وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: طول زمان ابتلا به ویروس انگلیسی و بستری شدن مبتلایان ۷۲ ساعت است و این بیماران سریع دچار گرفتگی شدید ریوی می‌شوند.
دکتر سعید نمکی در جلسه آخرین وضعیت همه گیری کرونا در کشور در رصد خانه سلامت وزارت بهداشت با تبریک میلاد حضرت علی و تبریک روز مرد افزود: امیدوارم مردانگی و جوانمردی در این سرزمین زنده بماند. وی با تبریک روز پدر تاکید کرد: من با پدران همدرد هستم پدرانی که عزیران خود را از دست داده اند. من با خانواده‌هایی داغدار هستم که پدران و بزرگ خانواده را از دست داده اند و همچنین داغدار از دست دادن همکاران ارجمند در نظام سلامت هستم.
وزیر بهداشت افزود: در یک سالی که گذشت تلاش کردم در اوج بی قراری‌ها آرام جلوی دوربین حاضر شوم و خاطر مردم کشور را مشوش نکنم و آرامش را به جامعه القا کنم و آرامش جامعه را به هم نزنم. همکاران من در نظام سلامت احساس نکنند که فرمانده آن‌ها دچار روان پریشی شده اند، ولی در برخی موارد ترمز از دست می‌رود و جملاتی را مطرح می‌کنیم که البته این جملات نیز جز عشق به مردم چیز دیگری نیست.
دکتر نمکی گفت: روز‌های سختی در یک سال گذشت که تحریم‌ها و برخی از نامهربانی‌هایی را شاهد بودیم که تلاش کردیم با مهار در دام موج کرونا نیفتیم.
وی تاکید کرد: برغم دستور صریح رئیس جمهور مبنی بر اجرای رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، اما ما شاهد بودیم که برخی دستورالعمل‌ها با تاخیر اجرا می‌شد. من از مردم تمنا کردم که شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند چرا که روز‌های سختی را پیش بینی می‌کردم.
وزیر بهداشت گفت: من همواره نگران اسفند پرماجرا بودم چرا که در برخی از نقاط کشور شیوه نامه‌های بهداشتی رعایت نشده بود و بار‌ها مطرح کردیم که ارتباط مستقیم و محکمی بین رعایت نکردن شیوه نامه‌های بهداشتی و خیز بیماری وجود دارد و اگر این شیوه نامه‌های بهداشتی رعایت نشود، طوفانی از کووید ۱۹ را شاهد هستیم و متاسفانه این اتفاق رخ داد.
وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس‌ها پاسپورت و روادید نمی‌خواهند گفت: امروز ویروس در سراسر کشور خود را به ما نشان داد و اولین موارد از ویروس کرونای انگلیسی در قزوین و البرز بود که با کمک استاندار زمین گیر شد.
وی افزود: در خوزستان خیز سنگین از کرونای انگلیسی را شاهد هستیم و میزان بیماران سرپایی در دو هفته اخیر رو به افزایش بوده است.
دکتر نمکی اضافه کرد: تفاوت کرونای انگلیسی با کرونای قبلی در این است که مدت زمان سرپایی برای ویروس کرونای پیشین ۱۰ روز بوده، اما در کرونای انگلیسی این زمان به ۷۲ ساعت رسیده است به طوری که بیمارانی که به کرونای انگلیسی مبتلا می‌شوند سریع وارد مرحله بستری و متاسفانه دچار گرفتاری شدید ریوی می‌شوند.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ما در این ایام شاهد خروج مردم برای زیارت عتبات و کربلا هستیم که همین امر موجب خیز بیماری می‌شود.
وی گفت: هر فردی که در خوزستان فوت کرد، مراسم تشییع بسیار سنگینی برای او در نظر گرفتند. در شادگان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حد صفر و مراکز خرید بسیار پرازدحام و پرجمعیت بود و این واضح بود که خوزستان دچار ماجرایی سنگین می‌شود.
وزیر بهداشت افزود: مرز‌ها بسته شد، اما یکی از دلخوری‌هایی که من از دیروز با آن مواجه بودم این بود که هنوز یکی از مرز‌ها باز است و این برای وزیر بهداشت بسیار دردناک است چرا که ما خبر نداریم طول و عرض سرزمین را چه کسانی طی می‌کنند و ما هنوز شاهد گسترش ویروس هستیم وی در ادامه با بیان چند تقاضا از مردم گفت: ما به مردم می‌گوییم که مثل قبل کنار شما هستیم، ولی رعایت نکردن شیوه نامه‌های بهداشتی برای ما دردناک است. اول اینکه مردم آرامش خود را حفظ کنند، طغیان ویروس باعث شده است بسیاری از تخت‌های بیمارستان‌ها پر شود و امیدواریم به این مرحله نرسیم البته هرگز نمی‌گذاریم بیماری پشت در بیمارستان سرگردان بماند.
دکتر نمکی گفت: اگر مراسم عزاداری و عروسی‌ها ادامه پیدا کند و اگر اجلاس‌ها و جشن‌ها برگزار شود و اگر مراکز خرید با وجود نزدیکی به عید پر از مردم شود، باید بگویم ما حریف مهار کردن بیماری نمی‌شویم   توضیحات وزیر بهداشت درباره گلایه تند روز‌های گذشته دکتر نمکی وزیر بهداشت گفت: همکاران عزیزم در نظام سلامت احساس نکنند که فرمانده این مجموعه دچار روانی پریشان و دلی آزرده از اوضاع است، اما بعضی وقت‌ها ترمز از دست خارج می‌شود و ممکن است من هم جملاتی را در اوج عصبانیت بیان کنم. دکتر نمکی گفت: "مرا دردیست اندر دل که گر گویم زبان سوزد، وگر پنهان کنم ترسم که مغز استخوان سوزد" وزیر بهداشت افزود: این هم چیزی نیست جز عشق به مردم و دلسوزی برای اینکه مبادا مردم عزیز کشورم دوباره گرفتار موج جدید بیماری شوند.
وزیر بهداشت ادامه داد : مرحله دوم واکسیناسیون را از امروز شروع کردیم و در گروه‌های آسیب‌پذیر این کار استمرار پیدا می‌کند.
همچنین عزیزان اورژانس، جانبازان، آسایشگاه سالمندان و معلولان، تیم بهداشت و غسالخانه‌ها را به عنوان خط مقدم مواجهه با کرونا از امروز واکسیناسیون خواهیم کرد.

https://files/fa/news/1399/12/6/6094681_961.mp4
0 0
نویسنده : کلاکت
تاریخ ارسال : 1399/12/07 01:25:08

Captcha

پست های مشابه
انسان، حیوانی است که به سینما می‌رود. (جورجو آگامبن) ادامه مطلب 335
ادامه مطلب 297
ادامه مطلب 1290
ادامه مطلب 284
ادامه مطلب 303
ادامه مطلب 253
ادامه مطلب 316
ادامه مطلب 273
ادامه مطلب 274
ادامه مطلب 278
ادامه مطلب 286
ادامه مطلب 296