چگونگی محافظت از اطلاعات شخصی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را در این مطلب وب گردی دنبال کنید.
 شبکه‌های اجتماعی چندسالی است که به جزئی جدانشدنی از زندگی روزمره خیلی از ما تبدیل شده اند و در یک سال گذشته به دلیل شیوع کرونا و خانه نشینی بیشتر، نقش پررنگ تری هم پیدا کرده اند. اما به احتمال خیلی از ما اگر بدانیم که این برنامه‌ها تا چه اندازه درباره ما می‌دانند، شگفت زده خواهیم شد. از شماره تلفن و نشانی محل زندگی گرفته تا عکس‌ها و پیام‌های خصوصی که با دوستانمان ردوبدل می‌کنیم و علایقی که در زمینه‌های مختلف داریم، همه از جمله اطلاعاتی هستند که خیلی وقت‌ها ناخواسته با شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم. بحث حریم خصوصی و حفاظت از محرمانگی اطلاعات کاربران در اینترنت، مدت هاست که به چالشی حقوقی در دنیا تبدیل شده و قوانین مختلفی درباره آن وضع شده است. در هفته‌های گذشته خبر تغییر سیاست‌های محرمانگی پیام رسان واتس اپ بار دیگر این موضوع را به یکی از سوژه‌های داغ دنیای اینترنت تبدیل کرد. از آنجایی که خیلی از ما روزانه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنیم، در این مطلب می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانیم از اطلاعات شخصی خود در این شبکه‌ها بیشتر محافظت کنیم.

محافظت از اطلاعات شخصی در فضای مجازی
اطلاعات، سرمایه عصر اینترنت
همین اطلاعاتی که در نگاه اول شاید چیز خاصی به نظر نرسند، در دنیای امروز به مهم‌ترین سرمایه غول‌های اینترنتی تبدیل شده است و عطش این شرکت‌ها برای جمع کردن اطلاعات خصوصی کاربرانشان روزبه روز بیشتر از قبل می‌شود تا جایی که با وجود قوانین مختلفی که در دنیا برای حریم خصوصی تعریف شده است، در عصر اینترنت، خصوصی ماندن اطلاعات شخصی افرادی که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، بیشتر به افسانه و خیال شبیه شده است.

سیاست‌هایی برای پنهان شدن
مقدار اطلاعات شخصی‌ای را که به اشتراک می‌گذارید، محدود کنید. اطلاعاتی مثل نشانی یا برنامه روزانه را که ممکن است انتشارش به ضرر شما شود، به اشتراک نگذارید. اگر افرادی که با شما در ارتباط هستند، اطلاعاتی از شما به اشتراک گذاشتند، مطمئن شوید که این اطلاعات آن قدر زیاد نیست که اگر غریبه‌ها بدانند، شما را ناراحت کند. همچنین هنگام به اشتراک گذاشتن اطلاعات یا عکسی از افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید نیز محتاط باشید.

در شبکه‌های اجتماعی مختلفی که عضو هستید، تنظیمات حریم خصوصی حساب کاربری خود را بررسی کنید و از امکانات تنظیم حریم خصوصی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای پنهان ماندن اطلاعات خود استفاده کنید. تنظیمات پیش فرض هر برنامه‌ای ممکن است به همه امکان دیدن اطلاعات شما را بدهد، اما شما می‌توانید تنظیمات را سفارشی و اطلاعاتتان را محدود به دسترسی افراد خاصی کنید. اما در مجموع ریسک نکنید اطلاعاتی را که نمی‌خواهید همه ببینند، منتشر کنید، زیرا احتمال این نیز هست که اطلاعات شما در دسترس دیگران قرار بگیرد.

برخي از  شبکه‌های اجتماعی خارجی
۱- سیگنال
پیام رسان معروف سیگنال در سال۲۰۱۴ نخستین بار در دسترس عموم قرار گرفت و کاربران توانستند از آن استفاده کنند. این نرم افزار پیام رسان همیشه از امن‌ترین پیام رسان‌های جهان شناخته می‌شد و هنوز هم به عنوان رتبه اول امنیت در میان پیام رسان‌ها شناخته می‌شود. علت امنیت زیاد سیگنال استفاده از قابلیت رمزنگاری پیشرفته‌ای با عنوان Encryption End to End است که باعث می‌شود همه مکالمات متنی، صوتی و تصویری این پیام رسان در پلت فرم خود به صورت کاملا محرمانه باقی بماند، به طوری که حتی خود سیگنال هم امکان دسترسی به مکالمات کاربرانش را ندارد.

