حمام تاریخی جاجرم با قدمت ۵۰۰ سال (دوره صفویه)، نخستین و قدیمی‌ترین حمام این شهر به شمار می‌رود که در زمینی به مساحت ۷۰۰ مترمربع و در ضلع جنوبی قلعه قدیمی جاجرم یا نارین قلعه ساخته شده است.
حمام تاریخی جاجرم با قدمت ۵۰۰ سال (دوره صفویه)، نخستین و قدیمی‌ترین حمام این شهر به شمار می‌رود که در زمینی به مساحت ۷۰۰ مترمربع و در ضلع جنوبی قلعه قدیمی جاجرم یا نارین قلعه ساخته شده است. این بنا به علت قرارگیری در مرکز شهر قدیم جاجرم، مجاورت با مصلی و مسجد جامع قدیمی این شهر، در مسیر رفت و آمد مردم قرار داشته و به عنوان محل اجتماع آنان به شمار می‌رفته اما هم‌اکنون به علت توسعه شهر به سمت شمال، رفت و آمد در بافت قدیم کمتر شده است. درِ ورودی این بنا رو به شمال قرار دارد و ۲ متر ارتفاع و یک متر و ۱۰ سانتی‌متر عرض دارد و با یک شیب ملایم با ۵ پله به طرف رختکن حمام هدایت می‌شود. این بنا که با توجه به قدمت آن به موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری داده است، در قسمت داخلی دارای غرفه باستان‌شناسی، صنایع دستی، مشاهیر جاجرم، محرم، عطاری و نحوه استحمام گذشتگان، می‌باشد. بازدیدکنندگان و گردشگران می‌توانند همه روزه به جز ایام تعطیل در ساعات اداری از این مکان دیدن نمایند.   غرفه‌های موجود در موزه حمام جاجرم ۱- سربینه محوطه ورودی حمام به وسیله یک پله و همراه با یک انحنای ملایم به هشتی کوچکی وصل می‌شود. با عبور از چند پله با همان انحنا به سربینه یا رختکن می‌رسیم که زیباترین بخش حمام است. یک غرفه استاد حمامی (سر حمومی) چیدمان شده است.
  • غرفه استاد حمامی (سر حمومی)
حمامی (استاد حمام) صاحب یا اجاز ه دار و گردانند ه حمام بود که پشت دخل می‌نشست و در واقع بالاترین منصب را در حمام او داشت. او افزون بر نشستن پشت دخل و حفظ پول و اشیا‌ی قیمتی مشتریان، وظایف دیگری نیز بر عهده داشت از جمله آن‌ها گرم نگه داشتن آب، رفت و روب گرمابه، خوشبو کردن فضای آن و … است.
  • غرفه پوشاک
پوشاک، بارزترین سمبل فرهنگی، مهم‌ترین و مشخص‌ترین مظهر قومی و سریع‌الانتقال‌ترین نشانه فرهنگی است که به سرعت تحت تأثیر پدیده‌های فرهنگ پذیری در میان جوامع گوناگون انسانی قرار می‌گیرد.   ۲-گرمخانه فضای گرمخانه، مربع شکل است که دارای پوشش طاق وگنبدی بوده است و نورگیر‌هایی در رأس گنبد تعبیه شده است، غرفه‌های دلاک، عطاری، نمازخانه و باستان‌شناسی و در سمت غربی آن، خزینه حمام قرارگرفته است که سطح آن از سطح گرمخانه کمی بلندتر است.
  • غرفه دلاک
دلاکی از ارکان مشاغل حمام بود. دلاکان جزو خدمه حمام بودند وکار شست‌و‌شوی مشتریان حمام را برعهده داشتند. دلاک‌ها بسته به بزرگی حمام بیش از دو یا سه نفر بودند. هر مشتری با دلاک خاصی طرف بود و کار مشتری را تا آخر یک دلاک انجام می‌داد.
