پژوهشگران شرکت دانش بنیان دانشگاه علم و صنعت موفق به طراحی و ساخت گرمکن تابشی بر پایه نانو ذرات کاتالیستی شدند.
سید مصطفی حسینعلی پور استاد دانشگاه علم وصنعت افزود: تیم تحقیقاتی آزمایشگاه انرژی آب و محیط زیست دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران، برای نخستین بار موفق به طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی سیستم گرمکن کاتالیستی استوانه‌ای بر روی خط انتقال گاز در ایستگاه تقلیل فشار (CGS) کهریزک تهران شد که نخستین نمونه در نوع خود در دنیا بوده است و مشابه خارجی ندارد.
وی افزود: موضوع تحقیقاتی ساخت گرمکن‌های کاتالیستی، از سال ۱۳۸۷ در عقد یک قرار داد پژوهشی با شرکت گاز استان تهران، در آزمایشگاه تحقیقاتی انرژی آب و محیط زیست دانشگاه آغاز و سرانجام پس از حدود چهار سال کار تحقیقاتی، نخستین گرمکن کاتالیستی در کشور ساخته و آزمایش شد.
آقای حسینعلی پور گفت: این گرمکن‌ها به دلیل ایمنی بالا و نبود احتمال انفجار، در محیط‌های پر خطر قابل استفاده بوده است و از نظر محیط زیستی به طور کامل پاک می‌باشند به طوری که تولید گاز خطرناک Nox در آن‌ها صفر و تولید گاز سمی Co، کمتر از ۵ ppm است. همچنین نسبت به سیستم‌های مشابه، مصرف سوخت کمتری (تا یک سوم) دارند. تعداد زیادی از این هیتر‌ها تا کنون در صنایع مختلفی مانند صنایع سرامیک، سنگ، چوب و نئوپان نصب شده‌اند.
استاد دانشگاه علم وصنعت تأکید کرد: این گرمکن‌ها کاربرد‌های فراوانی در صنایع نفت و گاز، خودروسازی، رنگ، غذایی، دارویی، کاشی و سرامیک داشته و می‌توانند به عنوان بخاری‌های خانگی بدون دودکش، در سطح وسیع و کاملاً ایمن مورد استفاده قرار گیرند. گفتنی است تاکنون ۳ اختراع در این زمینه به ثبت رسیده و طرح انجام شده در ایستگاه کهریزک نیز قابلیت ثبت جهانی را داراست.
در ادامه آقای سید محمدحسین برقعی عضو شرکت دانش بنیان دانشگاه علم وصنعت افزود: با توجه به کاربرد‌های وسیع گرمکن‌های تابشی کاتالیستی در صنایع مختلف و مزایای متعدد قابل توجه آن بویژه در زمینه کاهش مصرف سوخت و کاهش چشمگیر آلاینده‌ها حمایت و پشتیبانی از این طرح برای توسعه محصول و انجام طراحی‌های متناسب با صنایع گوناگون با استفاده از دانش فنی به دست آمده، ضروری و بدیهی باشد.
وی افزود: این گرمکن‌ها به عنوان یک فناوری پیشرفته، جایگزین مناسبی برای گرمکن‌های متداول سنتی (گرمکن‌های حمامی) هستند که از بازده حدود ۳۰ درصد برخوردار هستند و از مشکلات زیادی از جمله نبود امکان استفاده در نزدیکی خط انتقال گاز، هزینه‌های تعمیر و نگهداری بالا، مصرف سوخت بالا، لختی عملکرد، نیاز به ضد یخ، ابعاد بزرگ و عدم کارکرد منعطف در دبی‌های مختلف گاز عبوری از خط، رنج می‌برند. این در حالی است که سیستم جدید، به طور مستقیم بر روی خط انتقال گاز نصب شده و دارای راندمانی حدود سه برابر گرمکن‌های حمامی است و هیچکدام از مشکلات یاد شده را ندارند. نمونه ساخته شده مورد استفاده در ایستگاه‌های انتقال گاز، نخستین نمونه ساخته شده از این دستگاه است.
0 0
نویسنده : کلاکت
تاریخ ارسال : 1399/11/27 10:03:11

Captcha

پست های مشابه
انسان، حیوانی است که به سینما می‌رود. (جورجو آگامبن) ادامه مطلب 357
ادامه مطلب 336
ادامه مطلب 1341
ادامه مطلب 307
ادامه مطلب 330
ادامه مطلب 279
ادامه مطلب 340
ادامه مطلب 305
ادامه مطلب 306
ادامه مطلب 309
ادامه مطلب 303
ادامه مطلب 321