zula
کارشناس مسائل پولی و بانکی: بانک مرکزی برای کنترل رشد نقدینگی در کشور باید در مقابل تسهیلات تکلیفی و اجرایی مقاومت کند.
، طهماسب مظاهری - کارشناس مسائل پولی و بانکی در برنامه تیتر امشب با موضوع رکورد نقدینگی در کشور و پیامد‌های آن گفت: امسال شانزدهمین سال است که با رشد و چاپ پول به نقدینگی بیشتر دامن زده ایم.
مظاهری افزود: ابتدای سال تذکراتی هم دادیم که امسال رشد نقدینگی از سه هزار میلیارد عبور می‌کند.
کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: وقتی رشد نقدینگی سرعت می‌گیرد باعث افزایش تورمی در قیمت‌ها می‌شود.
طهماسب مظاهری افزود: اگر تفاوت تورمی دو یا سه درصد باشد مردم تحمل می‌کنند، اما اگر این فاصله زیاد باشد که الان شاهد هستیم؛ اثر تورمی شدیدی می‌گذارد و این باعث افزایش قیمت کالا‌ها می‌شود.
کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: دولت و بانک مرکزی باید اقداماتی انجام بدهند و کنترل نقدینگی به عهده اینهاست. سرمنشا رشد نقدینگی بانک مرکزی است که نقدینگی ایجاد می‌کند. ایجاد نقدینگی و انتشار پول از طریق چاپ اسکناس انجام نمی‌شود؛ باید بدانیم که چاپ اسکناس قدرت پولی ایجاد نمی کند.
طهماسب مظاهری گفت: تکلیف بالادستی به عهده بانک مرکزی حفاظت از رشد نکردن نقدینگی است و این فراتر از تکلیف حرف شنوی از رئیس جمهور است.

وی افزود: بانک مرکزی می‌تواند در مقابل هیئت وزیران مقاومت کند و قانع کند که برخی اقدامات پولی به ضرر اقتصاد است. نباید بی محابا به رشد نقدینگی دامن زد.
کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: ۵۰ درصد مشکلات رشد نقدینگی به عهده بانک مرکزی است و ۵۰ درصد مابقی به عهده دولت و دیگران است. دولت رکورد گوش نکردن به حرف و توصیه اقتصاددانان را در این باره شکسته است. وی گفت: بانک مرکزی باید به تسهیلات ارائه شده در تمام بانک ها نظارت کند. رابطه نظارت بانک مرکزی اخیراً خیلی بهتر شده است. کارشناس مسائل پولی و بانکی  با بیان اینکه با تدابیر نظارتی بانک مرکزی، خیلی از مشکلات حل می شود، گفت: بانک مرکزی باید در مقابل تسهیلات تکلیفی و اجرایی مقاومت کند. هدایت نقدینگی واژه غلطی است
کامران ندری - دیگر کارشناس مسائل پولی و بانکی در برنامه تیتر امشب گفت: رشد نقدینگی عامل اصلی تورمی در جامعه است.
کامران ندری افزود: بانک مرکزی از چند طرف تحت فشار است و عملاً نمی‌تواند رشد نقدینگی را کنترل کند و یکی از آن‌ها کسری بودجه است.
وی گفت: یکسری تعهدات بانکی و تصمیمات فرا بودجه‌ای هم عامل رشد نقدینگی شده است.

کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: ناترازی در بانک‌ها و عدم تعادل بین ورودی و خروجی بانک‌ها هم عامل رشد نقدینگی در جامعه شده است.
ندری افزود: حوزه سوم عامل رشد نقدینگی که سال ۹۹ اضافه شد؛ از ناحیه بازار سرمایه است که به بانک مرکزی فشار می‌آورد تا افت قیمت‌ها اتفاق نیافتد.
کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: حوزه چهارم به بحث حمایت از تولید بر می‌گردد. به بهانه حمایت تولید، تسهیلات ارزان قیمت به نظام پولی و نقدینگی فشار وارد می‌کند.
کامران ندری افزود: تسهیلات و پول قدرت، فقط تقاضا را بیشتر می‌کند و به تولید کمک نمی‌کند.
کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: خود تورم انتظار تورمی را بالا می‌برود. رشد نقدینگی بالا و افزایش تورم خود عامل تورمی بیشتر است.
ندری افزود: میزان تورم نقطه به نقطه از رشد نقدینگی بالاست.
کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: هدایت نقدینگی واژه غلطی است. نقدینگی باعث رونق تولید نمی‌شود.
کامران ندری افزود: سیاست پولی ما سیاست انبساطی است؛ و این کمکی به تولید نمی‌کند تنها تورم را بیشتر می‌کند. وی گفت: همه این‌ها به عهده دولت نیست، تحریم، کسری بودجه و ناترازی پولی در نظام بانکی و بازار سرمایه در این اوضاع رشد نقدینگی موثر است، اما ریشه اصلی داخلی است.  
https://files/fa/news/1399/12/20/364332_776.mp4
0 0
نویسنده : کلاکت
تاریخ ارسال : 1399/12/21 08:48:29

Captcha

پست های مشابه
ادامه مطلب 125
این پست در مورد نحوه فعالیت و کسب درآمد از سرویس اشتراک ویدیو و پست سایت ستاره اطلاعات ... ادامه مطلب 90182
ادامه مطلب 0
ادامه مطلب 320
ادامه مطلب 726
ادامه مطلب 787
ادامه مطلب 1498
ادامه مطلب 709
ادامه مطلب 670
ادامه مطلب 622
ادامه مطلب 661
ادامه مطلب 666