رئیس هیئت عامل ایمیدرو بر تدوین طرح جامع طلا به عنوان یکی از طرح‌های اولویت‌دار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، با تمرکز بر همه بخش‌های زنجیره از اکتشاف تا بازار تاکید کرد.
وجیه الله جعفری در جلسه پایش تدوین طرح جامع طلا گفت: با توجه به ذخایر مناسب در حوزه طلا در ۱۱ استان، تدوین طرح جامع طلا به عنوان نقشه و سند بالادستی برای کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است و بدون شک، اگر طرح جامع نداشته باشیم، همواره با چالش و سردرگمی مواجه خواهیم بود.
وی افزود: در تدوین این طرح، از بخش خصوصی و تشکل‌ها کمک گرفته خواهد شد و نسبت به جذب حداکثری ذینفعان اقدام خواهد شد. همچنین، به دنبال این هستیم که همه ابعاد صنعت اعم از کمی و کیفی در آن دیده شود تا بتوانیم افق مناسبی برای توسعه صنعت طلا طراحی کنیم.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه ارائه اطلاعات دقیق و کامل از صنعت طلا، ما را در تدوین یک طرح جامع یاری خواهد کرد گفت: مواردی همچون استانداردها، راهبرد خرید و فروش طلا و سکه، حجم ذخایر، آمار یکپارچه درباره تقاضا و ظرفیت تولید، میزان واردات، اشتغال، نقاط قوت و ضعف صنعت، بازار فروش داخلی و خارجی، برای تکمیل این طرح ضروری است.
جعفری ادامه داد: در این زمینه‌ها، بانک مرکزی، خانه معدن ایران و اتحادیه طلا و جواهر می‌توانند کمک کنند و با ارائه اطلاعات مناسب، نسبت به پیشبرد این صنعت اقدام کنند,، زیرا همکاری همه بخش‌ها، اثر قطعی را برای بهترین تدوین خواهد داشت.
جعفری با تاکید بر رفع همزمان مشکلات روزمره صنعت طلا با اجرای طرح جامع طلا گفت: برخی مسائل همچون موانع مربوط به مواد قانونی زائد باید بررسی و حذف شود. وی افزود: همچنین، موضوعات مربوط به گمرک، صادرات، واردات و برخی مسائل کوچک را می‌توان رفع کرد.
جعفری افزود: تلاش بر این است تا در صورت نیاز، طرح در وزارتخانه و هیئت وزریران تصویب شود تا به عنوان قانون در آمده و در همه دوره‌ها قابلیت اجرا پیدا کند. اتمام مرحله نخست طرح جامع طلا علیرضا طالاری، مجری طرح تدوین جامع طلا با بیان اینکه تدوین طرح جامع طلا در اسفند ۹۸ با دستور مهندس جعفری، رئیس وقت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی آغاز شد، گفت: این طرح در ۴ مرحله تعریف شده که مرحله نخست آن شامل مطالعه و جمع آوری سوابق و متدولوژی، انجام شد و این طرح قرار است در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ به اتمام برسد.
وی افزود: تاکنون ۷ گزارش انجام شده در زمینه صنعت طلا توسط خوشه صنعتی جواهرات استان تهران، خوشه صنعتی جواهرات استان خراسان رضوی، زرمهر مارلیک (گزارش بازار طلای ترکیه و تایلند)، ایمیدرو، اتحادیه طلا و جواهر، خانه معدن (گزارش زیست‌محیطی) و مرکز پژوهش‌های مجلس (مالیات، بازار ارز و سکه) بررسی شده است. آمادگی همکاری خانه معدن برای تدوین طرح جامع محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن هم با اشاره به اینکه تدوین طرح جامع طلا برای توسعه این صنعت بسیار موثر است، گفت: این طرح، می‌تواند کل زنجیره صنعت طلا از اکتشاف تا بازار را در برگیرد، از این رو باید این طرح را برای یک دوره ۱۰ تا ۱۵ ساله تعریف کنیم و صنعت طلا را به سمت توسعه حرکت دهیم.
وی افزود: ما در خانه معدن آمادگی داریم در تدوین طرح همکاری کنیم و مسائل پیش روی این صنعت را مطرح کنیم. ظرفیت قابل توجه در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال ابراهیم محمد ولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز در این جلسه ویدئوکنفرانسی با بیان اینکه اگر این صنعت مورد حمایت قرار گیرد، در ایجاد ارزش افزوده ناشی از صادرات و اشتغال‌زایی ظرفیت قابل توجهی خواهد داشت، گفت: امیدواریم با رفع موانع در حوزه‌های گمرک، استاندارد و بانک مرکزی، شاهد افزایش صادرات در این زمینه باشیم.
وی افزود: استحصال طلا هزینه زیادی دارد و در صورت حمایت، کارخانه‌های این حوزه می‌توانند با ظرفیت کامل کار کنند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/25 11:56:41

پست های مشابه
به گزارش اسپوتنیک،نماینده ی دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت که آمریکا ارزیابی ... ادامه مطلب 12
پیکر آزاده نامداری در حالی که لباس خانه به تن داشته در خانه پیدا شده و علت فوت ... ادامه مطلب 72
جشن نوروز در شهر سن پترزبورگ با ویژگی‌های متفاوت برگزار می‌شود. ادامه مطلب 66
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: با شمالی شدن جریان هوا در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش‌ها تقویت می‌شود. ادامه مطلب 66
جشنواره فرهنگ و اقتصاد روستا در ایام نوروز با هدف احیای فرهنگ اقوام مختلف در استان گلستان برپا ... ادامه مطلب 38
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بعد از ابلاغ رسمی به پلیس در مبادی ورودی و خروجی اطراف ... ادامه مطلب 32
رئیس جمهور گفت: وضع مقابله با کرونا در فصل بهار با ورود واکسن‌های ایرانی بسیار بهتر خواهد شد ... ادامه مطلب 44
مایحتاج عمومی مردم، فراوان، اما درست به دست‌شان نمی‌رسد؛ حکایت شکر‌ها و روغن‌های خوراکی که در میدان جلال ... ادامه مطلب 43
محمدجواد ظریف و وزیر امورخارجه چین، طی مراسمی سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را امضا ... ادامه مطلب 43
«آزاده نامداری»مجری سابق رسانه ملي درگذشت. ادامه مطلب 29
شهرستان ملایر به عنوان تنها شهر ایران دو نشان جهانی انگور و منبت را به نام خود ثبت ... ادامه مطلب 42
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سال۱۴۰۰ برای تحقق شعار سال، تقویت بازار سرمایه و افزایش نظارت‌ها بر این بازار ... ادامه مطلب 44