خرید ارز دیجیتال
زیارتگاه خالد نبی در منطقه‌ای کوهستانی در شمال شرق شهر گنبد کاووس بر فراز قله ی کوه گوگجه داغ قرار گرفته است.
برخی روایت‌ها هم میگویند خالد بن سنان (آخرین پیامبر و مبلغ مسیحیت) از دست قوم خورشید به قله کوه گوگجه داغ پناه میآورد و با یارانش به خواست خداوند به شکل سنگ در میآیند تا اسیر دشمنان نشوند. اکنون این محل به عنوان یک اثر ملی نیز به ثبت رسیده است.
منطقه‌ای زیبا و بکر در شمال شرقی ایران عزیزمان به نام ترکمن صحرا وجود دارد که بخش‌های زیادی از استان‌های گلستان و خراسان شمالی را در بر می‌گیرد، از جمله شهر‌هایی که جزئی از منطقه ترکمن صحرا هستند نیز عبارت از گنبدکاووس، بندر ترکمن، کلاله، آق قلا، مراوه تپه، کلاله، سیمین شهر، گمش تپه، نگین شهر، انبار آلوم می‌باشند.

این منطقه از لحاظ آب و هوایی، پوشش گیاهی، خاک و زندگی جانوری از سایر مناطق شمال کشور (گیلان و مازندران) متمایز است. جانوران این منطقه از انواع جانوران منطقه نیمه بیابانی تا جنگلی (طوقه جانوری پاله آرکتیک) است. قدیمیترین یافته‌های باستانشناسی منطقه شمال سفالینه‌ها و دست ساخته‌های بشر، پیشینه سکونت و زیست در این منطقه را به بیش از هفت هزار سال پیش میرساند. زیارتگاه خالد نبی کجاست؟
ترکمن صحرا بدلیل وسعت زیادش دارای دریا، جنگل، کوهستان، دریاچه، رودخانه، آبشار، گل افشان، بنا‌های دیدنی و. بسیاری است. از جمله مناطق دیدنی ترکمن صحرا می‌توان به دیدنی‌های زیر اشاره کرد:

گنبد قابوس: بلندترین برج آجری جهان به شمار میرود که از سدهی چهارم هجری به جا مانده است.   زیارتگاه خالد نبی کجاست؟   این برج در شهر گنبد کاووس واقع شده است.

زیارتگاه خالد نبی: در منطقه‌ای کوهستانی در شمال شرق شهر گنبد کاووس بر فراز قلهی کوه گوگجه داغ قرار گرفته است. راه رسیدن به این منطقه از سمت کلاله و تمرقره قوزی است.

زیارتگاه خالد نبی کجاست؟
در نزدیکی مقبره خالد نبی، گورستان عظیمی متشکل از ۶۰۰ قبر وجود دارد. به دلیل خاص بودن منظره، این گورستان یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه به شمار میرود. سنگ قبر‌های این گورستان به شکل استوان‌های و کله قوچی هستند و ارتفاع برخی از آن‌ها به دو متر هم میرسد. تاریخچه این قبرستان به دورهی پارینه سنگی میرسد و قدمت آن حدود هزار سال است. مطابق با افسانه‌هایی که وجود دارد برخی از این پیکره‌های سنگی دشمنان خالد نبی بوده اند که گرفتار خشم خداوند شده و به شکل سنگ در آمده اند. برخی روایت‌ها هم میگویند خالد بن سنان (آخرین پیامبر و مبلغ مسیحیت) از دست قوم خورشید به قله کوه گوگجه داغ پناه میآورد و با یارانش به خواست خداوند به شکل سنگ در میآیند تا اسیر دشمنان نشوند. اکنون این محل به عنوان یک اثر ملی نیز به ثبت رسیده است.   زیارتگاه خالد نبی کجاست؟   متاسفانه طی سال‌های اخیر صدمات زیادی به این تندیس‌های تاریخی وارد شده است.

بقعه چوپان آتا: این بقعه به صورت بنایی ساده، مسقف با پلان چهار ضلعی است؛ که در هر ضلع آن یک پنجره با طاق هلالی میباشد. پنجره شمالی تبدیل به مدخل شدهاست. گنبد بقعه فلزی و به صورت نوک تیز شش ضلعی در مرکز سقف ساخته شدهاست هزار دره نام منطق‌های بسیار زیبا است که ظاهری عحیب و باورنکردنی دارد؛ منطقه‌ای وسیع که به جای دشت‌های پهناور، تپه‌ها و دره‌های بیشماری سرتاسر آن را فرا گرفته است.

