خرید ارز دیجیتال
دانشمندان از جدیدترین گمانه زنی خود درباره‌ی عامل احتمالی همه گیری بعدی دنیا خبر داده اند.
به گفته‌ی کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده آمریکا، یک قارچ مخمر مانند به نام کاندیدا آریس (Candida Auris) وجود دارد که بشر باید مراقب آن باشد.   هشدار دانشمندان درباره همه گیری بعدی دنیا تحقیقات نشان داده در صورت ورود این قارچ به جریان خون، مرگ فرد تقریباً حتمی است.   به گفته‌ی دانشمندان، یکی از چیز‌هایی که کاندیدا آریس را بسیار ترسناک می‌کند آن است که می‌تواند به مدت طولانی روی سطوح بی جان باقی بماند و هیچ دارویی در برابر آن کارساز نیست. همین مقاومت کاندیدا آریس در برابر دارو‌ها می‌تواند آن را در صورت شیوع مرگبار کند. به همین دلیل آن را به طاعون تشبیه کرده اند.

هشدار دانشمندان درباره همه گیری بعدی دنیا
در اوایل ماه ژانویه بود که با انتشار پژوهشی از سوی دولت آمریکا معلوم شد در ماه ژوئیه‌ی سال گذشته‌ی میلادی نزدیک به ۴۰ مورد ابتلا به قارچ کاندیدا آریس در میان بیماران کرونایی بیمارستانی در فلوریدا شناسایی شده بود. بررسی‌ها در ماه بعد نیز نشان داد ۳۵ نفر دیگر از بیماران این بیمارستان گرفتار قارچ مذکور شده بودند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده، اطلاعات تکمیلی در مورد وضعیت تنها ۲۰ تن از این ۳۵ بیمار موجود بود و از این ۲۰ نفر نیز ۸ تن جان خود را از دست دادند. با این حال روشن نبود که آیا علت اصلی مرگ آن‌ها قارچ کاندیدا آریس بوده است یا نه.

کاندیدا آریس چیست؟

کاندیدا آریس یک مخمر مقاوم به چند دارو است که می‌تواند باعث عفونت تهاجمی شود. توانایی این قارچ در تکثیر بدون علامت در بدن و ماندگاری اش بر روی سطوح، در موارد قبلی شیوع قارچ کاندیدا آریس در محیط‌های درمانی نقش داشته است.

کاندیدا آریس را با ۴۰ درصد مرگ‌های بیمارستانی مرتبط می‌دانند و افراد معمولاً در محیط‌های درمانی به آن مبتلا می‌شوند، به ویژه بیمارانی که برای آن‌ها از لوله‌های تغذیه یا تنفسی و یا سوند در رگ‌های بزرگ آن‌ها استفاده می‌شود. این قارچ باعث خونریزی، ایجاد زخم و عفونت گوش می‌شود و در نمونه‌ی ادرار و مجاری تنفسی هم یافت شده، اما مشخص نیست که آیا کاندیدا آریس واقعاً ریه‌ها یا مثانه را عفونی می‌کند یا نه.

هشدار دانشمندان درباره همه گیری بعدی دنیا
منشأ کاندیدا آریس

این بیماری قارچی اولین بار در سال ۲۰۰۹ در ژاپن شناسایی شد و به دلیل افزایش شیوع جهانی آن به یکی از اولویت‌های اصلی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده بدل شده است. قارچ کاندیدا آریس تا به امروز در بیش از ۳۰ کشور دنیا شناسایی شده است.

چه عاملی باعث ابتلا به کاندیدا آریس می‌شود؟   هشدار دانشمندان درباره همه گیری بعدی دنیا
دپارتمان سلامت ایالات فلوریدا و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا با همکاری یکدیگر به تحقیق درباره‌ی این قارچ پرداختند. در گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا آمده کامپیوتر‌های سیار و تجهیزات پزشکی بیمارستان فلوریدا بین هر بار استفاده همواره ضدعفونی نمی‌شدند و تجهیزات پزشکی (مثل لوله‌های تنفسی و گاز‌های استریل) در محفظه‌های باز نگهداری می‌شدند.

بر اساس گزارش این سازمان، کارکنان بیمارستان فلوریدا احتمالاً از ترس ابتلا به ویروس کرونا اقدام به زدن چند لایه ماسک و دیگر تجهیزات محافظت شخصی می‌کردند، امری که توصیه نمی‌شود و در حقیقت ریسک انتقال میکروب را بالا می‌برد. مواردی از استفاده‌ی طولانی و مجدد از ماسک و دیگر تجهیزات محافظت شخصی هم وجود داشت. به گفته‌ی مرکز کنترل و پیشگری از بیماری‌ها در آمریکا این قارچ می‌تواند در محیط‌های درمانی از طریق تماس با سطوح محیطی یا تجهیزات آلوده یا از فردی به فردی دیگر منتقل شود.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/20 19:33:27

پست های مشابه
بهترین زمان کاشت نهال برای مناطق سردسیر زمانی است که هوای سرد زمستانی در حال فروکش کردن باشد ... ادامه مطلب 6
تمیز کردن دیوار‌ها به خاطر مساحت زیاد و ارتفاع بلندشان همواره کار سختی است، اما به هر حال ... ادامه مطلب 3
اگر به خاطر شغل و حرفه تان مجبورید ساعات زیادی از روز را پشت میز کار بگذرانید، توصیه ... ادامه مطلب 30
امیرالمومنین (ع) تنها فردی است که در خانه خدا متولد شدو دارای فضائل بیشماری است که در این ... ادامه مطلب 26
سردار شهید حمید باکری یکی از جوانان و شهدای شاخص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و برادر سردار شهید ... ادامه مطلب 29
واژه‌ی ساکولنت یک صفت است که به گیاهان ذخیره کننده‌ی آب؛ چه کاکتوس، چه کراسولا، چه تیغ دار ... ادامه مطلب 29
رژیم قلیایی با این ایده که جایگزینی غذاهای اسید ساز با غذاهای قلیایی می تواند سلامتی شما را ... ادامه مطلب 18
آزادی مشروط فرصتی است که پیش از پایان دوره محکومیت به محکومان به حبس داده می شود تا ... ادامه مطلب 16
با اینکه سرعت اینترنت در بیشتر مواقع از طرف سرویس‌دهنده تعیین می‌شود، اما کاربر نیز می‌تواند به کمک ... ادامه مطلب 23
عزت نفس از اساسی‌ترین موضوعاتی است که در زندگی هر انسان مطرح و در موفقیت‌ها و شکست‌های وی ... ادامه مطلب 17
بر اساس ماده ششم طرح مجلس با عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، از ۵ اسفند به علت ... ادامه مطلب 20
برخی گیاهان با ویژگی‌های فوق العاده وجود دارند که به رفع مشکلات ریوی و اختلالات تنفسی کمک می‌کنند. ادامه مطلب 19