کشت فلفل زیر نور چراغ باعث می‌شود گیاهان در اوایل بهار به بهترین شکل ممکن شروع به رشد کنند.
خاک بیرون از خانه اغلب برای رشد فلفل‌های فصل گرم، تا اوایل تابستان بسیار خنک است. شروع رشد رویشی این گیاه با چراغ‌های مصنوعی سبب می‌شود که گیاهان فلفل شما قبل از انتقال به زمین اصلی و زمین باز، قوی‌تر شده و زمان کافی برای بلوغ در تابستان برای آن‌ها فراهم می‌شود.

پرورش فلفل زیر نور مصنوعی

کشت فلفل زیر نور چراغ باعث می‌شود گیاهان در اوایل بهار به بهترین شکل ممکن شروع به رشد کنند. خاک بیرون از خانه اغلب برای رشد فلفل‌های فصل گرم، تا اوایل تابستان بسیار خنک است. شروع رشد رویشی این گیاه با چراغ‌های مصنوعی سبب می‌شود که گیاهان فلفل شما قبل از انتقال به زمین اصلی و زمین باز، قوی‌تر شده و زمان کافی برای بلوغ در تابستان برای آن‌ها فراهم می‌شود. گیاهان فلفل بهترین میوه را در محیط‌های خارج از گلخانه یا زمین اصلی تولید می‌کنند، به همین دلیل می‌توان آن‌ها را در تابستان و با گرما و نور مناسب پرورش داد.

گلدان‌های جداگانه ۳ تا ۵ اینچی را با مخلوط خاک گلدان پر کنید. مخلوط خاک را آبیاری کرده تا در طول رشد به طور یکنواخت مرطوب باشد.

دو عدد بذر فلفل را در هر گلدان به عمق ۰.۵ سانتی متر بکارید. قسمت بالای گلدان را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید و آن را در محیطی با دمای ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتی گراد برای جوانه زنی قرار دهید. یا می‌توانید از تشتک‌ها یا زیرگلدانی‌های حرارتی مخصوص جوانه زنی استفاده کنید. این زیرگلدانی‌های مخصوص، خاک را در دمای یکنواخت لازم برای جوانه زنی موفقیت آمیز نگه می‌دارند.

پرورش فلفل زیر نور مصنوعی
پس از جوانه زدن بذر‌ها، معمولاً ۱۴ تا ۲۸ روز پس از کاشت، کیسه پلاستیکی را بردارید. نهال‌ها را زیر چراغ‌های رشد فلورسنت قرار دهید. قسمت بالای گیاهان تقریباً ۱۵ سانتی متر از چراغ فاصله داشته باشد. چراغ‌ها را ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز، روشن بگذارید.

در صورت لزوم برای مرطوب نگه داشتن یا نمناک بودن خاک، آن را آبیاری کنید. دقت کنید که با رشد گیاهچه‌ها نیز همچنان باید فاصله ۱۵ سانتی متری بین گیاهان و منبع نوری را تنظیم کنید.

وقتی فلفل‌ها به ارتفاع حدود ۱۲ سانتی متر رسیدند و تقریباً شش هفته دارند، آن‌ها را به گلدان‌های دائمی منتقل کنید. یک گلدان ۹ تا ۱۸ لیتری را با مخلوط خاک پر کنید. نهال فلفل را بصورت کامل و با نگه داشتن برگ و ساقه از گلدان اولیه آن جدا کرده و به همان عمقی که در گلدان اولیه نهال بود، بکارید. پس از انتقال به گلدان اصلی نیز مجدداً آبیاری کنید.   پرورش فلفل زیر نور مصنوعی گیاهان را هفته‌ای یکبار با کود NPK با نسبت‌های ۱۵-۱۵-۱۵ به صورت محلول، آبیاری کنید. زمانی که سطح ۲.۵ سانتی متر از خاک رویی در گلدان شروع به خشک شدن می‌کند، باید آبیاری صورت گیرد.

هر روز ۱۴ تا ۱۶ ساعت چراغ‌ها را روشن بگذارید. برای حفظ فاصله ۱۵ سانتی متری گیاه و منبع نوری فلورسنت، به تنظیم ارتفاع ادامه دهید. فلفل‌ها را هنگام رسیدن برداشت کنید.

نکته:

می‌توانید به جای انتقال نهال‌ها به گلدان دائمی، آن‌ها را درون جهبه‌های بزرگ کشت که دارای زهکش مناسب باشد کشت کرده و در مکان‌های کاملاً آفتابی در باغچه یا حیاط خانه خود قرار دهید.

هشدار:

فلفل‌هایی که در داخل خانه پرورش می‌یابند ممکن است میوه ندهند یا میوه‌های کمتری نسبت به گیاهان در فضای باز تولید کنند. تغییر مقدار مناسب نور، آب و کود به کاهش این مسئله کمک می‌کند. پرورش فلفل زیر نور مصنوعی
0 0
نویسنده : کلاکت
تاریخ ارسال : 1399/12/09 11:52:19

Captcha

پست های مشابه
انسان، حیوانی است که به سینما می‌رود. (جورجو آگامبن) ادامه مطلب 302
ادامه مطلب 271
ادامه مطلب 1264
ادامه مطلب 262
ادامه مطلب 279
ادامه مطلب 227
ادامه مطلب 291
ادامه مطلب 246
ادامه مطلب 251
ادامه مطلب 254
ادامه مطلب 260
ادامه مطلب 271