زیارتگاه خالد نبی کجاست؟   به طوری که تا چشم کار میکند، کوه و دره‌های یک شکل دیده میشود. هزار دره شامل حدود ۱۷ قله است که بیشتر از ۳۶۰۰ متر ارتفاع دارند. زیارتگاه خالد نبی کجاست؟   بلندترین قله منطقه هزار دره، ۳۸۷۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. پل آجری تاریخی آق قلا؛ پلی که در دوران صفویه روی رودخانه گرگان ساخته شده است.   بقعه عالم بابا: یک بنای ساده چهار ضلعی است که در هر ضلع آن یک پنجره وجود دارد. پنجره ضلع جنوبی آن تبدیل به مدخل و در ورودی با طاق هلالی شده است. سقف و گنبد این بقعه نیز مشابه گنبد بقعه چوپان آتا است.

زیارتگاه خالد نبی کجاست؟
بیش از ۶۰ آبشار کوچک و بزرگ از جمله آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران کوه، زیارت، دوآب و شادان (۷ طبقه) در جای جای این استان قرار دارند، اما معروفترین آن‌ها آبشار کبودوال است که تنها آبشار تمام خزه‌ای ایران بوده و به فاصله‌ی ۵ کیلومتری از مرکز شهر و در جهت جنوب شرقی شهرستان علیآباد کتول از توابع استان گلستان قرار دارد.

گل فشان اینچه: در این مکان هم گل فشان می‌بینید و هم نمکزار و کمتر فعالیت می‌کند آدرس ۲۶ کیلومتری شمال آق قلا. گل افشان قارنیارقیکی (شکم پاره) از تفرجگاه‌های مردم شهر گمیشان است و دو ویژگی دارد. یکی اینکه اگر بر روی گل و لای حاصل از آن فندک و آتش بگیرید، شاهد آتش گرفتن این گل‌ها خواهید بود و دیگر اینکه بخشی از دیوار دفاعی تاریخی گرگان از این مکان می‌گذرد.
آدرس: ۱۸ کیلومتری شمال غربی آق قلا، مجاور روستای سقرتپه.

گل فشان گوبکلجه شامل پنج چاله مخروطی شکل و هنوز فعال است آدرس شمال تپه گوبکلجه، حاشیه شرقی جاده صوفی کم به اینچه برون. گل فشان نفتیجه در نزدیکی شهر گمیشان واقع شده و بوی نفت می‌دهد. این روز‌ها حوضچه نفتلیجه تغییر رنگ داده و به رنگ بنفش درآمده است، موضوعی که فرایند وجود ید در اعماق دشت‌های گلستان را اثبات می‌کند. گل افشان فیروز شاه در در شرق جاده اینچه برون به گرگان و نزدیک تالاب آلاگل.
توجه :
برای بازدید از مناطقی مثل خالد نبی و هزار دره بهتر است بعد از ریشه کن شدن ویروس کرونا، در ماه‌های فروردین و اردیبهشت به ترکمن صحرا سفر کنید زیرا به دلیل صعب العبور بودن، فقط در این ماه‌ها میتوان راحت در جاده‌های این مسیر تردد کرد. اما سایر مناطق در فصل‌های بهار، تابستان و پائیز زیبایی فوق العاد‌ه‌ای دارند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/25 00:59:12

پست های مشابه
اگر به خاطر شغل و حرفه تان مجبورید ساعات زیادی از روز را پشت میز کار بگذرانید، توصیه ... ادامه مطلب 19
امیرالمومنین (ع) تنها فردی است که در خانه خدا متولد شدو دارای فضائل بیشماری است که در این ... ادامه مطلب 17
سردار شهید حمید باکری یکی از جوانان و شهدای شاخص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و برادر سردار شهید ... ادامه مطلب 20
واژه‌ی ساکولنت یک صفت است که به گیاهان ذخیره کننده‌ی آب؛ چه کاکتوس، چه کراسولا، چه تیغ دار ... ادامه مطلب 19
رژیم قلیایی با این ایده که جایگزینی غذاهای اسید ساز با غذاهای قلیایی می تواند سلامتی شما را ... ادامه مطلب 11
آزادی مشروط فرصتی است که پیش از پایان دوره محکومیت به محکومان به حبس داده می شود تا ... ادامه مطلب 12
با اینکه سرعت اینترنت در بیشتر مواقع از طرف سرویس‌دهنده تعیین می‌شود، اما کاربر نیز می‌تواند به کمک ... ادامه مطلب 15
عزت نفس از اساسی‌ترین موضوعاتی است که در زندگی هر انسان مطرح و در موفقیت‌ها و شکست‌های وی ... ادامه مطلب 12
بر اساس ماده ششم طرح مجلس با عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، از ۵ اسفند به علت ... ادامه مطلب 15
برخی گیاهان با ویژگی‌های فوق العاده وجود دارند که به رفع مشکلات ریوی و اختلالات تنفسی کمک می‌کنند. ادامه مطلب 13
برای آشنایی با نشانه‌های تجمع سموم در بدن، عکس‌نوشت زیر را ببینید. ادامه مطلب 28
ادامه مطلب 23