برگزیدگان بخش رقابتی ششمین جشنواره ملی «اسباب بازی» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معرفی و تجلیل شدند.
به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، هیات انتخاب این بخش متشکل از امیرحسن سلام‌زاده، سیما مهدیزاده تهرانی و فرزانه بابایی پس از بررسی ۲۱۷ محصول از ۸۰ شرکت و نشان تولیدی ثبت‌شده در سامانه، ۱۵۸ اثر از ۴۶ تولیدکننده را به عنوان راه‌یافته به بخش داوری معرفی کردند.   معرفی برترین‌های بخش رقابتی جشنواره اسباب‌بازی
بر همین اساس هیات داوران نیز متشکل از مجید قادری، نعیم تدین، علی مهری، سعید باباوند و غلامرضا دیزجی از میان آثار راه‌یافته، برترین‌های بخش رقابتی ششمین جشنواره ملی «اسباب‌بازی» در چهار بخش اصلی شامل برترین‌های «بسته‌بندی»، «تصویرسازی و شخصیت‌پردازی»، «کیفیت تولید» و «اسباب‌بازی از نظر هدف» و ۱۳ بخش فرعی بر اساس مؤلفه‌های مطرح در اسباب‌بازی از قبیل گروه سنی، مکانیک بازی، ایمنی، فرهنگ، طراحی ایرانی، کیفیت تولید و اقبال در بازار به شرح زیر معرفی شدند.
هیات داوران در بخش «کیفیت تولید» محصولات شرکت «طا‌ها تویز» با عنوان «ماشین‌های فلزی» را با توجه به حجم سرمایه‌گذاری، کیفیت قالب و رنگ‌آمیزی مناسب، به عنوان برترین اسباب‌بازی فلزی این بخش معرفی کرد.
همچنین در بخش برترین «اسباب‌بازی پلیمری»، محصولات شرکت «زرین تویز» به عنوان رتبه اول، محصولات شرکت «جهادین پرند، نوباوه» رتبه دوم و محصولات شرکت «آروین تجارت کیوان» به عنوان رتبه سوم شناخته شد.
هیات داوران در بخش «کیفیت تولید»، محصولات شرکت‌های «سگال»، «توسعه هوش‌افزار کودک آوند، بیس» و «سرگرمی‌های فکری بلوط» را به ترتیب حائز رتبه‌های اول تا سوم برترین اسباب‌بازی چوبی معرفی کرد.
در همین حال در بخش کیفیت تولید «اسباب‌بازی کاغذی و چاپی»، محصولات شرکت «بازیمن» به عنوان رتبه اول، مجموعه «دورهمی» به عنوان رتبه دوم و محصولات «نشر دیبایه (تاب)» به عنوان رتبه سوم شناخته شد.
همچنین در حوزه «اسباب‌بازی پارچه‌ای» محصول نشان «ماهلی» با عنوان «زمین بازی» به عنوان برترین اسباب‌بازی این بخش معرفی شد.
هیات داوران در بخش «کیفیت تولید»، برترین اسباب‌بازی‌های ترکیبی، تولیدات شرکت «طرح و توسعه هفت هامون (بازی دوست)»، «دواره» و محصول مشترک «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان بین‌المللی دانشگاهیان ایران» را به ترتیب شایسته رتبه اول تا سوم این بخش اعلام کرد.
در همین حال در بخش برترین اسباب‌بازی فکری و ذهنی نیز از امیر اردشیری، وحید اسماعیلی و فاطمه علاءالدین برای طراحی بازی «سفالگر» به عنوان رتبه اول تجلیل شد و احسان نظرزاده برای طراحی بازی «بلاد، سرزمین شمشیر و قلم» رتبه دوم و محمد زارعی برای طراحی بازی «ژاندارمری» رتبه سوم را از آن خود کردند.
هیات داوران در بخش کیفیت و طراحی برترین بسته‌بندی نیز محصولی را حائز رتبه اول ندانست و از تولیدات شرکت «توسعه هوش‌افزار کودک آوند، بیس» به عنوان رتبه دوم و نشان «آهوک» به عنوان رتبه سوم این بخش قدردانی کرد.
در بخش برترین تصویرسازی و شخصیت‌پردازی از کامیار نصیری‌فر و داوود دیبا برای تصویرسازی بازی «بلاد، سرزمین شمشیر و قلم» به عنوان رتبه اول، محمد نورالدینی برای تصویرسازی بازی «سفالگر» رتبه دوم و حسن نوزادیان برای تصویرسازی بازی «شاهراه» به عنوان رتبه سوم تجلیل شد.
