پژوهشگران شرکت دانش بنیان دانشگاه علم و صنعت موفق به طراحی و ساخت گرمکن تابشی بر پایه نانو ذرات کاتالیستی شدند.
سید مصطفی حسینعلی پور استاد دانشگاه علم وصنعت افزود: تیم تحقیقاتی آزمایشگاه انرژی آب و محیط زیست دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران، برای نخستین بار موفق به طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی سیستم گرمکن کاتالیستی استوانه‌ای بر روی خط انتقال گاز در ایستگاه تقلیل فشار (CGS) کهریزک تهران شد که نخستین نمونه در نوع خود در دنیا بوده است و مشابه خارجی ندارد.
وی افزود: موضوع تحقیقاتی ساخت گرمکن‌های کاتالیستی، از سال ۱۳۸۷ در عقد یک قرار داد پژوهشی با شرکت گاز استان تهران، در آزمایشگاه تحقیقاتی انرژی آب و محیط زیست دانشگاه آغاز و سرانجام پس از حدود چهار سال کار تحقیقاتی، نخستین گرمکن کاتالیستی در کشور ساخته و آزمایش شد.
آقای حسینعلی پور گفت: این گرمکن‌ها به دلیل ایمنی بالا و نبود احتمال انفجار، در محیط‌های پر خطر قابل استفاده بوده است و از نظر محیط زیستی به طور کامل پاک می‌باشند به طوری که تولید گاز خطرناک Nox در آن‌ها صفر و تولید گاز سمی Co، کمتر از ۵ ppm است. همچنین نسبت به سیستم‌های مشابه، مصرف سوخت کمتری (تا یک سوم) دارند. تعداد زیادی از این هیتر‌ها تا کنون در صنایع مختلفی مانند صنایع سرامیک، سنگ، چوب و نئوپان نصب شده‌اند.
استاد دانشگاه علم وصنعت تأکید کرد: این گرمکن‌ها کاربرد‌های فراوانی در صنایع نفت و گاز، خودروسازی، رنگ، غذایی، دارویی، کاشی و سرامیک داشته و می‌توانند به عنوان بخاری‌های خانگی بدون دودکش، در سطح وسیع و کاملاً ایمن مورد استفاده قرار گیرند. گفتنی است تاکنون ۳ اختراع در این زمینه به ثبت رسیده و طرح انجام شده در ایستگاه کهریزک نیز قابلیت ثبت جهانی را داراست.
در ادامه آقای سید محمدحسین برقعی عضو شرکت دانش بنیان دانشگاه علم وصنعت افزود: با توجه به کاربرد‌های وسیع گرمکن‌های تابشی کاتالیستی در صنایع مختلف و مزایای متعدد قابل توجه آن بویژه در زمینه کاهش مصرف سوخت و کاهش چشمگیر آلاینده‌ها حمایت و پشتیبانی از این طرح برای توسعه محصول و انجام طراحی‌های متناسب با صنایع گوناگون با استفاده از دانش فنی به دست آمده، ضروری و بدیهی باشد.
وی افزود: این گرمکن‌ها به عنوان یک فناوری پیشرفته، جایگزین مناسبی برای گرمکن‌های متداول سنتی (گرمکن‌های حمامی) هستند که از بازده حدود ۳۰ درصد برخوردار هستند و از مشکلات زیادی از جمله نبود امکان استفاده در نزدیکی خط انتقال گاز، هزینه‌های تعمیر و نگهداری بالا، مصرف سوخت بالا، لختی عملکرد، نیاز به ضد یخ، ابعاد بزرگ و عدم کارکرد منعطف در دبی‌های مختلف گاز عبوری از خط، رنج می‌برند. این در حالی است که سیستم جدید، به طور مستقیم بر روی خط انتقال گاز نصب شده و دارای راندمانی حدود سه برابر گرمکن‌های حمامی است و هیچکدام از مشکلات یاد شده را ندارند. نمونه ساخته شده مورد استفاده در ایستگاه‌های انتقال گاز، نخستین نمونه ساخته شده از این دستگاه است.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/27 10:03:11

پست های مشابه
به گزارش اسپوتنیک،نماینده ی دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت که آمریکا ارزیابی ... ادامه مطلب 10
پیکر آزاده نامداری در حالی که لباس خانه به تن داشته در خانه پیدا شده و علت فوت ... ادامه مطلب 72
جشن نوروز در شهر سن پترزبورگ با ویژگی‌های متفاوت برگزار می‌شود. ادامه مطلب 66
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: با شمالی شدن جریان هوا در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش‌ها تقویت می‌شود. ادامه مطلب 66
جشنواره فرهنگ و اقتصاد روستا در ایام نوروز با هدف احیای فرهنگ اقوام مختلف در استان گلستان برپا ... ادامه مطلب 37
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بعد از ابلاغ رسمی به پلیس در مبادی ورودی و خروجی اطراف ... ادامه مطلب 32
رئیس جمهور گفت: وضع مقابله با کرونا در فصل بهار با ورود واکسن‌های ایرانی بسیار بهتر خواهد شد ... ادامه مطلب 44
مایحتاج عمومی مردم، فراوان، اما درست به دست‌شان نمی‌رسد؛ حکایت شکر‌ها و روغن‌های خوراکی که در میدان جلال ... ادامه مطلب 43
محمدجواد ظریف و وزیر امورخارجه چین، طی مراسمی سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را امضا ... ادامه مطلب 43
«آزاده نامداری»مجری سابق رسانه ملي درگذشت. ادامه مطلب 27
شهرستان ملایر به عنوان تنها شهر ایران دو نشان جهانی انگور و منبت را به نام خود ثبت ... ادامه مطلب 42
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سال۱۴۰۰ برای تحقق شعار سال، تقویت بازار سرمایه و افزایش نظارت‌ها بر این بازار ... ادامه مطلب 44