسیب مقاومتر میشود و احتمال عارضه پولد البو در آنان کاهش می‌یابد.

آرنج قسمت بالا و پایین استخوان دست را به هم متصل می‌کند، رباطی که سر استخوان رادیوس را در قسمت آرنج احاطه کرده است در کودکان سست است و احتمال پارگی بیشتری دارد.   کودکان را تاب ندهید!
کارشناسان هشدار می‌دهند که گرفتن دست کودک و کشیدن آن می‌تواند باعث ایجاد درد در اندام فوقانی و دررفتگی آرنج او شود. البته عارضه «پولد البو» در موقعیت‌های مختلف ممکن است رخ دهد از جمله بلند کردن بچه از روی زمین با گرفتن دست او، طرز خوابیدن نادرست در رختخواب، محکم گرفتن و کشیدن دست کودک برای عبور از خیابان و یا جوی آب میتوانند باعث بروز این عارضه شوند.
با وجود دردناک بودن این عارضه در اغلب اوقات خسارت‌ها و پیامد‌های بلند مدتی را برای کودکان به دنبال ندارد، اما مراجعه به پزشک در صورت بروز هر گونه کشیدگی دردناک ضروری است.   کودکان را تاب ندهید!
یک جراح ارتوپد می‌گوید هر گونه کشیدگی ناگهانی و فشار به اندام‌های فوقانی کودک به طور بالقوه موجب آسیب دیدن مفاصل فوقانی او خواهد شد و این موضوع فقط منحصر به چرخاندن و تاب دادن کودکان در هوا نیست، او در عین حال که احتمال وارد شدن آسیب مستقیم به شانه و مفصل آرنج بر اثر چرخاندن کودک در هوا را موثر می‌داند، به طور کلی به والدین توصیه می‌کند تا در هنگام مشارکت در بازی‌ها و جست و خیز‌های کودکانه دقت بیشتری کنند.   کودکان را تاب ندهید!
با این حال شما نمی‌توانید از ترس چنین عارضه‌ای کودک خود را بسته بندی کنید تا خطری او را تهدید نکند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که در هنگام بازی و تفریح با کودکانتان دقت بیشتری داشته باشید و به این نکته توجه کنید که مفاصل کودک در حال شکل گیری است و هر گونه فشار می‌تواند تأثیرات مخربی روی آن داشته باشد.
از جمله مهمترین علامت این وضعیت آن است که کودک دستش را اصلا نمی‌تواند حرکت دهد و اگر از او بخواهید با دستش چیزی را بگیرد خواهد گفت: من نمی‌توانم دستم را حرکت دهم.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/20 19:06:18

پست های مشابه
فوق تخصص ریه و متخصص داخلی: ویروس کرونا به منظور ماندگاری و بقا نیازمند یافتن میزبان جدید است، ... ادامه مطلب 24
دیابت بیماری است که در سرتاسر جهان و در کشور ما شیوع یافته است. این بیماری جزء موارد ... ادامه مطلب 16
اضطراب و نگرانی از چند راه بسیار واضح، آشکار می‌شود عرق کردن کف دست‌ها، لرزیدن پاها، تنگی نفس ... ادامه مطلب 16
چرا پس از آب خوردن، سریع عرق می‌کنیم؟ ادامه مطلب 12
مدیرعامل بیمارستان میلاد می‌گوید: هر کسی که احساس سرماخوردگی می‌کند یا بدن درد و تب دارد، این علائم ... ادامه مطلب 13
تحقیقات نشان می‌دهد قرارگیری در معرض دمای بالا می‌تواند ویروس را خنثی و از آلوده شدن انسانی دیگر ... ادامه مطلب 14
یک متخصص طب سنتی: شیرین‌بیان گیاهی است که از تمام قسمت‌های آن برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. ادامه مطلب 15
۱۰ حقیقت عجیب دنیا را بدانید. ادامه مطلب 15
در میان همه اندام‌های بدن، ریه یکی از بحث برانگیزترین اندام هاست که معمولا بیشتر افراد آن را ... ادامه مطلب 14
خطبه ۱۲۱ از کتاب ارزشمند نهج البلاغه را در این مطلب وب گردی دنبال کنید. ادامه مطلب 16
عادت هایی که آن ها را بد می دانند، مثل ناخن جویدن، زیاد اما مؤدبانه شکایت کردن و ... ادامه مطلب 55
آلمان کشوری پر فراز و نشیب، اما همچنان پر اقتدار! ادامه مطلب 75