با حضور آقای سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزیدگان پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر صبح امروز در تالار وحدت معرفی شدند.
این برگزیدگان در بخش‌های مختلف به این ترتیب معرفی شدند:

 شعر بزرگسال، بخش شعر محاوره

هیات داورانِ شعرِ بزرگسالِ پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر به همه شاعرانی که در این گونه نوپدید قلم زده و می‌کوشند که از منظرِ شکل و محتوا کیفیتِ آثارشان را به حدّی قابل قبول ارتقا دهند تا به عنوانِ اثری مکتوب قابلیتِ مطالعه داشته باشد. در این بخش تنها یک اثر را به عنوان شایسته تقدیر معرّفی می‌کند و امیدوار است که در دوره‌های آتی شاهدِ افزایشِ کیفیتِ آثارِ منتشرشده در این حوزه باشد.

شایسته تقدیر: کتاب «چهارده شب» سروده آقای مجید صالحی، انتشارات شانی

 بخش شعر کودک و نوجوان

هیأت داورانِ بخشِ شعرِ کودک و نوجوانِ پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر به همه آثار معرفی شده به عنوان نامزد ارج نهاده و از بین آن‌ها دو اثر را به عنوان برگزیده مشترک معرّفی می‌کند:

کتاب «باران در خودم می‌بارد» اثر آقای حسین تولّایی، انتشارات علمی و فرهنگی و کتاب «لباس پرپری» اثر خانم مریم هاشم‌پور، انتشارات سروش


بخش درباره شعر

هیأت داورانِ بخشِ درباره شعرِ پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر به همه آثار معرفی شده به عنوان نامزد ارج نهاده و از بین آن‌ها دو اثر را به عنوان برگزیده مشترک معرّفی می‌کند:

کتاب «زندگی سعدی شیرازی» نوشته دکتر جواد بشری، نشر خاموش و کتاب «سرّ سخنانِ نغزِ خاقانی» نوشته دکتر محمدرضا تُرکی، انتشارات سَمت


 بخش نفس‌های شعر در روزگار کرونا

دبیرخانه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر بر خود وظیفه دانست از میان افراد و مجموعه‌هایی که در شرایط گسترش ویروس کرونا نه تنها دست روی دست نگذاشتند بلکه از محدودیت‌های کرونایی، برای شعر و ادبیات فارسی فرصت ساختند، تقدیر کند. بزرگوارانی که در ایام تعطیلی جلسه‌ها و انجمن‌های شعر هر یک به گونه‌ای در فضای مجازی، فعالیت چشمگیر دارند. به ترتیب حروف الفبا:

۱ـ محمودرضا اکرامی‌فر

۲ـ مریم حائری

۳ـ محمدکاظم کاظمی

۴ـ محمد میلان‌لک

۵ـ محمدحسین نعمتی


در این بخش نامزد‌های بخش شعر نو بزرگسال، شعر کلاسیک معرفی شدند:

شعر بزرگسال، بخش شعر نو

هیأت داورانِ شعرِ بزرگسالِ پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در بخشِ شعرِ نو از میانِ مولفانِ کتاب‌های نامزد شده، بر خود فرض می‌داند از دو شاعرِ پیشکسوت که پس از چند دهه فعالیتِ ادبی، آثارشان در سطحِ اوّلِ شعرِ معاصر درخشیده و به این مرحله از جشنواره نیز راه یافته است تجلیل کند:

استاد «م. مؤید» به احترامِ پنج دهه شاعریِ موثّر و توجّه به فرهنگِ شیعی در شعرِ نو و استاد «محمدباقر کلاهی اهری» به احترامِ بیش از چهار دهه سرودن و تاثیرگذاری در جریانِ بی‌حاشیه این گونه از شعر (به دلیل رعایت موارد بهداشتی و ضرورت حفظ سلامتی مهمانان)

و، امّا برگزیدگانِ مشترک:

کتاب «امان‌نامه» سروده آقای سیداکبرمیرجعفری، نشر قو و کتاب «پرنده بی‌آسمان» سروده آقای محمدرضا روزبه، نشر آریاشهر

 شعر بزرگسال، بخش شعر کلاسیک

هیات داورانِ شعرِ بزرگسالِ پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر ضمن آرزوی موفقیت برای همه نامزد‌های گرانقدر، آرای خود را به شرحِ ذیل اعلام می‌کند:

اثر شایسته تقدیر: کتاب «مرور پنجره‌ها» سروده سید وحید سمنانی، انتشارات شهرستان ادب

برگزیدگانِ مشترک: کتاب «دلم برای خزر شور می‌زند» سروده آقای سجاد حیدری قیری، انتشارات مرکز فرهنگی ادبستان (با آرزوی سلامتی برای این شاعر) و کتاب «نورَهان» سروده آقای محمدرضا تقی‌دُخت، انتشارات سوره مهر

بخش جوان

این گزارش اضافه می‌کند، پیش از اعلامِ برگزیدگانِ امسال یادآوری می‌شود که بخشِ جوانِ چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر که برگزاری آن به زمانِ دیگری موکول شده بود به دلیل گسترش بیماری کرونا ممکن نشد. دبیرخانه جشنواره ضمن پوزش از برگزیدگانِ دوره‌های چهاردهم و پانزدهمِ شعرِ فجر در بخشِ جوان، اعلام می‌دارد نشان، جوایز و لوح‌های تقدیرِ برندگانِ این دو دوره که همگی در استان‌های مختلفِ کشور ساکن هستند، با هماهنگی انجام شده برای آنان ارسال خواهد شد.

