وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: دست اندرکاران سلامت جهان، متوجه شدند که از یک جمعیت بسیار مهم و تأثیرگذار و مهم در جهان، یعنی مردان، غافل شده اند.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: سال‌ها سازمان جهانی بهداشت در کشور‌های در حال توسعه، تأمین و ارتقای سلامت گروه آسیب پذیر که از دید آن‌ها زنان و کودکان بودند را مورد توجه داشت، اما دست اندرکاران سلامت جهان، متوجه شدند که از یک جمعیت بسیار مهم و تأثیرگذار و مهم در جهان، یعنی مردان، غافل شده اند.
آقای دکتر سعید نمکی در پیام ویدیویی خود به این همایش که به صورت مجازی از امروز آغاز شد و تا ۲ اسفند ادامه دارد، با اشاره به در پیش بودن هفته سلامت مردان، اظهار داشت: در همه کشور‌ها به ویژه کشور‌های در حال توسعه و کشور‌های توسعه نیافته، مردان محور اصلی همه زحمات خانواده در همه عرصه‌ها هستند.

وی افزود: مردان، فعالیت‌های اصلی اقتصادی خانواده را اداره می‌کنند، در شرایطی که زنان در مظلومیت و محرومیت قرار می‌گیرند باید مدافعان سرسخت اولیه حقوق خانواده باشند و اگر نباشند، شیرازه خانواده و به ویژه کودکان از هم پاشیده می‌شود.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: در جوامعی مانند ایران که از نظر فرهنگی، توجه به سلامت مردان علاوه بر بی توجهی سازمان‌های بین المللی، مغفول می‌ماند یکی از مشکلات این است که مردان معمولا زیاد توجهی به کنترل دوره‌ای سلامت خود ندارند. اصولا زمانی متوجه می‌شویم که یک مرد دچار فشارخون قبلی است که با نارسایی یا سکته مغزی و قلبی، وارد آی سی یو و سی سی یو می‌شود.

آقای دکتر نمکی تصریح کرد: در فرهنگ ما متاسفانه اینگونه جا افتاده که مردان بزرگ، چون درختان ستبر، ایستاده می‌میرند یا مرد باید که در کشاکش دهر، سنگ زیرین آسیاب باشد. متاسفانه از دوران کودکی، نوجوانی و جوانی به ما می‌آموزند که مردان نباید گریه کنند و باید غم را در خودشان فرو ببرند و مسائل بهداشت روان برای مردان در کشور‌هایی مانند ما، یکی از اصلی‌ترین معضلات اجتماعی و نظام سلامت است.

وی یادآور شد: غیر از سرطان‌های شایع و مشکلات سلامت در مردان که در این کنگره به آن پرداخته می‌شود، امروز با توجه به شیوع کرونا، یکی از مهمترین مواردی که نباید در بین مردان، مورد غفلت قرار گیرد، پرداختن به آسیب‌های روانی است که مردان در شرایط بسیار ناهموار اقتصادی کرونا، تحمل می‌کنند. تطویل دوران کرونا، بیشترین آسیب را به بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های می‌زند که از منابع دولتی استفاده نمی‌کردند.

تدوین و تصویب سند ملی سلامت مردانوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بیکاری مردان، کمبود درآمد مردان در شغل‌های آزاد و مواردی از این قبیل باعث شده که مردان علاوه بر فشار اقتصادی، دچار فشار بسیار سنگین روانی هم شوند؛ بنابراین توجه به مردان در دوران کرونا چه از دید بهداشت روان و چه از دید مشکلات معیشتی، یکی از رسالت‌هایی است که تمام دست اندرکاران جمهوری اسلامی ایران دارند.