  • غرفه عطاری
از مهم‌ترین گونه‌های دارویی می‌توان از کانی، گل گاوزبان، اسطخدوس، آنغوره، مخلصه، آویشن، کاکوتی و… را نام برد که در غرفه عطاری با فضا آرایی زیبایی، بخشی از گیاهان دارویی به‌نمایش در آمده است.
  • غرفه شخصیت‌های جاجرم
به‌منظور آشنایی هرچه بیشتر با شرح حال بزرگان این دیار، غرفه شخصیت‌های جاجرم برپا شده است و در کنار تندیس‌های به نمایش درآمده در این موزه، اطلاعاتی پیرامون شخصیت‌ها، ارائه شده است.
  • غرفه محرم
در ایام عزاداری‌های امام حسین (ع) در شهر و روستا‌های شهرستان جاجرم آیین‌های متعددی برگزار می‏شود و در هر یک از این مراسم و آئین‏ها تلاش می‏شود گوشه‏ای از قیام امام حسین (ع) به نحوی بازسازی و تجلی پیدا کند. به همین منظور غرفه‌ای از نماد‌های آیین‌های محرم و صفر در نظر گرفته شده است.
  • غرفه باستان‌شناسی
در این غرفه سفالینه‌های مربوط به دوران پیش از تاریخ با قدمت چند هزار ساله که شامل ظروف نگهداری مایعات و غذا است و همچنین سکه‌ها و اشیاء مربوط به دوران اسلامی که از منطقه بدست آمده و یا توسط مردم فرهنگ دوست شهرستان تحویل داده شده، در معرض نمایش است.
  • غرفه صنایع دستی (جوراب‌بافی)
صنایع دستی در استان خراسان شمالی که سکونت‌گاه اقوام مختلف کرد، ترکمن، ترک، کرمانج، فارس و تات است از تنوع و گونه‌گونی کم‌نظیری برخوردار است. نمد بافی، کلاه کرکی، سفره محلی (گلیم)، قالی‌بافی، تابلو فرش، پارچه بافی (چادر شب) که توسط مردم این شهرستان بافته می‌شود.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/23 19:39:00

پست های مشابه
چند ترفند برای انجام کار‌های آشپزخانه را در این مطلب وب گردی دنبال کنید. ادامه مطلب 7
بخش‌هایی از یک روستای قدیمی در چین، پس از چند دهه از زیر آب بیرون آمد. ادامه مطلب 8
انتخاب نام از جمله موضوعاتی است که برای اکثر خانواده‌های ایرانی اهمیت دارد و آن‌ها دوست دارند تا ... ادامه مطلب 25
چند راهکار مؤثر خوب شدن حال و غلبه بر اضطراب و افسردگی را بدانید. ادامه مطلب 23
هنگام صاعقه، چه کار‌هایی باید انجام داد؟ ادامه مطلب 21
در این مطلب شما را با ۲۰ نوع فست فود که با سوسیس و کالباس سالم آماده می‌شود ... ادامه مطلب 24
راهکار‌های بسیاری برای «کتاب خواندن برای آموختن» پیشنهاد شده است. روش‌های SQ۳r، SRR، PQ۴R از جمله‌ی این روش‌هاست ادامه مطلب 20
پهن کردن سفره هفت سین در ایام عید نوروز یکی از آیین‌های باستانی ما ایرانیان و جزو عناصر ... ادامه مطلب 23
پرورش قارچ در منزل یکی از بهترین کار‌ها برای کسب تجربه و بدست آوردن درآمد ایده آل است، ... ادامه مطلب 26
بهترین زمان کاشت نهال برای مناطق سردسیر زمانی است که هوای سرد زمستانی در حال فروکش کردن باشد ... ادامه مطلب 25
تمیز کردن دیوار‌ها به خاطر مساحت زیاد و ارتفاع بلندشان همواره کار سختی است، اما به هر حال ... ادامه مطلب 16
اگر به خاطر شغل و حرفه تان مجبورید ساعات زیادی از روز را پشت میز کار بگذرانید، توصیه ... ادامه مطلب 42