خرید عطر و ادکلن اورجینال

خرید ارز دیجیتال
یکی از آثار مهمی که ازدواج به همراه دارد و بخشی از مسئولیتی که روی دوش زن و مرد قرار می‌گیرد، مسئله تمکین است.
، لفظ تمکین به معنای الزام است و وقتی مرد دادخواست تمکین می‌دهد که زن بدون عذر موجه منزل مشترک زناشویی را ترک کرده باشد و یا از انجام وظایف زناشویی خود خودداری کند.   تمکین یعنی چه؟
مقصود از تمکین به معنای عام فرمان‌برداری و اطاعت کردن هست و به معنای خاص، برقراری روابط زناشویی است. به زبان ساده یعنی این که هر کدام از زن و شوهر وظایفی را که به موجب قانون و عرف در مقابل یکدیگر بر عهده دارند انجام بدهند و بدون داشتن عذر موجه از انجام آن‌ها سرپیچی نکنند؛ بنابراین تمکین یکی از همان عواملی هست که باعث استوار شدن زندگی خانواده می‌شود. معمولا در دعوا‌هایی که در دادگاه خانواده مطرح می‌شود یکی از دلایل اختلافات زن و شوهر به تمکین نکردن بر‌می‌گردد. این وظیفه و تکلیف در زندگی زناشویی در قانون مدنی هم بیان شده که طبق آن همین که ازدواج و نکاح به شکل درستش واقع شد روابط زوجیت بین دو طرف به وجود می‌آید و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می‌شود.

انواع تمکین
برای آشنایی بیشتر با ابعاد این تکلیف، خوب هست ابتدا بدانیم که تمکین به دو نوع خاص و عام تقسیم می‌شود.

تمکین عام به معنای خوش رفتاری یا به اصطلاح حسن معاشرت با همسر و اطاعت از خواسته‌های شرعی همسر است. مانند رعایت نظافت و آرایش برای همسر خود به طوری که مقتضای زمان و مکان و شان خانوادگی شان هست و در واقع به این معناست که خانم خانه ریاست شوهر را در خانواده بپذیرد.
در قانون کشور ما و بسیاری از کشور‌های اسلامی ریاست خانواده از نظر مدیریت و رهبری بر عهده‌ی مرد هست و این مساله به این معنی نیست که توافق و همکاری زن و شوهر با یکدیگر در زندگی لازم نیست. در هر حال این اطاعت کردن شامل اموری می‌شود که از نظر قانونی بر عهده زن است و اکر آقایی از همسر خودش کاری خلاف قانون یا شرع یا خارج از حدود متعارف را بخواهد، خانم تکلیفی به اطاعت ندارد. مانند این که شوهر به زن خود بگوید نماز نخواند یا روزه نگیرد و یا این که تمام اموال خودش را به شوهرش منتقل نماید.
تمکین به معنای خاص یعنی این که زن در روابط زناشویی از همسرش اطاعت کند و از برقراری رابطه با همسر در صورت در خواست او خودداری نکند. البته این وظیفه مخصوص زن نیست و مرد هم در حدود صحیح و معمول از برقراری رابطه با همسر خودش نباید خودداری کند.
اما این تمکین یک حکم همیشگی و بی چون و چرا نیست و یکسری استثنائاتی در قانون پیش بینی شده که در آن شرایط زن می‌تواند از شوهرش اطاعت نکند و در عین حال از همه‌ی حقوقی که دارد برخوردار شود.   شرایط عدم تمکین زن   شرایط عدم تمکین زن از مرد
در شرایط زیر زن می‌تواند عدم تمکین کند:

۱- ابتلای شوهر به امراض جنسی و مقاربتی

بر اساس ماده ۱۱۲۷ قانون مدنی " هرگاه شوهر بعد از عقد مبتلا به یکی از امراض مقاربتی و جنسی گردد، زن حق دارد که از نزدیکی با او خودداری و امتناع نماید، امتناع به علت مزبور مانع از حق نفقه نخواهد بود".

بنابراین، بر اساس این ماده، در صورتی که مرد به یکی از امراض مقاربتی مبتلا شود، زن تا جایی که از سرایت آن بیماری مصون باشد، می‌تواند از نزدیکی با شوهر امتناع کند.

از آن رو که پرداخت نفقه در گروی تمکین زن از مرد می‌باشد، اما به دلیل آنکه این عدم تمکین برای حفظ زن از بیماری‌های جنسی است، در صورتی که به دلیل این نوع بیماری‌ها زن تمکین نکرد، همچنان از حق نفقه برخوردار است و مرد نمی‌تواند بدلیل عدم تمکین در چنین شرایطی از پرداخت نفقه زن خودداری کند؛ در غیر این صورت، به مجازات عدم پرداخت نفقه محکوم می‌شود.

