غلظت خون به صورت ثانویه در نتیجه کمبود اکسیژن در خون رخ می‌دهد.
رئیس بخش هماتولوژی، آنکولوژی بیمارستان شریعتی گفت: غلظت خون‌های ثانویه عمدتا به مصرف سیگار و قلیان و همچنین زندگی در ارتفاعات و شهر‌های با آلودگی بسیار بالا ارتباط پیدا می‌کنند. غلظت خون به صورت ثانویه در نتیجه کمبود اکسیژن در خون رخ می‌دهد.
دکتر سیداسداله موسوی فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان (هماتولوژی انکولوژی) با اشاره به غلظت خون و علائم آن اظهار داشت: غلظت خون به معنی افزایش هموگلوبین و هماتوکریت در خون است.

وی افزود: غلظت خون می‌تواند به صورت اولیه و ثانویه باشد؛ غلظت خون به بعضی از عواملی که باعث افزایش هموگلوبین و هماتوکریت در خون می‌شوند، مربوط است.
غلظت خون چه نشانه‌هایی دارد؟رئیس بخش هماتولوژی، آنکولوژی بیمارستان شریعتی بیان کرد: فرم اولیه این بیماری معمولا در نتیجه افزایش فعالیت مغز و استخوان اتفاق میافتد و در غالب موارده نیز با افزایش گلبول‌های سفید و پلاکت‌های خون همراه است.

دکتر موسوی گفت: در بسیاری از موارد غلظت خون تغییر ژنتیکی است که روی یکی از کروموزوم‌ها اتفاق می‌افتد و در نهایت علائمی ایجاد می‌کند که باعث مزاحمت برای بیمار می‌شود.

علائم غلظت خون وی ادامه داد: این علائم می‌تواند به صورت سردرد، سرگیجه، اختلالات بینایی، ضعف و خستگی پذیری در بیمار باشد. همچنین برافروختگی در صورت و قسمت بالای قفسه سینه و گردن نیز می‌تواند از علائم غلظت خون باشد.

فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان (هماتولوژی انکولوژی) تصریح کرد: غلظت خون گاهی منجر به افزایش متوسط فشار خون می‌شود که این مورد نیز می‌تواند به علائم بیمار اضافه شود.   درمان بیماران مبتلا به غلظت خون   دکتر موسوی بیان داشت: در بیماران معمولاً طحال کمی نسبت به طحال معمولی، بزرگ است.

وی گفت: درمان این بیماران که به آن‌ها پلی سایتمیک گفته می‌شود و در مورد پلی سیتمی اولیه یا غلظت خون اولیه است؛ از فصد خون‌های مکرر و استفاده از آسپرین عبارت است.

رئیس بخش هماتولوژی، آنکولوژی بیمارستان شریعتی ادامه داد: این بیماری در افرادی که سن بالای ۶۵ سال و کسانی که حوادث عروقی مانند لخته شدن خون در رگ‌ها برای آن‌ها اتفاق افتاده و یا دچار خونریزی شده اند، ایجاد می‌شود به همین دلیل این افراد باید از داروی هیدروکسی اوره که از دارو‌های خانواده سایتوتوکسیک‌ها هستند، استفاده کند.   علت غلظت خون‌های ثانویه
دکتر موسوی افزود: غلظت خون‌های ثانویه عمدتا به مصرف سیگار و قلیان و همچنین زندگی در ارتفاعات و شهر‌های با آلودگی بسیار بالا ارتباط پیدا می‌کنند. غلظت خون به صورت ثانویه در نتیجه کمبود اکسیژن در خون رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: در این موارد باید عواملی که باعث غلظت خون شده اند، کنار گذاشته شوند به طور مثال اگر فرد سیگار و یا قلیان مصرف می‌کند باید آن‌ها را ترک کند و اگر در ارتفاعات زندگی می‌کند باید زندگی خود را به سطح دریا نزدیکتر کند.

فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان تاکید کرد: اگر فرد در شهری که آلودگی بالایی دارد دچار غلظت خون شده است باید روش زندگی خود را تغییر دهد و برای داشتن زندگی سالم‌تر به شهری با آلودگی کمتر مهاجرت کند.     مصرف غذا‌های چرب   دکتر موسوی در پاسخ به این سوال که آیا غلظت خون در افرادی که غذا‌های چرب مصرف می‌کنند، ایجاد می‌شود یا خیر، گفت: غلظت خون به این معنی که هموگلوبین و هماتوکریت یا قرمزی و گلبول‌های خون افزایش پیدا می‌کند، نیست. اما در کسانی که چربی زیاد مصرف می‌کنند خون می‌تواند حالت شیری پیدا کند.

وی اضافه کرد: بعد از مصرف غذا‌های پرچرب فراوان، خون در افرادی که چربی خون بالایی دارند به رنگ شیری در می‌آید که همین امر سرعت گردش خون را کم می‌کند و باعث می‌شود فرد دچار گیجی و منگی شود؛ همچنین ممکن است گاهی اوقات سکته‌های مغزی گذرا برای افراد اتفاق بیفتد.     علت خطرناک بودن غلظت خون   رئیس بخش هماتولوژی، آنکولوژی بیمارستان شریعتی با اشاره به درمان این بیماری توضیح داد: معمولا غلظت خون اولیه در سنین بالا رخ می‌دهد و دچار شدن افراد جوان به غلظت خون خیلی نادر است.

دکتر موسوی در ادامه با اشاره دلیل خطرناک بودن غلظت خون افزود: غلظت خون شانس لخته شدن خون در رگ‌ها را افزایش می‌دهد و این اتفاق ممکن است در رگ‌های حیاتی رخ دهد و باعث بروز سکته‌های مغزی، قلبی و اتفاقات ناگوار شود.   اهدای خون راهی برای کاهش غلظت خون   وی در پاسخ به این سوال که آیا اهدای خون می‌تواند غلظت خون را کاهش دهد یا خیر، گفت: اهدای خون می‌تواند غلظت خون را کاهش دهد، اما کسانی که غلظت خون اولیه دارند و کسانی که غلظت خون ثانویه شدید دارند توصیه نمی‌شود که خون خود را اهدا کنند. این افراد می‌توانند فصد خون شوند، اما نباید خونشان برای بیماران دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان تاکید کرد: از مردم درخواست دارم از غلظت خون‌های ثانویه که مربوط به مصرف سیگار و قلیان است و زندگی در محیط‌های آلوده است، پرهیز کنند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/21 10:51:41

پست های مشابه
ادامه مطلب 27
چاقی یک بیماری پیچیده و به عبارتی همان مقدار بیش از حد چربی بدن است. ادامه مطلب 106
ادامه مطلب 19
برخی از اختراعات باستانی، هنوز در زندگی روزمره نقش دارند. ادامه مطلب 98
در این مطلب وب گردی، با ۱۰ مکانی که به زودی از روی کره زمین محو خواهند شد، ... ادامه مطلب 93
بیدار شدن با موبایل باعث ″افزایش نبض″ و ″ضربان قلبی″ می‌شود و باعث می‌شود تا کارایی لازم را ... ادامه مطلب 92
کمبود ویتامین سی یک بیماری جدی است و می‌تواند گاهی مرگبار باشد. ادامه مطلب 100
هفتم فروردین، روز جهانی تئاتر به عنوان روز ملی هنر‌های نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسیده است. ادامه مطلب 87
ادامه مطلب 65
خلاصه کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی ادامه مطلب 42
پل های معلق از جمله هیجان انگیز ترین جاذبه استان اردبیل است که گردشگران و مسافران زیادی در ... ادامه مطلب 70
چه کشور‌هایی دارای چند زبان رسمی هستند؟ ادامه مطلب 57