هیات داوران در بخش‌های برترین بازی‌های حسی و حرکتی، آموزشی و مهارتی و شبیه‌سازی زندگی واقعی هیچ کدام از محصولات را حائز رتبه ندانست و اظهار امیدواری کرد در سال‌های آتی تولیدکنندگان با نگاه ویژه به این بخش‌ها موجب شکوفایی تولید ایرانی شوند.   معرفی برترین‌های بخش رقابتی جشنواره اسباب‌بازی
علاوه‌بر این اعضای هیات داوران بخش رقابتی ششمین جشنواره ملی اسباب‌بازی در بیانیه‌ای پیشنهاد‌های خود را برای بهبود آثار تولید ایرانی ابراز کرده و در بخشی از آن آورده‌اند: اسباب‌بازی‌های طراحی‌شده از سوی ایده‌پردازان و طراحان ایرانی بسیار چشم‌گیر و نویدبخش حضور پررنگ طراحان ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی خواهد بود.
تنوع بالای محصولات بخش رقابتی از نظر تنوع مواد و روش‌های ساخت و تنوع کار در بخش‌های مختلف داوری از نکات مورد توجه هیات داوران بود. آن‌ها همچنین با اشاره به کیفیت کاملا متفاوت تولید محصولات داخلی امسال نسبت به سال‌های گذشته و در حد بازار‌های جهانی از تولید کنندگان قدردانی کرده‌اند.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: تمرکز و نگاه تخصصی تولیدکنندگان می‌تواند جایگاه نشان آن‌ها را در سطح ملی با قدرت بیشتری جلوه‌گر کند. اما آن‌چه مشخص است هنوز عرصه‌های اسباب بازی‌های آموزشی- مهارتی، حسی-حرکتی و شبیه‌سازی دنیای واقعی، عرصه شکل گیری برند‌های تخصصی بسیاری است.
در بخش بسته‌بندی نیز هیات داوران خواستار نگاه ویژه تولیدکنندگان و خلاقیت بیشتر فعالان صنعت اسباب‌بازی در این حوزه شد تا راه رسیدن به بسته‌بندی مطلوب را در پیش بگیریم.
در نظر گرفتن شرایط اقتصادی خانواده‌ها و قیمت‌های رقابتی محصولات در بازار از دیگر پیشنهاد‌های هیات داوران بود که به اعتقاد آن‌ها می‌تواند همراهی تولیدکنندگان را در این روزگار سخت با مخاطبان بیشتر کند و به یکی از شاخص‌های مهم داوری در سال‌های آینده تبدیل شود؛ موضوعی که متاسفانه به خاطر نوسانات زیاد قیمت در سال جاری به آن پرداخته نشد.
ششمین جشنواره ملی «اسباب بازی» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از ۲۸ بهمن تا ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ به صورت مجازی و در سایت irantoyfestival.ir برگزار می‌شود.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1399/11/29 11:37:04

پست های مشابه
به گزارش اسپوتنیک،نماینده ی دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشت که آمریکا ارزیابی ... ادامه مطلب 13
پیکر آزاده نامداری در حالی که لباس خانه به تن داشته در خانه پیدا شده و علت فوت ... ادامه مطلب 74
جشن نوروز در شهر سن پترزبورگ با ویژگی‌های متفاوت برگزار می‌شود. ادامه مطلب 68
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: با شمالی شدن جریان هوا در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش‌ها تقویت می‌شود. ادامه مطلب 68
جشنواره فرهنگ و اقتصاد روستا در ایام نوروز با هدف احیای فرهنگ اقوام مختلف در استان گلستان برپا ... ادامه مطلب 40
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بعد از ابلاغ رسمی به پلیس در مبادی ورودی و خروجی اطراف ... ادامه مطلب 34
رئیس جمهور گفت: وضع مقابله با کرونا در فصل بهار با ورود واکسن‌های ایرانی بسیار بهتر خواهد شد ... ادامه مطلب 45
مایحتاج عمومی مردم، فراوان، اما درست به دست‌شان نمی‌رسد؛ حکایت شکر‌ها و روغن‌های خوراکی که در میدان جلال ... ادامه مطلب 46
محمدجواد ظریف و وزیر امورخارجه چین، طی مراسمی سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را امضا ... ادامه مطلب 44
«آزاده نامداری»مجری سابق رسانه ملي درگذشت. ادامه مطلب 31
شهرستان ملایر به عنوان تنها شهر ایران دو نشان جهانی انگور و منبت را به نام خود ثبت ... ادامه مطلب 44
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سال۱۴۰۰ برای تحقق شعار سال، تقویت بازار سرمایه و افزایش نظارت‌ها بر این بازار ... ادامه مطلب 46