موز مانند بسیاری از گیاهان دیگر می‌تواند پاجوش ایجاد کند.
موز مانند بسیاری از گیاهان دیگر می‌تواند پاجوش ایجاد کند. البته تمام پاجوش‌ها پتانسیل برای تبدیل شدن به یک درخت موز مستقل و سالم را ندارند!

درخت موز با میوه شیرین و خوش طعم و البته گرانش در برخی مناطق کشور مان قابل پرورش است. این گیاه حتی در محیط داخل ساختمان هم پرورش داده شود. موز مانند بسیاری از گیاهان دیگر می‌تواند پاجوش ایجاد کند. جوانه‌هایی که از پایه گیاه و از زمین بلند شده و از بهترین گزینه‌ها برای تکثیر و پرورش یک درخت موز جدید محسوب می‌شوند. با جدا کردن این پاجوش از گیاه اصلی و کاشت آن در خاک می‌توان بدون دردسر و مشکل زیاد، یک درخت موز جدید پرورش داد.

پاجوش‌های موز سه نوع هستند. تنها آن‌هایی که خود به تنهایی در خاک ریشه دوانده و سیستم ریشه خوبی دارند قابلیت تبدیل شدن به یک درخت مستقل و سالم را دارند.

پاجوش‌هایی با برگ‌های نوک تیز و سیستم ریشه بزرگ، ولی جثه کوچک پاجوش‌هایی هستند که می‌توانند به امید رشد کامل در آینده از گیاه مادر جدا شوند. در مقابل، پاجوش‌هایی که برگ‌های بزرگ دارند معمولا سیستم ریشه کوچک و ضعیف دارند و برای این کار مفید نیستند.
تکثیر درخت موز به کمک پاجوشپاجوش‌های مناسب که حدود ۱۰ سانتی متر رشد کرده اند را انتخاب کنید. پاجوش‌های ریشه داری که هنوز به این اندازه رشد نکرده اند برای زندگی مستقل آماده نیستند و به احتمال زیاد در صورت جدا شدن از گیاه اصلی، از بین می‌روند.

پاجوش باید با زاویه ۳۰ درجه از تنه گیاه اصلی جدا شود. سپس پاجوش جدا شده از تنه را باید به آرامی و با احتیاط (بدون آسیب رساندن به ریشه ها) بلند کرد. اگر پاجوش برگ دارد باید آن‌ها را جدا کرد. تنها چند عدد برگ برای ادامه زندگی آن کافی است. برگ بیشتر تغذیه بیشتر می‌طلبد و گیاه نمی‌تواند از پس آن برآید. به علاوه داشتن برگ کمتر باعث می‌شود گیاه بیشتر بر توسعه سیستم ریشه خود تمرکز کند.

محل کاشت گیاه یا گلدان را پیش از جدا کردن پاجوش باید آماده کنید. اگر قرار است پاجوش را در خاک بکارید، گودالی به عمق ۶۰ سانتی متر و به قطر ۱ متر بکنید. خاک را با یک لایه ۵ سانتی متری از کمپوست مخلوط کنید تا گیاه مواد مغذی کافی در اختیار داشته باشد. در مورد گلدان یا نگهدارنده، بهتر است گلدانی انتخاب کنید که قطر و عمق آن حداقل ۵-۶ سانتی متر بیشتر از قطر و عمق توپ ریشه پاجوش باشد.

پس از آماده سازی گودال یا گلدان آن را تا نیمه از خاک پر کنید. در صورتی که گیاه را در گلدان می‌کارید، گلدان باید از خاک گلدان پر شود. سپس گیاه را در گلدان یا گودال گذاشته و باقی آن را پر کنید. بلافاصله پس از کاشت گیاه باید عمیقا آبیاری شود. همچنین در روز‌ها و هفته‌های اول گیاه باید هر هفته ۲ الی ۳ بار آب دریافت کند. دقت کنید که در روز‌های اول و تا پیش از بازیابی کامل از این جا به جایی، گیاه جدید پژمرده و شوکه خواهد بود.

در نهایت یک لایه ۵ تا ۱۰ سانتی متری از مالچ بر روی سطح خاک ایجاد کنید تا رطوبت خاک بهتر حفظ شود.

همچنین هنگام کاشت برای هر پاجوش نیم فنجان کود متعادل استفاده کنید. در سال اول هر گیاه ۲ فنجان کود متعادل در اواسط فصل زمستان، بهار و اواخر تابستان نیاز دارد.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/21 10:31:35

پست های مشابه
امروزه رایج‌ترین سند تجاری در میان مردم چک است و یکی از مسائلی هم که ممکن است در ... ادامه مطلب 16
روز عید فطر روز بسیار مهمّى براى مسلمانان است؛ زیرا پس از یک ماه روزه و تهجّد و ... ادامه مطلب 17
“خوش بینی و مثبت اندیشی” از صفاتی است که زندگی را برای انسان‌ها راحت‌تر و شاد‌تر می‌کند پس ... ادامه مطلب 18
اوائل ماه مه امسال، میلیارد‌ها ″زنجره″ که از سال ۲۰۰۴ زیر زمین بودند سر از خاک بیرون آوردند ... ادامه مطلب 17
برنامه واکسیناسیون برای مقابله با کرونا در ایران وارد مرحله دوم شده است. ادامه مطلب 17
لوازم منزل را می‌توان بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر هم تمیز کرد و روش‌های بسیار مناسبی برای ... ادامه مطلب 16
مطالعات اولیه نشان می دهد رابطه‌ای بین مصرف کاروتن موجود در میوه و سبزیجات قرمز و کاهش خطر ... ادامه مطلب 21
سالیانی پیش فردی به نام سید جعفر شاه صاحب در محدوده سیدخندان امروزی روزگار می‌گذرانده و به علت ... ادامه مطلب 13
رنگ و بوی تیتر‌ها و تحلیل‌های جنجالی روزنامه‌ها با نزدیک شدن به انتخابات ۱۴۰۰، انتخاباتی شده است. ادامه مطلب 13
فشارخون بالا در شب خطر آلزایمر را افزایش می‌دهد و کاهش فشار خون با علائمی از جمله سرگیجه، ... ادامه مطلب 14
مزایای سینی زیر موتور را در این مطلب وب گردی دنبال کنید. ادامه مطلب 17
اگر طعم و بوی آب در آبسرد کن یخچال شما تغییر کرده، ممکن است به علت بوی مواد ... ادامه مطلب 12