عطر زنانه 9

یک روانشناس می‌گوید: ” خیلی‌ها می‌پرسند من دوست دارم کتاب بخوانم,، اما حوصله ندارم؛ آیا می‌توان به کتاب خواندن علاقمند شد؟ بله، با چهار راهکار می‌توان به کتاب خواندن علاقمند شد“.
دکتر سید مجتبی حورایی توضیح می‌دهد:” راهکار اول برای علاقمند شدن به کتابخوانی این است که هیچ وقت از کتاب‌های ارزشمند، مهم و مفید شروع نکنیم. باید بگردیم ببینیم کدام کتاب را دوست داریم؛ کدام کتاب عنوانش برای ما جذاب است و به قول خودمان باحال است و خوشمان می‌آید. باید بگردیم لابلای کتاب‌ها و اول از کتابی شروع کنیم که هم ظاهر و هم عنوانش برایمان جذاب است“.
این مشاور تربیتی و خانواده درباره نکته دوم اضافه می‌کند:” الزاماً نباید از ابتدای کتاب شروع به مطالعه کنیم؛ ممکن است مقدمه، دیباچه یا پیشگفتار کتاب حوصله مان را سر ببرد و خسته مان کند. کتاب خواندن مثل ریاضی نیست که بگوییم اول باید جمع را بخوانیم، بعد تفریق و بعد ضرب را؛ می‌توانیم ورق بزنیم و از وسط کتاب یک جایی را که خوشمان آمد و عنوانش برایمان جذاب بود انتخاب کنیم“.
به گفته دکتر حورایی راهکار سوم این است که مدت زمان مطالعه برای افرادی که علاقمند به کتاب خواندن نیستند کوتاه و کم باشد.
وی ادامه می‌دهد:”‌مثلاً بگوییم امروز می‌خواهم فقط ۵ خط بخوانم یک صفحه بخوانم؛ دو صفحه بخوانم. برای کسی که علاقه به مطالعه و کتاب ندارد و می‌خواهد یک دفعه خواندن را شروع کند سهم کوچکی از کتاب خواندن را باید در نظر بگیرد“؛ و آخرین راهکاری که این نویسنده آثار متعدد روانشناسی برای علاقمند شدن به کتابخوانی به آن اشاره می‌کند، خسته نبودن در زمان مطالعه است.
دکتر حورایی می‌گوید:” گاهی بعضی می‌گویند کتاب بخوانیم تا خوابمان ببرد. دراز می‌کشند و کتاب می‌خوانند، بعد آرام آرام خوابشان می‌برد. به این ترتیب ذهن شرطی می‌شود و خواندن کتاب برایش خواب آور می‌شود. بعد از آن هر وقت کتاب دستتان بگیرید خمیازه می‌کشید و خوابتان می‌گیرد. پس در شرایط خستگی جسمی و روحی مطلقا نباید کتاب بخوانید؛ کتاب را باید در سر حالی و قبراقی و شادابی بخوانید؛ آن هم کم و از کتاب مورد علاقه تان و از بخش مورد علاقه آن کتاب. “
0 0
نویسنده : کلاکت
تاریخ ارسال : 1399/11/23 10:58:01

Captcha

پست های مشابه
ادامه مطلب 277
ادامه مطلب 333
ادامه مطلب 1021
ادامه مطلب 264
ادامه مطلب 287
ادامه مطلب 226
ادامه مطلب 238
ادامه مطلب 239
ادامه مطلب 241
ادامه مطلب 236
ادامه مطلب 219
ادامه مطلب 250