خرید ارز دیجیتال
آمار موفقیت پیوند مغز و استخوان در خراسان رضوی مطابق با میانگین جهانی است.
رئیس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهدموفقیت پیوند مغز و استخوان در خراسان رضوی مطابق با میانگین جهانی گفت: از زمان تاسیس مرکز پیوند مغز استخوان این دانشگاه از سال ۱۳۹۱ تاکنون ۲۱۰ عمل پیوند در این مرکز انجام شده است.

دکتر علی قاسمی افزود: ۷۰ درصد این موارد پیوند برای بیماران با سنین شش ماه تا ۴۷ سال سن با موفقیت کامل همراه بوده که مطابق با میانگین جهانی است.

رئیس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کمبود دهنده مغز استخوان برای بیماران موجب راه اندازی بانک جهانی مغز استخوان شده که هم اکنون مشخصات ژنتیکی ۳۰ میلیون دهنده را درخود جای داده است.

دکتر قاسمی افزود: تعداد اهداکنندگان مغز استخوان در ایران کمتر از ۱۰ هزار نفر است در حالی که عضویت ایران در بانک جهانی مغز استخوان به اطلاعات ۱۰۰ هزار دهنده نیاز دارد.

وی گفت: بانک اهداکنندگان مغز استخوان ایران سال ۱۳۹۴ تاسیس شد و هم اکنون ۱۹ مرکز در کشور برای تامین اطلاعات ژنتیکی افراد دهنده مغز استخوان همکاری می‌کنند.

رئیس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: با ایجاد بانک ژنتیکی مرکز مشهد از سال ۱۳۹۲ هم هزینه دریافت نمونه و استخراج اطلاعات در دانشگاه علوم پزشکی مشهد کاهش چشمگیری یافته است.

دکتر قاسمی گفت: مرکز پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد تنها مرکز در نوع خود در شرق کشور پذیرای بیماران پیوند مغز استخوان از استان‌های همجوار است و حتی امکان پذیرش بیمار از برخی کشور‌های همسایه را نیز دارد.

وی افزود: در چارچوب طرح تحول سلامت و پیگیری وزیر بهداشت همه بیماران بدون پرداخت هزینه عمل پیوند مغز استخوان را انجام می‌دهند و سازمان‌های بیمه گر مکلف به تامین هزینه‌ها اعم از درمان و دارو هستند.

رئیس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: با عمل پیوند مغز استخوان می‌توان ۴۰ نوع بیماری از جمله سرطان‌های پستان، تخمدان، غدد لنفاوی، خون و بیماری‌های تالاسمی، کمکاری مغز استخوان و نقص دستگاه ایمنی بدن را درمان کرد.

 دکتر قاسمی گفت: پیوند مغز استخوان به دو صورت انجام می‌شود که در نوع نخست آن مغز استخوان از خود فرد دریافت می‌شود، اما در نوع دوم باید فرد مغز استخوان را از شخص دیگری دریافت کند.

وی  افزود: خواهر یا برادر بیمار بهترین فرد دهنده مغز استخوان هستند زیرا سازگاری دستگاه ژنتیکی آن‌ها مطابقت بیشتری دارد، اما در ۷۰ درصد موارد، بیماران نمی‌توانند دهنده مناسب و سازگار را بیابند.

وی  همچنین گفت: در این پیوند زمانی که بیمار، فرد اهداکننده همسان خود را بیابد، اهداکننده فراخوان و سلول‌های مغز استخوان از گردش خون وی با دستگاه مخصوص در مدت چند ساعت بدون کمترین عوارض جانبی استخراج می‌شود.   همه فعالیت‌های مربوط به عمل پیوند و دریافت اطلاعات ژنتیکی اهداکنندگان در بیمارستان منتصریه مشهد در خیابان امام خمینی (ره) مشهد انجام می‌شود.   بیش از دو سوم از جمعیت شش میلیون و ۵۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/21 10:26:51

پست های مشابه
کاهش وزن و باز شدن عروق کرونری ادامه مطلب 15
افزایش قدرت حافظه با تب سنتی ادامه مطلب 21
مسؤول اجرایی همایش هفته سلامت مردان، علل بروز ناباروری در مردان را تشریح کرد. ادامه مطلب 95
برخی از اصطلاحات اشتباه پزشکی آنقدر مصطلح شده است که حتی وقتی برخی از این عبارت را در ... ادامه مطلب 68
استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری‌ها را می‌توان به یک اسلحه تشبیه کرد که عوامل سبک زندگی مانند ماشه ... ادامه مطلب 47
شکل دارویی ناندرلون : آمپول ۲۵ میلی گرم در ۱ میلی لیتر ( فقط به صورت تزریق عمیق ... ادامه مطلب 55
در این روز‌های کرونایی، بروز سرفه به عنوان یکی از علایم اصلی کرونا توجه ما را به خودش ... ادامه مطلب 63
افراد با کشف زودرس سرطان در مراحل ابتدایی می‌توانند آن را به موقع درمان کنند. ادامه مطلب 52
تحقیقات اولیه پزشکان نشان می‌دهد که برخی از دارو‌های افسردگی احتمالا می‌توانند از ابتلای شدید به کرونا جلوگیری ... ادامه مطلب 40
اختلال در فعالیت غده هیپوفیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلات متعدد برای بدن مانند بیماری آکرومگالی شود. ادامه مطلب 55
اغلب مردم موضوعاتی، چون سرماخوردگی، آنفلوآنزا، زمین خوردن و سرمازدگی را به عنوان مهمترین خطرات سلامتی در فصل ... ادامه مطلب 57
اختلالات هورمونی، افسردگی و مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند زمینه درد ماهیچه‌ای را فراهم کند. ادامه مطلب 55