چند مورد از ترفند‌های عکس پرتره با گوشی‌های هوشمند را در این مطلب برای شما بازگو می‌کنیم.
موقعیت‌های عکاسی پرتره می‌توانند بسیار متفاوت باشند، اما مسئله اصلی در اینجا این است که باید بر روی شخص موردنظر خود تمرکز کرده و جدا از زمان، مکان و یا سایر عوامل دیگر، سعی کنیم که احساسات سوژه خود را ماندگار کنیم. گوشی‌های هوشمند امروزی برای انواع عکس‌برداری از جمله عکاسی پرتره، مناسب هستند.
شاید خروجی نهایی این گجت‌ها به اندازه دوربین‌های DSLR و یا بدون آینه عالی نباشد، اما در هر صورت با رعایت نکاتی می‌توانید این فاصله را کاهش دهید. در ادامه به ۴ مورد از ترفند‌های عکاسی پرتره با گوشی‌های هوشمند می‌پردازیم.
حالت پرتره دوربین گوشی خود را بهتر فرا بگیرید
اگر گوشی شما متعلق به سال‌های اخیر است، آنگاه احتمالا دوربین آن نیز از حالت پرتره برخوردار خواهد بود. در ابتدا، این حالت در گوشی‌های هوشمند، پردازش‌های مصنوعی را بر روی تصاویر ضبط شده اعمال می‌کرد. در مواردی نیز نرم‌افزار دوربین‌ها نمی‌توانست سوژه را از پس‌زمینه جدا کند، به همین دلیل تار‌های مو در اکثر اوقات تار نشان داده می‌شدند. این با این وجود، هنوز هم می‌توانید با گوشی خود، عکس‌های خوبی بگیرید. اکثر گوشی‌های جدید لنز‌های تله‌فوتو و استاندارد دارند و همین موضوع نیز باعث ایجاد افکت عمق بهتری می‌شود. چالش موجود در این زمینه این است که این لنز‌ها هرکدام از دریچه گشودگی دیافراگم متفاوتی بهره می‌برند، بنابراین میزان دریافت نور آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود. نکته مثبت نیز این است که حالت پرتره، شما را جهت گرفتن پرتره‌های بهتر راهنمایی می‌کند. در این رابطه شاید نیاز باشد تا کمی از سوژه فاصله بگیرید، هر چند که گاهی اوقات انعطاف بیشتری در این زمینه دارید.
حالت پرتره دوربین گوشی خود را امتحان کرده و سپس نتیجه را بررسی کنید. البته این حالت بیشتر در محیط‌های روشن کارایی داشته و در مکان‌های تاریک، ممکن است که نویز زیادی را در پس‌زمینه ایجاد کند. برای ثبت بهترین عکس پرتره با گوشی، نور موردنیاز سوژه خود را تأمین کنید
یکی دیگر از ترفند‌های ثبت عکس پرتره با گوشی مربوط به نورپردازی است. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که بتوانید مقدار نور اضافی موردنیاز دوربین گوشی خود را تأمین کنید. در اینجا استفاده از فلش گزینه‌ای خوبی نیست. نور فلش زیاد از حد روشن بوده (مخصوصا برای مسافت‌های دور) و به همین دلیل می‌تواند رنگ پوست را تغییر داده و سایه‌های ناخوشایندی را نیز ایجاد کند.
از نور‌های طبیعی و یا مصنوعی در دسترس، بهره ببرید. شاید عجیب به نظر برسد، اما روز‌های ابری در قیاس با روز‌های بسیار آفتابی، گزینه بهتری به حساب می‌آیند.
دلیل این موضوع نیز این است که نور خورشید در اواسط روز، به خشن‌ترین حالت خود می‌رسد. در رابطه با طلوع و غروب خورشید نیز می‌توانید از زاویه تابش نور آفتاب بهره برده و در نتیجه تصاویر خوبی را به ثبت برسانید. در رابطه با چنین نور‌هایی هم لازم نیست که زیاد نگران شوید، زیرا عملکردی شبیه به سافت‌باکس داشته و نور را به‌طور مساوی بر روی سوژه پخش می‌کنند.
همین موضوع در داخل محیط‌های بسته نیز صدق می‌کند. آسمان‌های ابری که در صحنه رخنه می‌کنند، می‌توانند ویژگی‌های خاصی را به تصاویر شما ببخشند. به‌عنوان مثال، سعی کنید که نور را به یک طرف سوژه بتابانید تا بدین ترتیب یک طرف آن روشن و طرف دیگر نیز تاریک شود. در این زمینه می‌توانید از نور مصنوعی (همانند چراغ‌های نئونی) نیز بهره ببرید. آن‌قدر سوژه را به منبع روشنایی نزدیک کنید تا نور بتواند بخشی یا تمامی از چهره وی را بپوشاند. در نهایت احتمالا خروجی تصویر، پویا و هنری به نظر خواهد رسید. جهت تهیه افکت بوکه، به اندازه کافی به سوژه نزدیک شوید
نزدیک شدن به سوژه، هم باعث تمرکز بیشتر بر آن شده و هم اینکه پس‌زمینه نیز بیشتر تار می‌شود. این مورد یک قضیه سرانگشتی بوده و اگر نمی‌خواهید که از حالت پرتره دوربین گوشی خود استفاده کنید، آنگاه این روش راه‌گشا خواهد بود. میزان نزدیک شدن شما نیز به سوژه مدنظر بستگی دارد.
