مریخ چهارمین سیاره در منظومه شمسی است که با مداری بزرگتر از زمین و با سرعتی کمتر به دور خورشید می‌چرخد.
«تیتونیوم چاسما» یک دره بزرگ در مریخ است که طول آن ۸۱۰ کیلومتر است. این دره بخشی بزرگی از «والس مارینریس» تشکیل می‌دهد. «والس مارینریس» بزرگترین سیستم دره‌ای است که ما در کل منظومه شمسی کشف کرده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، این نمای نزدیک «چاسما» در سال ۲۰۱۳ توسط دوربین تصویربرداری با وضح بسیار بالا (هیریسه) صورت گرفته است.

این نمای نزدیک از دره بزرگ مریخ مو را بر بدن سیخ می‌کند

این تصویر حدود یک کیلومتر از زمین مریخ را با تپه‌ها و دره‌های هولناکش را نشان می‌دهد. اما همانطور که در عکس‌های دیگر می‌بینید، زمانی که بزرگنمایی را کم کنید، متوجه می‌شوید که این تازه بخشی از یک کل غول پیکر بوده است. اما چگونه این دره به وجود آمده است؟ دره بزرگ در زمین که تقریبا ۵ بار کوچکتر و ۱۰ بار کوتاه‌تر از «والس مارینریس» است، توسط رودخانه کلرادو و اثر فرسایشی آن ایجاد شده است.
تماشا کنید: بزرگترین دره منظومه شمسی در مریختماشا کنید: بزرگترین دره منظومه شمسی در مریخاما دانشمندان از درباره علت ایجاد دره عمیق «والس مارینریس» و «چاسما» چیزی نمی‌دانند، به همین دلیل تصمیم گرفتند با عکس گرفتن از آن به این موضوع پی ببرند. ما می‌دانیم شیب محور مریخ به اندازه زمین پایدار نیست و در گذشته بیش از ۶۰ تا کمتر از ۱۰ درجه متغیر بوده است.

«ادوین کایت» در سال ۲۰۱۴ در اینباره نوشت: «ممکن است، انحراف بیشتر در این سیاره باعث ذوب شدن بخشی از یخ‌های آب مریخ شده باشد، بهترین شانس ما برای درک این مسئله پیدا کردن یخ، غبار، گل و لای و یا ماسه در جریان تغییر محور مریخ می‌باشد.»

مریخ از زمین کم چگال‌تر است، به گونه‌ای که حجمی برابر ۱۵٪ و جرمی برابر ۱۱٪ زمین دارد. مساحت سطح آن تنها اندکی کمتر از مجموع سطوح خشکی‌های زمین است. مریخ در برابر عطارد بزرگتر و دارای جرم بیشتر و در نتیجه چگال‌تر است. همین زمینه سبب شده‌است نیروی گرانش بیشتری در سطح مریخ وجود داشته باشد. مریخ از نظر میزان حجم و جرم، هشتمین جسم در منظومۀ شمسی است. تماشا کنید: بزرگترین دره منظومه شمسی در مریخ    
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/28 07:48:35

Captcha

پست های مشابه
ادامه مطلب 244
ادامه مطلب 308
ادامه مطلب 984
ادامه مطلب 237
ادامه مطلب 261
ادامه مطلب 209
ادامه مطلب 216
ادامه مطلب 215
ادامه مطلب 222
ادامه مطلب 222
ادامه مطلب 200
ادامه مطلب 234