نکته قابل توجه در این خصوص این است که عدم تمکین در این ماده ناظر بر تمکین خاص می‌باشد؛ یعنی عدم تمکین زن فقط در خصوص روابط زناشویی آنهاست و کماکان زن باید تمکین عام کند.
۲- ضرر بدنی، مالی و شرافتی

بنابر ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی، " اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد، زن می‌تواند مسکن جداگانه اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور، محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر را نخواهد داد و مادام که زن در بازگشت به منزل مزبور معذور است، نفقه بر عهده شوهر خواهد بود ".

بنابراین، اگر زندگی با شوهر زیر یک سقف یا تمکین از شوهر برای زن خطری در پی داشته باشد، می‌تواند از تمکین خودداری کند و کماکان حق نفقه او باقیست.

۳- تعیین محل زندگی توسط زن

مطابق ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی "زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکنی نماید؛ مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد".

بنابراین، در صورتی که حق تعیین منزل به زن داده شده باشد، زن می‌تواند از زندگی کردن در منزل مشترک با مرد خودداری کند؛ اما کماکان موظف است که در خصوص وظایف زناشویی از شوهر خود تمکین نماید.

۴- بیماری زن

در صورتی که زن دچار بیماری شده باشد، می‌تواند از تمکین خاص خودداری کند.

برخی از بیماری‌ها در زن مجوزی قانونی و مشروع برای عدم تمکین خاص به شمار می‌روند، مثل رَتَق و قَرَن که به معنای مسدود بودن آلت تناسلی زن می‌باشند، عدم تمکین زن را مشروع می‌کنند.

همچنین در شرایطی که زن در عادت ماهیانه باشد، می‌تواند از تمکین خودداری کند و این هم یکی از موارد مجاز عدم تمکین محسوب می‌شود.

۵- استفاده از حق حبس

یکی دیگر از مواردی که زن مجاز به عدم تمکین است، حالتی است که زن از حق حبس خود استفاده کند.

بر اساس ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی، " زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در قبال شوهر دارد امتناع کند؛ مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مُسقط حق نفقه نخواهد بود".

به عبارت دیگر، اگر بین زوجین رابطه زناشویی برقرار نشده باشد، زن می‌تواند تا زمانی که تمام مهریه به او پرداخت نشده است، از شوهر خود تمکین نکند که در این صورت، باز هم دارای حق نفقه خواهد بود.

۶- واجبات شرعی

مثلا در ایام حج، روزه و یا اعتکاف، زن می‌تواند از تمکین خاص خودداری نماید.

در چه صورتی عدم تمکین زن از مرد مجاز است؟    
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/20 19:39:31

پست های مشابه
عزت نفس از اساسی‌ترین موضوعاتی است که در زندگی هر انسان مطرح و در موفقیت‌ها و شکست‌های وی ... ادامه مطلب 9
بر اساس ماده ششم طرح مجلس با عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، از ۵ اسفند به علت ... ادامه مطلب 9
برخی گیاهان با ویژگی‌های فوق العاده وجود دارند که به رفع مشکلات ریوی و اختلالات تنفسی کمک می‌کنند. ادامه مطلب 9
برای آشنایی با نشانه‌های تجمع سموم در بدن، عکس‌نوشت زیر را ببینید. ادامه مطلب 24
ادامه مطلب 22
غذای کودک باید سر ساعت معین و در محیط روشن و خوشایند و در ظروف خوش رنگ در ... ادامه مطلب 46
به عقیده متخصصان دانشگاه هاروارد یک میلیارد نفر در سراسر جهان از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند. ادامه مطلب 58
در ماه سپتامبر، اخترشناسان به شواهدی از وجود حیات در سیاره ناهید دست یافتند. در این مقاله ادعا ... ادامه مطلب 61
شهيد سليماني: حسودیم می‌شود این کتاب را کسی دیگر بخواند و حسین را بیشتر از من دوست داشته ... ادامه مطلب 36
همه ما تا به حال شنیده ایم که یک ملک را به چندین نفر فروخته اند. علت اصلی ... ادامه مطلب 45
در آمریکا، انگلیس، استرالیا، اسکاندیناوی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، مالزی، هند، ترکیه و حتی در عربستان و امارات ... ادامه مطلب 57
در مطلب زیر می‌خواهیم شما را با ۱۰ فیلم غیرانگلیسی زبانی آشنا کنیم که مخاطبان آمریکایی را شیفته ... ادامه مطلب 50