رئیس جشنواره چاپ: بیستمین دوره جشنواره چاپ در تاریخ ششم اسفند و با رویکرد فرهنگی برگزار می‌شود.
مهرزاد دانش افزود: این جشنواره در کنار تکریم از پیشکسوتان و نوآوران صنعت چاپ بخش «مسابقه محصولات چاپی» را هم دنبال می‌کند.
وی افزود: ما هر سال در این جشنواره موضوع‌های فنی را دنبال می‌کردیم، ولی حالا به بحث‌های هنری و رسانه‌ای هم خواهیم پرداخت. چون متولی این جشنواره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و باید به مسائل فرهنگی توجه کرد.
رئیس جشنواره چاپ گفت: یکی از محور‌هایی که دنبال می‌کنیم بحث زبان فارسی و بعد طراحی گرافیک و تناسب آن با مسائل روز است.
آقای دانش افزود: امسال در بخش تقدیر از فعالان نمونه صنعت چاپ از بانوان فعال این عرصه هم تقدیر خواهد شد.
وی گفت: داوران این بخش‌ها از میان اصناف و کارشناسان حرفه‌ای در حوزه‌های گرافیک و طراحی هستند.
در ادامه این نشست، آقای محسن شمس مدیر اجرایی با اشاره به بخش ‎های جنبی این جشنواره گفت: با توجه به اینکه هر سال همزمان با روز ملی چاپ مراسم و جشنواره‌های استانی در استان‌های مختلف در حوزه چاپ داشتیم، امسال هم مانند سال‌های گذشته از دوستان درخواست کردیم با توجه به رعایت دستورالعمل‎‌های بهداشتی نسبت به برگزاری جشنواره اقدام کنند و در ۲۶ استان جشنواره فعالان عرصه چاپ برگزار شد.
در نشست خبری که صبح امروز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص جشنواره چاپ برگزار شد مسؤولان اجرایی این جشنواره به نکته‌های دیگری هم اشاره کردند.
آقای حسن شمس مدیر اجرایی با اشاره به بخش ‎های جنبی این جشنواره گفت: با توجه به این که هر سال همزمان با روز ملی چاپ مراسم و جشنواره‌های استانی در استان‌های مختلف در حوزه چاپ داشتیم، امسال هم مانند سال‌های گذشته از دوستان درخواست کردیم با توجه به رعایت دستورالعمل‎‌های بهداشتی نسبت به برگزاری جشنواره اقدام کنند و در ۲۶ استان جشنواره فعالان عرصه چاپ برگزار شد.
وی افزود: از دیگر اقدامات این جشنواره انتخاب شش پیشکسوت برگزیده از ۸۰ پرونده ارسال شده به دبیرخانه با توجه به رعایت معیار‌های از قبل تعیین شده بود. در بخش نوآور نمونه ۴۰ پرونده، در بخش صادرکننده برتر ۲۲ پرونده به دبیرخانه رسید که هر همگی سوابق خوبی داشتند.
آقای شمس ادامه داد: هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد انگیزه برای صادرات محصولات چاپی و به روز شدن محصولات این حوزه بود. همچنین قرار است از بانوی فعالی که خود شخص کارفرماست در این حوزه تقدیر شود. این انتخاب مقارن با میلاد حضرت فاطمه (س) و گرامی داشت مقام زن و همچنین با ایجاد انگیزه بیشتر بانوان در حوزه چاپ و واحد‌های وابسته انجام شد. همچنین از دیگر برنامه‌ها، انتخاب کارشناس برتر در حوزه چاپ در استان‌های کشور داشتیم که بتوانیم از این عزیزان به نحو شایسته تقدیر کنیم.