برگزیدگانِ این بخش به ترتیب حروفِ الفبا

۱ـ نرگس اسمعیلی

۲ـ محمدرضا امینی

۳ـ ملیحه بهادران

۴ـ ابوالفضل جِبِلّه

۵ـ محمدجواد قیاسی

همگیِ این افراد از اعضای برگزیده پایگاه نقد شعر هستند که در طول چهار سال فعالیت از بین حدود چهار هزار عضو انتخاب شده‌اند. دو نفر هم از منتقدانِ پایگاه به عنوانِ پرتلاش‌ترین مدرّسینِ این پایگاه معرفی می‌شوند:

۱ـ محمدجواد آسمان (در سالن حاضر است، دعوت شود)

۲ـ مجتبی صادقی

بخش ویژه چهلمین سال دفاع مقدس

موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به عنوان مجموعه برگزارکننده جایزه جلال و جشنواره بین‌المللی شعر فجر بر خود وظیفه دانست که در چهلمین سالِ آغازِ جنگِ تحمیلی از کسانی که در طولِ چهل سال ادبیات دفاع مقدس قلم زده‌اند تجلیل کنند. طبق روالی که در جایزه جلال از فعالانِ حوزه رسانه نظرخواهی شده بود در جشنواره بین‌المللی شعر فجر نیز پس از برگزاری جلساتِ داوری، با انتخاب این افراد ۱۴ تن از شاعرانِ موثّر در حوزه شعر دفاع مقدس انتخاب شده‌اند که توسطِ دبیرخانه از آن‌ها تجلیل می‌شود که البته به دلیل شرایط شیوعِ کرونا امکانِ حضورِ همه این افراد فراهم نبوده است.

 برگزیدگان بخش ویژه دفاع مقدس (به ترتیب حروف الفبا):

۱ـ حسین اسرافیلی

۲ـ مرتضی امیری اسفندقه

۳ـعباس باقری

۴ـ عباس براتی‌پور

۵ـ پرویز بیگی حبیب آبادی

۶ـ محمدحسین جعفریان

۷ـ عبدالرضا رضایی‌نیا

۸ـ قادر طهماسبی (فرید)

۹ـ محمدرضا عبدالملکیان

۱۰ـ علیرضا قزوه

۱۱ـ عبدالجبار کاکایی

۱۲ـ علی‌محمد مودب

۱۳ـ یوسفعلی میرشکاک

۱۴ـ سیمین‌دخت وحیدی
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/26 13:57:11

پست های مشابه
به گزارش اسپوتنیک،نماینده ی دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت که آمریکا ارزیابی ... ادامه مطلب 32
پیکر آزاده نامداری در حالی که لباس خانه به تن داشته در خانه پیدا شده و علت فوت ... ادامه مطلب 91
جشن نوروز در شهر سن پترزبورگ با ویژگی‌های متفاوت برگزار می‌شود. ادامه مطلب 89
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: با شمالی شدن جریان هوا در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش‌ها تقویت می‌شود. ادامه مطلب 82
جشنواره فرهنگ و اقتصاد روستا در ایام نوروز با هدف احیای فرهنگ اقوام مختلف در استان گلستان برپا ... ادامه مطلب 53
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بعد از ابلاغ رسمی به پلیس در مبادی ورودی و خروجی اطراف ... ادامه مطلب 50
رئیس جمهور گفت: وضع مقابله با کرونا در فصل بهار با ورود واکسن‌های ایرانی بسیار بهتر خواهد شد ... ادامه مطلب 59
مایحتاج عمومی مردم، فراوان، اما درست به دست‌شان نمی‌رسد؛ حکایت شکر‌ها و روغن‌های خوراکی که در میدان جلال ... ادامه مطلب 64
محمدجواد ظریف و وزیر امورخارجه چین، طی مراسمی سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را امضا ... ادامه مطلب 60
«آزاده نامداری»مجری سابق رسانه ملي درگذشت. ادامه مطلب 45
شهرستان ملایر به عنوان تنها شهر ایران دو نشان جهانی انگور و منبت را به نام خود ثبت ... ادامه مطلب 60
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سال۱۴۰۰ برای تحقق شعار سال، تقویت بازار سرمایه و افزایش نظارت‌ها بر این بازار ... ادامه مطلب 59