۲- تلگرام
 پیام رسان تلگرام در کنار سرعت خوب خود از امنیت زیادی هم برخوردار است. زیرساخت امنیتی تلگرام با استفاده از پروتکل رمزنگاری پیشرفته endtoend encryption فراهم شده است و همین، دلیل افزایش محبوبیت تلگرام در مدت کوتاه فعالیت خود شده است. در عین حال تلگرام امکان دیگری با عنوان مکالمه محرمانه (secret chat) نیز دارد.

۳- سایلنس
پیام رسان سایلنس که کاربران هر ۲ سیستم عامل اندروید و IOS می‌توانند از آن استفاده کنند، برخلاف دیگر برنامه‌های فعال در این حوزه نیازی به اتصال به اینترنت ندارد. برنامه Silence فقط یک بستر ارسال پیام متنی است که به وسیله SMS اطلاعات را جابه جا می‌کند و در آن نیازی به اتصال به شبکه جهانی اینترنت یا دیتا وجود ندارد. به علاوه اینکه در این پیام رسان کاربران نیازی به ثبت نام هم ندارند و بدون لاگین از آن استفاده می‌کنند. اپلیکیشن سایلنس کاملا رایگان است و می‌تواند تجربه ارسال پیام‌های متنی امن را در بستر SMS برای شما فراهم کند.


امن‌ترین شبکه‌های اجتماعی بومی
۱- پیام رسان بله
این پیام رسان، رمزنگاری را واقعا به شکل خیلی خوبی انجام می‌دهد. حتی packet‌ها نیز رمزنگاری شده اند و به هیچ وجه رویت نمی‌شوند. البته از آنجایی که این برنامه از همان ابتدا قرار بود برای تراکنش‌های بانکی هم استفاده شود، کاملا پیش بینی شدنی بود که تا این اندازه به رمزنگاری و امنیت اطلاعات کاربران در آن توجه شود.
محافظت از اطلاعات شخصی در فضای مجازی
۲- بیسفون
این پیام رسان، پیام‌های ارسالی و دریافتی شما را رمزنگاری می‌کند و کیفیت این رمزنگاری هم تاحد مقبولی زیاد است و هکر‌ها به همین راحتی‌ها نمی‌توانند از اطلاعات شما در پیام رسان بیسفون رمزگشایی کنند. یگانه نکته منفی در بیسفون، ضعف آن در رمزنگاری عکس پروفایل کاربران است.
محافظت از اطلاعات شخصی در فضای مجازی
۳- آی گپ
جدا از خدمات رایج موجود در پیام رسان‌های مختلف که آی گپ نیز آن‌ها را داراست، این برنامه موبایلی ۲ ویژگی سرعت و امنیت را نیز به کار خود افزوده است. سرعت آی گپ ناشی از استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN) است و امنیت آن نیز به دلیل بهره گیری از سیستم رمزگذاری AES ۲۵۶ در این پیام رسان است؛ بنابراین می‌توان گفت که آی گپ از امن‌ترین پیام رسان‌های ایرانی است.

محافظت از اطلاعات شخصی در فضای مجازی
اقداماتي که اطلاعات شما را امن تر مي کند:
۱- دسترسی‌های مشکوک را بشناسید
برای فهمیدن این موضوع اپلیکیشنی مثل My Permissions Privacy Cleaner می‌تواند خیلی به کارتان بیاید. کار برنامه این است که دسترسی همه نرم افزار‌های نصب شده روی دستگاهتان را بررسی کند تا به شما بگوید که کدام امن و کدام مشکوک یا خطرناک است. این برنامه اندرویدی پس از بررسی دسترسی ها، همه نرم افزار‌ها را از خطرناک‌ترین تا امن‌ترین طبقه بندی می‌کند. حالا می‌توانید به سراغ تک تک آن‌ها بروید و دسترسی هایشان را بخوانید. پس از بررسی اولیه، برنامه ۲ گزینه در اختیارتان قرار می‌دهد؛ یا ریسک استفاده از برنامه‌های با دسترسی مشکوک را بپذیرید و به آن‌ها اعتماد کنید یا اینکه درجا آن را از حافظه دستگاه خود پاک کنید. تصمیم با خود شماست. این برنامه همچنین قبل از نصب برنامه‌های مختلف، درباره سطح دسترسی آن‌ها به اطلاعات شما هشدار می‌دهد.

