خرید ارز دیجیتال
رویای اقتصاد بدون نفت دارد، به دنبال جذب گردشگر است و تبدیل شدن به قطب تکنولوژی؛ ولیعهد عربستان ابرشهری به نام نئوم می‌سازد. شهر خطی دِلاین هم قرار است راه‌حلی باشد برای تمام مشکلات شهرنشینی نوین.
نام این پروژه عظیم، این ابرشهر که قرار است از دل صحراهای عربستان بدرخشد، "نئوم" است؛ پروژه‌ای دربرگیرنده‌ی چندین "نوین‌شهر" با تمرکز بر اصل پایداری  و همخوانی با محیط زیست. مکانی که عربستان برای تولد این نوین‌شهر در نظر گرفته است، در شمال غربی این کشور است، در نزدیکی خلیج عقبه و مشرف بر ساحل دریای سرخ.نوین‌شهرها یا "شهر جدید"، شهرهایی هستند که از ابتدا ساخت آنها اغلب با اهداف مشخص زیست‌محیطی، اقتصادی و سیاسی اجتماعی برنامه‌ریزی شده است.از آنجا که بخشی از پروژه‌ی نئوم، یکی از نوین‌شهرها، در امتداد خطی به درازای ۱۷۰ کیلومتر بنا می‌شود -الگویی برای ساخت شهرها که به شهرخطی موسوم است- به این پروژه نام "د ِلاین" را داده‌اند. این شهر قرار است شهری شود بدون خودرو و بدون آلاینده‌ای برای هوا.
هزینه بنای شهر آینده، ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده؛ بخشی از پروژه ۵۰۰ میلیارد دلاری نئوم در دل عربستان.
قرار است این پروژه‌ی شهرسازی دولتی-خصوصی تلفیقی باشد از پایداری، همخوانی با محیط زیست، های‌تک و فناوری ارتباطات. شینکانسن‌ها (قطارهای تندرو) و تاکسی‌های هوایی و یک ماه مصنوعی متشکل از دسته‌ای از پهپادهای کوچک، بخشی از خواب‌هایی دیده‌شده برای این شهرند.
این خواب‌های دیده شده و برنامه‌های ریخته شده نه تنها باید توانایی جذب گردشگران را به این شهر داشته باشند که باید بتوانند سرما‌یه‌گذاران را هم به سرمایه‌گذاری در بخش املاک در این شهر مشتاق کنند. این کار بر دوش تبلیغات گذاشته شده.، در یک ویدیوی تبلیغاتی به همین منظور، از نئوم و دِلاین به عنوان راه‌حلی برای تمامی دردها و مشکلات شهرنشینی مدرن یاد شده است.
 این پروژه تا حدی نمادی است برای کاهش وابستگی به نفت و تبدیل عربستان به هاب تکنولوژی؛ بخشی از پروژه چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی که محمد بن‌سلمان، ولیعهد این کشور جزییات آن را در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد. چشم‌انداز ۲۰۳۰ دربرگیرنده ۸۰ پروژه است.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/23 15:44:01

پست های مشابه
تلویزیون سریال‌های جدید خودش را آغاز می‌کند؛ شبکه یک با فصل دوم ″جلال″، شبکه دو با سریال کره‌ای ... ادامه مطلب 69
استاندار تهران گفت: سالانه ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت این استان افزوده می‌شود و این امر به افزایش ... ادامه مطلب 72
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: بدلیل نقش سازندگان فاقد صلاحیت ساختمان در ساخت ... ادامه مطلب 73
رئیس اتحادیه میدان مرکزی میوه و تره بار گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قیمت سه محصول موز، خیار ... ادامه مطلب 66
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با رد خبر واردات خودرو‌های خارجی دست دوم گفت: این ... ادامه مطلب 69
مدیرعامل مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران: کشور‌های کانادا و سوئد سفارش برنج ایرانی دادند. ادامه مطلب 70
مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از عرضه سهام پتروشیمی اروند بعنوان بزرگترین تولید کننده پی وی سی جهان ... ادامه مطلب 76
سفیر ایران در روسیه گفت: دومین محوله واکسن روسی موسوم به «اسپوتنیک وی» امروز با یک پرواز اختصاصی ... ادامه مطلب 53
سخنگوی وزارت بهداشت از فوت ۵۸ بیمار کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: مجموع بیماران ... ادامه مطلب 49
گزارش امروز درباره دستگاهی است که بجای تسمه و حرکت دورانی با استفاده از طراحی مکانیکی و مغناطیسی ... ادامه مطلب 81
جانشین پلیس مبارزه با موادمخدر پایتخت به دستگیری اعضای باند توزیع شیشه و هروئین در دره فرحزاد اشاره ... ادامه مطلب 47
پژوهشگران دانشگاه کاشان در طرحی تحقیقاتی، ضربان ساز قلب بدون باتری برای جایگزین کردن باتری قلب را طراحی ... ادامه مطلب 59