مراکز درمانی برای عمل جراحی زیبایی زن ، نیازی به گرفتگی اجازه و اذن شوهر ندارند.
 در اینجا ما به بررسی موارد قانونی در مورد نیاز به اجازه شوهر برای عمل جراحی زیبایی زن میپردازیم و راهکار قانونی آن را برای شما عزیزان بررسی میکنیم. به طور کلی هر انسانی حق تسلط بر بدن خود را داراست، ولی در حیطه و چهارچوب زوجیت و حسن معاشرت هر اقدامی از سوی طرفین اگر با موافقت و رضایت طرفین باشد حتما به نفع و صلاح رابطه میباشد.

اجازه شوهر برای عمل جراحی زیبایی زن نیاز است؟
مراکز درمانی برای عمل جراحی زیبایی زن ، نیازی به گرفتگی اجازه و اذن شوهر ندارند. دریک دهه اخیر و خصوصا سال‌های اخیربه پیشرفت‌های پزشکی و فضای اجتماعی جامعه بسیاری از زنان محترم به جراحی زیبایی اعضاء مختلف بدن خود و انواع خالکوبی‌ها تمایل پیدا کرده اند.

به هرحال هر انسانی اصطلاحا تسلط بربدن خود دارد و می‌تواند هرتصمیم معقول و مشروعی در این خصوص اتخاذ کنند.
از طرفی با ازدواج و تشکیل خانواده مقداری از آزادی‌های فرد کم می‌شود و محدودیت‌هایی به وجود می‌آورد.درصورت مخالفت شوهر جمع بین تسلط بر بدن و تمکین و مصالح خانواده چه وضعیتی پیدا میکند؟

درخصوص وضعیت فقهی و شرعی کسانی که تمایل دارند می‌بایستی از مراجع متخصص سئوال کند، اما از مبحث رویه قضایی و حقوقی: باید بپذیریم که با قبول ازدواج تکالیفی بر ما بار می‌شود که اگر بخواهیم زندگی آرامش بخشی داشته باشیم دچار تبعات حقوقی نشویم ناگزیر به رعایت آن هستیم.

همانطورکه گفته شد بحث جایی است که از لحاظ پزشکی عمل یا … برای حفظ سلامتی ضروری نیست، ظهور و بروز بیرونی بر روی بدن زن دارد و ازطرفی شوهر مخالف است.
یکی از وظایف زن در مقابل شوهر تمکین است که برعام و خاص تقسیم می‌شود که به زبان ساده تمکین عام یعنی پذیرش ریاست خانواده مرد ازسوی زن آنچنان که هم در قانون و هم در قرآن منعکس شده است.
قانون مدنی در ماده ۱۱۰۲ زن و شوهر را به حسن معاشرت با هم تکلیف کرده است. حفظ نهاد خانواده آنچنان ارزشمند است که بایستی برای تمکین آن از بعضی منافع شخصی گذشت بنابراین اجازه شوهر برای عمل جراحی زیبایی زن به توافق بین آن دو بستگی دارد.
در هر صورت فرض می‌کنیم خانمی عمل جراحی زیبایی یا خالکوبی دارد در قوانین ما مقرره‌ای وجود ندارد که مرد بتواند به طور رسمی و قانونی جلوی این کار را بگیرد و رضایت و اذن شوهر هم برای این دست جراحی‌ها شرط نشده است بنابراین مراکز درمانی و غیرنیازی به گرفتگی اجازه و اذن شوهر ندارند.

از نظرمشورتی شماره ۱۸۳۰/۷ مورخ ۱۱/۳/۷۱ اداره حقوقی قوه قضاییه هم اینطور برداشت می‌شود. اما به تحلیل حقوقی می‌توان این عمل زن را درصورت مخافت شوهر با بررسی همه جوانب از مصادیق مورد معاشرت زوجه دانست.

نکته دیگر آنکه پرداخت هزینه‌های درمان غیر متعارف مثل کوچک کردن بینی، رفع چین وچروک، بزرگ کردن یاکوچک کردن سینه و….. از تکالیف شرعی و قانونی زوج نیست و هزینه‌های درمان متعارف و ضروری جزء نفقه و از وظایف شوهر است.

ممکن است که سئوال پیش آید که حضانت اجرای سوء معاشرت زن چیست؟ درحال حاضر طلاق از سوی مرد نیازمند دلیل موجه نیست، ولی قانون در شرف تغییر است و احتمال زیاد درآینده درصورت داشتن دلیل موجه مرد می‌تواند زوجه را علی رغم مخالفتی طلاق دهد.
از طرفی طلاق با اثبات سوء معاشرت زوجه از مواردی است که شرط تنصیف دارایی را از زوجه سلب می‌کند.

به دیگر بیان درصورت طلاق از سوی مرد با سوء معاشرت زوجه، امکان اخذ تنصیف دارایی وجود نخواهد داشت، اما مهریه پا برجاست.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/23 17:48:09

پست های مشابه
چند ترفند برای انجام کار‌های آشپزخانه را در این مطلب وب گردی دنبال کنید. ادامه مطلب 7
بخش‌هایی از یک روستای قدیمی در چین، پس از چند دهه از زیر آب بیرون آمد. ادامه مطلب 8
انتخاب نام از جمله موضوعاتی است که برای اکثر خانواده‌های ایرانی اهمیت دارد و آن‌ها دوست دارند تا ... ادامه مطلب 25
چند راهکار مؤثر خوب شدن حال و غلبه بر اضطراب و افسردگی را بدانید. ادامه مطلب 23
هنگام صاعقه، چه کار‌هایی باید انجام داد؟ ادامه مطلب 21
در این مطلب شما را با ۲۰ نوع فست فود که با سوسیس و کالباس سالم آماده می‌شود ... ادامه مطلب 24
راهکار‌های بسیاری برای «کتاب خواندن برای آموختن» پیشنهاد شده است. روش‌های SQ۳r، SRR، PQ۴R از جمله‌ی این روش‌هاست ادامه مطلب 20
پهن کردن سفره هفت سین در ایام عید نوروز یکی از آیین‌های باستانی ما ایرانیان و جزو عناصر ... ادامه مطلب 23
پرورش قارچ در منزل یکی از بهترین کار‌ها برای کسب تجربه و بدست آوردن درآمد ایده آل است، ... ادامه مطلب 26
بهترین زمان کاشت نهال برای مناطق سردسیر زمانی است که هوای سرد زمستانی در حال فروکش کردن باشد ... ادامه مطلب 25
تمیز کردن دیوار‌ها به خاطر مساحت زیاد و ارتفاع بلندشان همواره کار سختی است، اما به هر حال ... ادامه مطلب 16
اگر به خاطر شغل و حرفه تان مجبورید ساعات زیادی از روز را پشت میز کار بگذرانید، توصیه ... ادامه مطلب 42