در ادامه این نشست، آقای محمدحسین شهامت‌پور، دبیر علمی جشنواره گفت: با سابقه ۱۹ دوره‎ای که این جشنواره دارد، امسال شاهد تغییر رویکرد اساسی بودیم. با اینکه موجب وزین شدن جشنواره شد، ولی با توجه به شرایط کرونا و مسائل جانبی که داشتیم در آن حدی که توقع داشتیم اتفاق نیفتاد، ولی تلاش دوستان در وزارت ارشاد قابل تقدیر است و برای ارتقای کیفیت جشنواره همکاری کردند.
وی افزود: من هم در دوره‌ای شرکت در جشنواره را گذرانده ام و داور بوده ام و احساس می‌کنم در این حوزه ارتباط دقیقی میان طراح، کارفرما و صنف چاپ وجود ندارد. این نداشتن ارتباط موجب می‌شود گروه‌ها به اهداف خود نرسند. این قبیل جشنواره‌ها معمولا در جهان به ارگانی وصل می‌شوند و معمولا منافع جانبی فروش از قبیل ماشین آلات و... دارند. از این طریق کارفرما و طراح وقتی از قیمت ماشین آلات چاپ مطلع می‌شوند بهتر می‌توانند اقدام کنند.
آقای شهامت‌پور افزود: خوب است رویکرد پاسداشت زبان فارسی و هنجار‌های معیشتی مسائل فنی را پررنگ‌تر کنیم و بیشتر روی آن‌ها متمرکز شویم. توقع ندارم در این جشنواره اتفاق بزرگی بیفتد، ولی امیدوارم پایه‌ریزی ارزشمندی برای آینده صورت گیرد. عمده مشکلات این صنف برون سازمانی است. به نظر من باید در این حوزه کارفرما‌ها و طراح‌ها نیز حضور داشته باشند.
در ادامه این نشست از پوستر این جشنواره رونمایی شد.
مراسم روز ملی چاپ هر ساله در شهریور برگزار می‌شود که امسال به دلیل شیوع کرونا و تقارن آن با ایام محرم این مراسم برگزار نشد.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/27 15:37:19

پست های مشابه
دانشمندان می‌گویند فسیل دایناسور عظیم‌الجثه‌ای که اخیرا در آرژانتین کشف شده، احتمالا متعلق به بزرگ ترین دایناسور از ... ادامه مطلب 16
آهن به علت نقش مهمی که در تولید هموگلوبین خون و در نتیجه انتقال اکسیژن به سلول‌های بدن ... ادامه مطلب 8
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه همه کشور‌ها در مقابل کرونا غافلگیر شدند، ... ادامه مطلب 7
رئیس سازمان گمرک جمهوری آذربایجان از گشایش گمرک خداآفرین در مرز‌های جدید ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد. ادامه مطلب 16
تحریم ها ، بهار تولید را در بزرگترین تولیدکننده شاتون کشور در شهر نایین به ارمغان آورده است. ادامه مطلب 14
علیرضا کریمی آزادکار وزن ۹۷ کیلوگرم تیم ملی کشتی کشورمان در رقابت‌های بین المللی جام پلیکونه ایتالیا، در ... ادامه مطلب 14
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گفت: اردو‌های راهیان نور و اردوگاه‌های دانش آموزی در نوروز ۱۴۰۰ ... ادامه مطلب 15
رئیس سازمان بورس گفت: سود سهام عدالت سال آینده بسیار بیشتر از امسال خواهد بود. ادامه مطلب 19
مجلس پس از بررسی‌ها میزان افزایش حقوق و دستمزد در سال آینده را ۲۵ درصد تعیین کرد، ​به ... ادامه مطلب 14
امروز به سراغ مردم رفتیم و نظرشان را درباره سفرهای نوروزی جویا شدیم. ادامه مطلب 18
تلاش خبرنگار صداوسیما برای پیگیری مشکلات ناشی از طرح حذف دفترچه‌های بیمه شدگان تامین اجتماعی به در بسته ... ادامه مطلب 15
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در پی فضا سازی‌های رسانه‌ای مبنی بر افزایش قیمت تعرفه اینترنت ... ادامه مطلب 20