۲- صدور دسترسی موقت
گاهی پیش می‌آید که قصد استفاده از یک سرویس خاص از برنامه یا شبکه اجتماعی‌ای را داریم. سرویسی که نیازمند دسترسی آن برنامه به بخشی از اطلاعات شخصی ماست. مثلا شما می‌خواهید موقعیت مکانی خود را در واتس اپ برای یکی از دوستانتان بفرستید و برای این کار، واتس اپ نیاز دارد به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد. خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که ما در لحظه استفاده، مجوز دسترسی را به برنامه می‌دهیم و پس از آن هم دیگر سراغ تنظیم دوباره حریم خصوصی نمی‌رویم تا دسترسی برنامه را به آن بخش از اطلاعاتمان قطع کنیم. اما با کمک برنامه Bouncer این امکان در اختیارتان قرار می‌گیرد که برای برنامه‌ها دسترسی موقت صادر کنید. به این صورت که مثلا اگر فیس بوک از شما دسترسی موقعیت جغرافیایی بخواهد، Bouncer می‌تواند «در حین کار» با نرم افزار این دسترسی را صادر کند و به محض اینکه از نرم افزار خارج شوید، دسترسی داده شده را به طور خودکار غیرفعال کند؛ بنابراین دیگر هیچ وقت نگران فعالیت مشکوک نرم افزار‌ها در پس زمینه نخواهید بود.

۳- قفل گذاری روی عکس‌ها
همه ما تصاویر و ویدئو‌هایی در گوشی هایمان داریم که دوست نداریم به جز خودمان چشم کس دیگری به آن‌ها بیفتد. بهترین راه برای محافظت از این تصاویر استفاده از نرم افزار‌هایی است که با رمزگذاری، این فایل‌ها را پنهان و از دسترس شبکه‌های اجتماعی یا برنامه‌هایی که قصد دسترسی به محتوای گالری تلفن همراهتان را دارند، دور می‌کند. اپلیکیشن AppLock به دلیل عملکرد آفلاین، از امن‌ترین این برنامه هاست که به جز پنهان سازی تصاویر می‌تواند همین کار را برای نرم افزار‌های نصب شده روی گوشی مثل نرم افزار پیامک و تقویم و یادداشت برداری و... هم انجام بدهد.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/28 10:49:00

پست های مشابه
رنگ و بوی تیتر‌ها و تحلیل‌های جنجالی روزنامه‌ها با نزدیک شدن به انتخابات ۱۴۰۰، انتخاباتی شده است. ادامه مطلب 16
به گزارش اسپوتنیک،نماینده ی دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت که آمریکا ارزیابی ... ادامه مطلب 34
پیکر آزاده نامداری در حالی که لباس خانه به تن داشته در خانه پیدا شده و علت فوت ... ادامه مطلب 92
جشن نوروز در شهر سن پترزبورگ با ویژگی‌های متفاوت برگزار می‌شود. ادامه مطلب 92
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: با شمالی شدن جریان هوا در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش‌ها تقویت می‌شود. ادامه مطلب 83
جشنواره فرهنگ و اقتصاد روستا در ایام نوروز با هدف احیای فرهنگ اقوام مختلف در استان گلستان برپا ... ادامه مطلب 54
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بعد از ابلاغ رسمی به پلیس در مبادی ورودی و خروجی اطراف ... ادامه مطلب 51
رئیس جمهور گفت: وضع مقابله با کرونا در فصل بهار با ورود واکسن‌های ایرانی بسیار بهتر خواهد شد ... ادامه مطلب 61
مایحتاج عمومی مردم، فراوان، اما درست به دست‌شان نمی‌رسد؛ حکایت شکر‌ها و روغن‌های خوراکی که در میدان جلال ... ادامه مطلب 66
محمدجواد ظریف و وزیر امورخارجه چین، طی مراسمی سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را امضا ... ادامه مطلب 61
«آزاده نامداری»مجری سابق رسانه ملي درگذشت. ادامه مطلب 46
شهرستان ملایر به عنوان تنها شهر ایران دو نشان جهانی انگور و منبت را به نام خود ثبت ... ادامه مطلب 62