عضو کمیسیون عمران مجلس؛ ورود ایران به اتحادیه اوراسیا را گامی بلند در مسیر توسعه اقتصادی کشور و افزایش ارزش پول ملی دانست.
مجتبی یوسفی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی اتحادیه اورآسیا گفت: استفاده از ظرفیت اتحادیه‌ها در حوزه دیپلماسی اقتصادی که به تبع دیپلماسی سیاسی اتفاق می‌افتد می‌تواند هژمونی بسته غرب را به چالش بکشاند؛ معاهدات نوپدید بر پایه اقتصاد سیاسی و دیپلماسی اقتصادی شکل می‌گیرند. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی؛ نقش و ظرفیت اقتصادی کشور‌هایی مانند چین و روسیه را به عنوان بازیگران مهم در حوزه بین‌الملل غیرقابل کتمان دانست و افزود: اتحادیه‌هایی مانند اورآسیا می‌تواند تعادلی در حوزه دیپلماسی اقتصادی و سیاسی منطقه ایجاد کند به ویژه برای کشوری مانند ایران که به دلیل حضور در غرب آسیا و دسترسی به آب‌های آزاد و تنگه هرمز به عنوان دروازه توزیع حدود نیمی از سوخت و انرژی به کشور‌های جهان از موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی برخوردار است، می‌تواند در منطقه موثر باشد و کشور‌های شرقی را به بازار اروپا و غرب متصل کند. وی اظهار کرد: متاسفانه به هر دلیلی در زمینه استفاده از ظرفیت اتحادیه‌های منطقه‌ای غفلت کردیم و با گره زدن همه موضوعات سیاسی به کشور‌های اروپایی و غرب نقش دیپماسی اقتصادی منطقه‌ای را جدی نگرفتیم؛ امیدواریم ورودمان به اتحادیه اورآسیا فتح بابی باشد برای استفاده از ظرفیت حدود ۷۰۰ میلیون نفری کشور‌های همسایه که یقیناً به توسعه اقتصادی، افزایش ارزش پول ملی و ایجاد اشتغال در کشورمان کمک شایانی خواهد کرد. عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه جنگ در دنیای امروز؛ جنگ اقتصادی است و هر کشوری تلاش می‌کند بازار بیشتری را به خودش اختصاص دهد، ادامه داد: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت‌های کشور در این جهت به خوبی استفاده کنیم؛ بنده به عنوان نایب رئیس گروه دوستی ایران و روسیه معتقدم باید از ظرفیت‌های اتحادیه‌های آسیایی به ویژه اوراسیا بیشتر و بهتر استفاده کنیم. آقای یوسفی همچنین گفت: دولت در این حوزه می‌تواند با ارائه لایحه زمینه پیوستن ایران به اتحادیه‌ها و کنوانسیون کشور‌های همسایه را تسهیل کند در غیر اینصورت با اقداماتی که در حال انجام دادن هستیم؛ از ظرفیت مجلس برای الحاق به کنوانسیون‌ها و اتحادیه‌های جدید استفاده می‌کنیم که زیرساختی برای توسعه اقتصادی کشور خواهد بود.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/23 17:51:08

پست های مشابه
کلیپ جدید تبریک عید فطر.عید فطر مبارک 1400.2.22 ادامه مطلب 20
روز معلم ادامه مطلب 29
محمود احمدی‌نژاد این روزها به هر دری می‌زند تا خودش را در سرخط اخبار نگاه‌ داشته و در ... ادامه مطلب 98
در حالی که مدیرعامل شرکت شهر سالم اعلام کرده بود؛ واکسیناسیون کرونا بین مدیران و معاونان شهرداری تهران ... ادامه مطلب 69
ادامه مطلب 76
تقویم سال 1400 ادامه مطلب 67
آزاده نامداری درگذشت ادامه مطلب 62
ادامه مطلب 64
ادامه مطلب 81
ادامه مطلب 67
ادامه مطلب 60
ادامه مطلب 60