آقای دکتر نمکی گفت: از همه عزیزانی که به جنبه‌های مختلف سلامت مردان در کشور توجه دارند، تشکر می‌کنم و خوشحالم که اعلام کنم سند ملی سلامت مردان با مشارکت ۲۸ دستگاه دولتی و سازمان‌های مردم نهاد، تدوین شد و در نشستی که با نمایندگان دستگاه‌های مختلف شورای عالی سلامت و امنیت غذایی داشتیم، تصویب شد و مراحل آن در این شورا مصوب و اجرایی خواهد شد.

وی اظهار داشت: امروز ما نیازمندیم که مردان را در همه عرصه‌ها به شکل ویژه ببینیم. علاوه بر عرصه سلامت، توجه به تاثیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت که مردان در این بین ممکن است بیشترین آسیب را ببینند و آسیب دیدگی مردان در این عرصه می‌تواند در دو گروه آسیب پذیر دیگر جامعه یعنی زنان و کودکان هم تاثیر بسیار مهمی داشته باشد، می‌طلبد که رسیدگی به سلامت مردان را فراتر از وزارت بهداشت یعنی در دستگاه‌های دیگری که در معیشت و رفاه اجتماعی مردان مداخله دارند، پیگیری کنیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: یکی از بحث‌هایی که امروز باید مورد توجه همه ما باشد، سلامت مردان سالمند است. مردان سالمند به عنوان گروهی که با طی کردن دوران جوانی که در آن دوران هم خیلی از آن‌ها به عنوان مردان مولد مطرح نبود و در زمان جوانی و قدرت کار، به علت نبود زیرساخت‌های کار درکشور، خودشان را به گونه‌ای سربار می‌دانستند، امروز همان افراد با همان احساس پا به مرحله سالمندی می‌گذارند.

آقای دکتر نمکی یادآور شد: یکی از معضلات آینده ما، جمعیت مرد سالمندی است که علاوه بر آشفتگی روان و روح، مشکلات جسمی عدیده‌ای خواهد داشت و باید از امروز تلاش کنیم تا نظام‌های حمایتی کشور مانند بیمه و به ویژه بیمه‌های تکمیلی را برای دوران سالمندی مردان کشور آماده‌تر کنیم که هنوز این آمادگی را در بدنه نظام حمایتی کشور، نمی‌بینم.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/29 11:10:25

پست های مشابه
به گزارش اسپوتنیک،نماینده ی دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت که آمریکا ارزیابی ... ادامه مطلب 29
پیکر آزاده نامداری در حالی که لباس خانه به تن داشته در خانه پیدا شده و علت فوت ... ادامه مطلب 87
جشن نوروز در شهر سن پترزبورگ با ویژگی‌های متفاوت برگزار می‌شود. ادامه مطلب 84
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: با شمالی شدن جریان هوا در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش‌ها تقویت می‌شود. ادامه مطلب 79
جشنواره فرهنگ و اقتصاد روستا در ایام نوروز با هدف احیای فرهنگ اقوام مختلف در استان گلستان برپا ... ادامه مطلب 51
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بعد از ابلاغ رسمی به پلیس در مبادی ورودی و خروجی اطراف ... ادامه مطلب 46
رئیس جمهور گفت: وضع مقابله با کرونا در فصل بهار با ورود واکسن‌های ایرانی بسیار بهتر خواهد شد ... ادامه مطلب 58
مایحتاج عمومی مردم، فراوان، اما درست به دست‌شان نمی‌رسد؛ حکایت شکر‌ها و روغن‌های خوراکی که در میدان جلال ... ادامه مطلب 60
محمدجواد ظریف و وزیر امورخارجه چین، طی مراسمی سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را امضا ... ادامه مطلب 56
«آزاده نامداری»مجری سابق رسانه ملي درگذشت. ادامه مطلب 43
شهرستان ملایر به عنوان تنها شهر ایران دو نشان جهانی انگور و منبت را به نام خود ثبت ... ادامه مطلب 58
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سال۱۴۰۰ برای تحقق شعار سال، تقویت بازار سرمایه و افزایش نظارت‌ها بر این بازار ... ادامه مطلب 58