رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و اسپانیا گفت: ارز حاصل از صادرات حتما به کشور برمی‌گردد در غیر اینصورت تولیدکننده امکان ادامه تولید را نخواهد داشت، چون نیاز دارد که چرخه تولید ادامه داشته باشد.
محمد طاهری رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و اسپانیا افزود: مشکلات موجود کشور از دو تحریم آمریکا و تحریم داخلی ناشی می‌شود. از یکسو آمریکا اجازه دسترسی به منابع بانکی را نمی‌دهد و از یکسو تجار تحت فشار زیاد قرار می‌گیرند و باید به کسانی که در وضع کنونی صادرات کشور را زنده نگهداشته‌اند تبریک گفت. وی ادامه داد: مشکلات نقل و انتقال پول در صادرات و استرس‌هایی که به صادرکننده وارد می‌شود بالا است و این امیدواری وجود دارد که با برداشته شدن گام‌هایی در جهت رفع تحریم معضلات کنونی برطرف شود. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و اسپانیا تصریح کرد: اگرچه نمی‌توان منکر تخلفاتی در این زمینه بود و ممکن است صادرکننده‌ای هم باشد که ارز حاصل از صادرات را به کشور برنگردانده باشد، اما شناسایی آن‌ها کار دشواری نیست و صادرکنندگان صادق که روند تولید صادراتی و صادرات آن‌ها ادامه دارد مشخص است. طاهری با اشاره به رفتار دولت ترکیه با صادرکنندگان این کشور گفت: رئیس جمهور این کشور در سفر به سایر کشور‌ها هیئتی از تجار را با خود همراه می‌کند و همه مشکلات تجاری را در همفکری با بالاترین مقامات این کشور‌ها حل و فصل می‌کند. وی با تاکید بر ضرورت حمایت از صادرکننده با هدف ارزآوری صادراتی افزود: ارز حاصل از صادرات حتما به کشور برمی‌گردد، در غیر اینصورت تولیدکننده امکان ادامه تولید را نخواهد داشت، چون نیاز دارد که چرخه تولید ادامه داشته باشد و ما نیز از دولت می‌خواهیم که از صادرکننده حمایت کند. طاهری اضافه کرد: به تازه‌گی اعلام شده که به ازای صادرات واردات انجام شود که فرایند خود را دارد و صادرکننده باید تاجر مورد اطمینان خود را پیدا کند و نباید تنها با این تصور که صادرکننده‌ای ممکن است ارز حاصل از صادرات را به کشور برنگرداند کاغذ بازی اداری (بروکراسی) پیچیده‌ای را در کشور حاکم کنند که روند‌های کنونی را کُندتر کند. وی گفت: مسائل قانونی و برکرواسی پیچیده فرایند‌های صادراتی باید برطرف شود تا صادرکننده بتواند با آرامش خاطر به روند تولید صادراتی خود ادامه دهند. طاهری افزود: صادرکنندگان فرش و خشکبار ایران با مشکلاتی در صادرات به اسپانیا مواجه هستند و اکنون مشکل نقل و انتقالاتی در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات وجود دارد. اینستکس به دلیل فشار شدید آمریکا اجرایی نشد و زمینه‌های مختلفی برای صادرات وجود دارد، اما منوط به آن است که معضلات کنونی وجود نداشته باشد. وی درباره نقش اتاق‌های مشترک در بازگرداندن منابع ارزی بلوکه شده ایران ادامه داد: اتاق‌های مشترک نقش مهمی در بهبود فرایند‌های صادراتی دارند و این سوء‌نیت وجود ندارد که منابع ارزی به کشور برنگردد، اما به دلیل آنکه مبادلات تجاری کره با آمریکا حدود ۲۰ میلیارد دلار است تحت فشار است و ما تنها امیدواریم که با تغییر انتخابات در آمریکا گام‌هایی برای کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران برداشته شود.    
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/25 11:51:01

پست های مشابه
رنگ و بوی تیتر‌ها و تحلیل‌های جنجالی روزنامه‌ها با نزدیک شدن به انتخابات ۱۴۰۰، انتخاباتی شده است. ادامه مطلب 16
به گزارش اسپوتنیک،نماینده ی دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت که آمریکا ارزیابی ... ادامه مطلب 36
پیکر آزاده نامداری در حالی که لباس خانه به تن داشته در خانه پیدا شده و علت فوت ... ادامه مطلب 95
جشن نوروز در شهر سن پترزبورگ با ویژگی‌های متفاوت برگزار می‌شود. ادامه مطلب 92
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: با شمالی شدن جریان هوا در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش‌ها تقویت می‌شود. ادامه مطلب 85
جشنواره فرهنگ و اقتصاد روستا در ایام نوروز با هدف احیای فرهنگ اقوام مختلف در استان گلستان برپا ... ادامه مطلب 55
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بعد از ابلاغ رسمی به پلیس در مبادی ورودی و خروجی اطراف ... ادامه مطلب 53
رئیس جمهور گفت: وضع مقابله با کرونا در فصل بهار با ورود واکسن‌های ایرانی بسیار بهتر خواهد شد ... ادامه مطلب 62
مایحتاج عمومی مردم، فراوان، اما درست به دست‌شان نمی‌رسد؛ حکایت شکر‌ها و روغن‌های خوراکی که در میدان جلال ... ادامه مطلب 67
محمدجواد ظریف و وزیر امورخارجه چین، طی مراسمی سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را امضا ... ادامه مطلب 62
«آزاده نامداری»مجری سابق رسانه ملي درگذشت. ادامه مطلب 48
شهرستان ملایر به عنوان تنها شهر ایران دو نشان جهانی انگور و منبت را به نام خود ثبت ... ادامه مطلب 62