برخلاف دوربین‌های DSLR و بدون آینه، شما برای گرفتن عکس پرتره با گوشی خود نمی‌توانید با تغییر دیافراگم، عمق میدان را نیز کنترل کنید، بنابراین جهت ایجاد افکت بوکه، بهتر است که فاصله خود را با سوژه موردنظر کاهش دهید. هر چه افکت بوکه طبیعی‌تر باشد، بهتر است. هر چه فاصله سوژه از پس‌زمینه نیز بیشتر باشد، بازهم بهتر است. به‌عنوان نمونه، عکاسی از کسی که پشت به یک چشم‌انداز ایستاده و بدین ترتیب کنتراست خوبی را ایجاد کرده، خروجی بهتری دارد.
این قضیه در مورد اشیا نیز صادق است. اگر قصد عکاسی از شیئی خاص را دارید، می‌توانید آن را در سمت راست یا چپ فریم قرار داده و در نتیجه افکت بوکه را در سمت دیگر تصویر ایجاد کنید. با تمرین بیشتر می‌توانید زاویه‌ها و چشم‌انداز‌های گوناگون را جهت افزودن عمق و مقیاس به تصویر خود، امتحان کنید. برای ثبت بهترین عکس پرتره با گوشی به نوردهی کمتر در روشنایی زیاد توجه کنید
تنظیم نوردهی یکی دیگر از ترفند‌های عکاسی پرتره با گوشی‌های هوشمند است. همان‌طور که پیش‌تر نیز بدان اشاره کردیم، نور خورشید می‌تواند برای پرتره‌ها مشکل‌ساز باشد و یکی از راه‌های مقابله با این مسئله نیز این است که مقدار نوردهی را کاهش دهید. شاید فکر کنید که این‌گونه مشغول خراب کردن تصویر هستید، اما در اصل با این اقدام، خروجی مورد انتظار را به ثبت می‌رسانید.
در اینجا بیشتر بحث بر روی هایلایت‌ها است. در محیط‌های روشن، دوربین گوشی‌ها سعی خواهند کرد تا میزان نوردهی را بر روی سوژه موردنظر اولویت‌بندی کنند که همین موضوع نیز باعث خواهد شد تا سایر بخش‌های تصویر، زیاد روشن به نظر نرسند. مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که اگر سعی کنید که جزئیات بخش‌های کم‌نور را به تصویر بکشید، آنگاه در این کار توفیق چندانی به دست نخواهید آورد.
هر چند که انجام دادن برعکس این موضوع، چندان سخت نیست. در هنگام ویرایش تصویر، می‌توانید جزئیات بیشتری را از سایه‌های خارج کنید. یکی از ابزار‌های مفید در این زمینه، Adobe Photoshop Express است. فقط به یک عکس راضی نشوید تا بتوانید بهترین عکس پرتره را بگیرید
حقیقت این است که تصاویر پرزرق‌وبرقی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند، یکی از صد‌ها عکس گرفته شده هستند. پرتره‌ها شخصی‌ترین نوع تصاویر هستند، زیرا بیشتر از همه چیز، بر روی خود فرد تمرکز دارند؛ بنابراین بهتر است که چند مورد را به ثبت رسانده و سپس بهترین آن‌ها را از لحاظ نورپردازی، ترکیب‌بندی و قاب‌بندی انتخاب کنید.
ثبت عکس پرتره با گوشی نیز همانند سایر سبک‌ها، تمرین مداوم می‌طلبد. اگر هر روز نتوانستید تصاویر خوبی را ضبط کنید، ناامید نشوید. به مرور زمان بهتر می‌توانید سوژه خود را در فریم عکاسی قرار داده و همچنین نحوه استفاده از نور را نیز بهتر متوجه خواهید شد.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/23 21:58:03

Captcha

پست های مشابه
ادامه مطلب 245
ادامه مطلب 309
ادامه مطلب 987
ادامه مطلب 238
ادامه مطلب 262
ادامه مطلب 209
ادامه مطلب 216
ادامه مطلب 216
ادامه مطلب 222
ادامه مطلب 222
ادامه مطلب 203
ادامه مطلب 236