یکی از مواردی که در خرید خودرو کارکرده به آن توجه می‌شود رنگ شدگی خودرو است که می‌توان به وسیله چشم و بدون دستگاه هم آن را تشخیص داد.
تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم اولین گام برای خرید خودرو است که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم.
تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم
۱. بررسی لبه‌های کاپوت صندوق و درب‌ها

بررسی کاپوت و درب ماشین می‌تواند یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم باشد. برای این کار کافیست به موم لبه درب و کاپوت توجه کنیم درب‌های فابریک کارخانه دارای مومی خاص هستند و اگر قسمتی از خودرو نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد نیاز است که این موم کنده شود. به این نکته توجه کنید که بعضی از متخصصان با موم کشی سعی می‌کنند تشخیص را سخت کنند، اما با مقایسه نقاط مختلف می‌توان به راحتی از این موضوع با خبر شد.
۲. بررسی رنگ خودرو با استفاده از چراغ قوه
یکی از بهترین گزینه‌ها برای تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم چراغ قوه موبایل است. زمانی که نور چراغ قوه را بر روی بدنه ماشین می‌تابانید امکان دارد با نکاتی رو به رو شوید؛ برای مثال ممکن است رنگ خودرو در نقاطی کدر و یا کنتراست آن متفاوت باشد. این راهکار در رنگ‌های روشن و متالیک با زاویه ۱۶۰ درجه توصیه میشود.

۳. بررسی گلگیر
طبق آماری از فروش یک شرکت تولید کننده قطعات یدکی در ایران گلگیر یکی از قطعاتی است که بیشترین تعویض، بتونه کاری و رنگ شدگی را دارد. برای بررسی گلگیر یکی از بهترین نقاط پیچ‌های متصل شده به شاسی خودرو هستند. این پیچ‌ها نباید آچار خوردگی داشته باشد.

۴. بررسی کیلر پاشیده شده روی خودرو
تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم در این مرحله نیاز به تمرکز و حوصله بالایی دارد. از کیلر برای ایجاد سطح صیقلی روی رنگ بدنه خودرو استفاده می‌شود. اکثر افراد برای اینکه رنگ بدنه را با ناحیه رنگ شده همسان کنند، از کیلر استفاده می‌کنند. کیلر استفاده شده روی بدنه خودرو به صورت فابریک دارای نظم خاصی است. مثلا در برخی خودرو‌ها اگر به بدنه دقت کنید خانه‌های چند ضلعی می‌بینید. اما بیرون از کارخانه پوشش کیلر با قسمت‌های دیگر متفاوت است. یعنی پاشش آن روی بدنه نظم خاصی ندارد.
۵. بررسی لبه‌های زیرین دستگیره خودرو با بررسی لبه ها‌ی زیرین دستگیره خودرو میتوان به سر نخ‌های قابل توجه‌ای دست یافت. در این قسمت پیچ‌های متصل کننده دستگیره به بدنه را چک کنید و احتمال اینکه بشود پاشش رنگ، کدری یا اثر بتونه را در اینجا مشاهده کرد زیاد است.

۶. بررسی سیم‌هایی که از درب‌ها و گلگیر می‌گذرد
اگر در خودرویی که قصد بررسی یا خریداری آن را دارید روی سیم‌ها اثر پاشیدگی رنگ داشته باشد، میتوان به این نکته پی برد که احتمالا آن ناحیه ضربه دیده و یا رنگ شدگی صورت گرفته است.

کلام پایانی تشخیص رنگ شدگی
تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم دارای ریسک‌هایی است و مطلوب است در پایان از کارشناس تشخیص رنگ خودرو کمک بگیرید. یک دور کامل دور ماشین بچرخید با دقت همه زوایا را نگاه کنید ببینید که آیا قسمتی از ماشین هست که رنگش با سایر قسمت‌های بدنه متفاوت است. به عنوان مثال اگر درِ ماشین رنگ خوردگی دارد خیلی عجیب نیست که متوجه اختلاف رنگ ماشین با پنل‌های مجاورش شوید. وقتی یک خودرو برای کار نقاشی به کارگاه می‌رود، نقاشان اتومبیل به غیر از قسمتی که می‌خواهند رنگ کنند بقیه قسمت‌های بدنه خودرو را با کاغذی می‌پوشاند این کاغذ را با چسب مشکی دور تا دور لبه‌ها و پنل‌های ماشین می‌چسبانند. نقاشان اتومبیل معمولا این چسب مشکی را در قسمت در و پنجره‌ها و یا نقاط دیگر نیز می‌زنند. نتیجه این می‌شود که مقداری رنگ روی چسب مشکی می‌ریزد. اگر خود ماشین مشکی نباشد، می‌توان این رنگ خوردگی را با چشم هم ملاحظه کرد. همچنین می‌توان قسمت زیر بدنه ماشین در قسمت چرخ‌ها را هم بررسی کرد که معمولا نشانه‌ای از پاشش رنگ را دارد.
همچنین زیر کاپوت خودرو و یا روی رادیاتور هم نشانه‌ای از رنگ خوردگی و اسپری رنگ رادر خود نگه می‌دارد. معمولا در رنگ کردن قسمت جلویی و یا کاپوت ماشین، از روی رنگ پیچ و مهره‌های الحاقی به کاپوت و جلوبندی می‌توان این را متوجه شد. این پیج و مهره‌ها خود در کارخانه رنگ می‌شوند، اما اگر آن‌ها را برای برداشتن کاپوت و جلوبندی باز کرده باشند، رنگ ممکن است در سرپیچ‌ها رفته باشد و وقتی پیچ‌ها را دوباره بستیم در جای قبلی بسته نشود و این اختلاف رنگ نمایان شود.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/28 07:49:57

پست های مشابه
ادامه مطلب 27
چاقی یک بیماری پیچیده و به عبارتی همان مقدار بیش از حد چربی بدن است. ادامه مطلب 106
ادامه مطلب 19
برخی از اختراعات باستانی، هنوز در زندگی روزمره نقش دارند. ادامه مطلب 98
در این مطلب وب گردی، با ۱۰ مکانی که به زودی از روی کره زمین محو خواهند شد، ... ادامه مطلب 93
بیدار شدن با موبایل باعث ″افزایش نبض″ و ″ضربان قلبی″ می‌شود و باعث می‌شود تا کارایی لازم را ... ادامه مطلب 92
کمبود ویتامین سی یک بیماری جدی است و می‌تواند گاهی مرگبار باشد. ادامه مطلب 100
هفتم فروردین، روز جهانی تئاتر به عنوان روز ملی هنر‌های نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسیده است. ادامه مطلب 87
ادامه مطلب 65
خلاصه کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی ادامه مطلب 42
پل های معلق از جمله هیجان انگیز ترین جاذبه استان اردبیل است که گردشگران و مسافران زیادی در ... ادامه مطلب 70
چه کشور‌هایی دارای چند زبان رسمی هستند؟ ادامه مطلب 57