رازهایی درباره ساخته شدن اهرام مصر (Egyptian Pyramids) وجود دارد که قطعیت برخی از آنها تعیین شده اما روی بعضی از آنها مهر باطل خورده شده و گفته می‌شود این داستان‌ها درباره اهرام سه گانه مصر افسانه‌ای بیش نیستند. برای اینکه از روند ساخت اهرام مصر مطلع شوید، سیری به درون اهرام مصر باستان داشته باشید و به رمز و رازهای این اهرام پی ببرید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.
اهرام مصر یکی از برجسته‌ترین بناهای تاریخیِ دنیای باستان هستند. مصرشناسان هر سال اطلاعات جدیدی درباره‌ی این اهرام کشف می‌کنند. مجموعه اهرام جیزه (Giza) هر سال گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به مصر می‌کشاند. این اهرام هنوز هم رازهای زیادی در خود جای داده‌اند و به نظر می‌رسد این رازها به سادگی کشف نخواهند شد. دانش فنی در کنار اساطیر و خرافات، فرعون‌های مصر را به ساخت این اهرام وا داشتند.

اهرام مصر زمانی ساخته شد ‌که این کشور یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین تمدن‌های جهان بود. این اهرام، به‌خصوص «اهرام جیزه» جزو برترین سازه‌های ساخت دست بشر در تاریخ هستند. آن‌ها نقش مهم فرعونیان را در جامعه‌ی مصر باستان نشان می‌دهند. ساخت اهرام مصر در اوایل دورانِ قلمرو مصر باستان (Old Kingdom) تا پایان دوره‌ی بطلیموس در قرن چهارم پس از میلاد مسیح ادامه داشت.

البته اوج ساخت اهرام مصر باستان در اواخر سلسله‌ی سوم آغاز شد و تا پایان سلسله‌ی ششم یعنی ۲۳۲۵ سال قبل از میلاد مسیح ادامه پیدا کرد. با گذشت بیش از ۴۰۰۰ سال هنوز هم اهرام مصر پابرجا و باشکوه هستند. مصر در دوران حکومت سلسله‌ی سوم و چهارم از نظر اقتصادی پیشرفت چشم‌گیری داشت. در آن دوران پادشاهان از جایگاه ویژه‌ای در جامعه برخوردار بودند و موجوداتی بین انسان و الهه به‌شمار می‌رفتند. آن‌ها اعتقاد داشتند از سوی خدایان به‌عنوان جانشینان‌شان بر روی زمین انتخاب شده‌اند. به همین دلیل بدن پادشاهان را بعد از مرگ مومیایی می‌کردند؛ چراکه اعتقاد داشتند آن‌ها بعد از مرگ به خدای مردگان یعنی ازیریس یا اوسایرس (Osiris) تبدیل می‌شوند.

مردم مصر باستان اعتقاد داشتند که بعد از مرگ، بخشی از روح پادشاه در بدنش باقی می‌ماند. به منظور حفظ روح پادشاه، جسد او را مومیایی می‌کردند. سپس هرآنچه ممکن بود پادشاه در دنیای بعدی به آن احتیاج داشته باشد را همراهش دفن می کردند؛ از ظروف طلا گرفته تا غذا، لوازم خانه و پیشکش‌های مختلف. افراد ثروتمند نه‌تنها برای فرعون دفن‌شده، بلکه برای مقامات و کاهنانی که با او دفن شده بودند، پیشکش می‌آورند.

از آغاز دوره‌ی سلسله‌ها (Dynastic Era) که به آن دوره دودمانی هم گفته می‌شود، در ۲۹۵۰ سال قبل از میلاد مسیح، مقبره‌های سلطنتی در دل سنگ‌ حفاری می‌شدند. این مقبره‌ها با یک سقف مستطیل شکل به نام ماستاباس (Mastabas) پوشیده می‌شدند. قدیمی‌ترین هرم مصر در ۲۶۳۰ سال پیش از میلاد مسیح در ساکارا (Saqqara) ساخته شد. 

این مقبره برای جوزر (Djoser)، سومین پادشاه این سلسله بنا شد. بر اساس داستان‌های تعریف شده، معمار این هرم ایمهوتِپ (Imhotep)، کاهن و شفادهنده‌‌ای بود که ۱۴۰۰ سال بعد از وی به‌عنوان یک قدیس یاد می‌شد. هرم جوزِر با مجموعه‌ای از معابد و حیاط‌ها احاطه شده تا جوزر از زندگی پس از مرگ خود لذت کافی ببرد. پس از ساخت هرم جوزر، اهرام پلکانی به شکل رایج دفن افراد سلطنتی تبدیل شدند. اولین مقبره‌ای که به شکل یک هرم واقعی (نه پلکانی) ساخته شد، هرم سرخ (The Red Pyramid) در دهشور (Dahshur) بود. این هرم به‌عنوان آرامگاه اولین پادشاه سلسله‌ی چهارم سنِفِرو (Sneferu) ساخته شد. این هرم را به دلیل رنگ سنگ‌های آهکی که در ساخت آن به‌کار رفته بود، هرم سرخ نامیدند. به هرم سنفرو هرم خمیده نیز می‌گویند.
0 0
نویسنده : امین بازدار
تاریخ ارسال : 1399/12/20 10:23:36

Captcha

پست های مشابه
انسان، حیوانی است که به سینما می‌رود. (جورجو آگامبن) ادامه مطلب 287
ادامه مطلب 270
ادامه مطلب 1262
ادامه مطلب 257
ادامه مطلب 274
ادامه مطلب 226
ادامه مطلب 286
ادامه مطلب 243
ادامه مطلب 248
ادامه مطلب 250
ادامه مطلب 258
ادامه مطلب 268