پل های معلق از جمله هیجان انگیز ترین جاذبه استان اردبیل است که گردشگران و مسافران زیادی در فصول مختلف برای تجربه حسی متفاوت بر روی این پل ها به این منطقه سفر می کنند.
پل‌های معلق را شاید در صحنه‌های ترسناک فیلم‌ها دیده باشید، ولی به راستی پیاده‌روی روی این گونه پل‌های لرزان هیجانی بی‌نظیر را برای همه به ارمغان می‌آورد.

پل برای اتصال دو نقطه مختلف در دو سوی یک رودخانه یا دره یا چشم‌انداز طبیعی دیگر می‌تواند استفاده شود. ولی قرار نیست همیشه این گذرگاه هوایی بسیار محکم و ثابت باشد، بلکه می‌تواند یک پل لرزان و متحرک باشد که همان پل معلق نامیده می‌شود. در هنگام عبور از پل معلق شما به مقصد رو به روی خود فکر نمی‌کنید، بلکه تمام حواستان به گذرگاه متحرکی است که از روی آن عبور می‌کنید. گذرگاهی که باعث می‌شود شما با احتیاط زیاد و با هیجان وصف‌ناپذیر در ارتفاعات حرکت کنید. 

پل معلق مشگین شهر؛ طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق)مشگین شهر با برخورداری از طبیعت بکر و آب و هوای دلچسب و خنک یکی از شهرستان‌های به نام استان اردبیل می‌باشد که در دامنه کوه سرفراز سبلان واقع است.   گردشگران زیادی همه ساله به خاطر وجود گردشگاه‌های تاریخی و طبیعی و همچنین آبدرمانی‌ها به این منطقه راهی می‌شود تا هم سفری لذت بخش را تجربه کنند و هم جاذبه‌های این شهر را بهتر بشناسند. یکی از جذابیت‌های این شهر به نام پل معلق مشگین شهر است.       مشخصات فنی پل معلق مشگین شهر بزرگترین پل معلق خاورمیانه جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق)   پل معلق مشگین شهر با ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول که در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچایی و بر بلندای پارک جنگلی مشگین شهر ساخته شده است به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه شناخته شده است.

پل معلق مشگین شهر، ساخته مهندسان ایرانی
دانش ساخت این پل بومی است و توسط کارشناسان و مهندسان داخلی منطقه به اجرا در آمده است. ایده ساخت این پل توسط مهندس گنجعلی بیگ مطرح شده است و او با الهام از پل کاپیلانوی ونکوور کانادا اقدام به طراحی این پل کرد و چنین شاهکاری را به وجود آورد. ساخت این پل هزینه‌ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال در برداشته است و در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار احداث شده است. مدت ساخت این پل ۹ ماه به طول انجامیده است.

مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی
جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق)   پل معلق مشگین شهر در بخشی از یک مجموعه گردشگری به نام منطقه نمونه گردشگری خیاو تاگیردولی که با نام نور سبلان نیز شناخته می‌شود، قرار دارد.   این مجموعه بزرگترین پروژه و منطقه نمونه گردشگری استان اردبیل به شمار می‌رود که شامل سوئیت‌های اقامتی، رستوران گردان، تالار‌های پذیرایی، ورزش‌های هوایی و سایت بالن سواری، شهربازی و بازارچه‌های صنایع دستی و سایر امکانات متنوع تفریحی می‌باشد.   انتقال هیجان توام با امنیت
جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق)حس و هیجانی که این پل با دید فرودست پارک جنگلی و فرادست قله سبلان و همچنین با جابجایی افقی دو متر به گردشگران منتقل می‌کند با هیجانی که ترن هوایی دارد برابری می‌کند و این نکته را نیز باید یادآور شویم که از لحاظ امنیت استاندارد‌های جهانی در ساخت این پل تطبیق شده است به صورتی که در ایام تعطیلات بیش از ۳۰۰۰ نفر از روی آن می‌گذرند. از کامپوزیت طرح چوب که مقاومت بالایی در برابر ضربه، رطوبت، حریق و فشار صاعقه دارد و مواد پلیمری، سنسور‌های کنترل حرکتی، بادسنج و دمپر‌های خنثی کننده رزونانس در ساخت پروژه پل معلق مشگین شهر به کار برده شده است.   عبور از روی شیشه اوج هیجان
اگر بر روی پل معلق مشگین شهر با ارتفاع ۸۰ متری قدم بزنید و به این سازه اعتماد کنید می‌توانید در میان دره‌ای سرسبز قرار گیرید که رودخانه‌ای در میان آن جریان دارد. با قدم زدن بر روی پل از میان درز‌های باریکی که زیر پای تان قرار دارد می‌توانید سرسبزی دره را ببینید؛ اوج هیجان عبور از روی پل قسمت شیشه‌ای آن است. شما با عبور از این قسمت می‌توانید هیجانی وصف ناشدنی را تجربه کنید و از منظره زیر پایتان لذت ببرید.

رودخانه خیاوچای
پل معلق مشگین شهر بر فراز رودخانه خیاوچای قرار گرفته که از سرشاخه‌های مهم رودخانه قره سو است. این رودخانه از ارتفاعات هزار میخ، آیی قاری، دلی آلی، جنوار داغی سرچشمه می‌گیرد و پس از طی کردن دره موئیل به قره سو می‌پیوندد. رودخانه خیاوچای مهم‌ترین زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز در استان اردبیل است.

زیپ لاین پل معلق مشگین شهر
جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق)اگر می‌خواهید هیجانی بیشتر از قرار گرفتن بر روی پل را تجربه کنید کنار پل معلق، امکان تفریحی هیجان انگیز به نام زیپ لاین فراهم شده است. زیپ لاین که یک سرگرمی سرشار از هیجان است طرفداران بسیاری در میان جوانان دارد. در این تفریح افراد برای رفتن از یک کوه یا تپه بزرگ به قسمتی دیگر، از یک کابل آویزان می‌شوند و از روی دره‌ای عمیق می‌گذرند.   مشگین شهر شهری در استان اردبیل است که جمعیتی حدود ۷۰ هزار نفر دارد. در چند سال اخیر نام مشگین شهر با جاذبه گردشگری جدید آن یعنی پل معلق مشگین شهر بر سر زبان‌ها افتاده است.     پل معلق تمام شیشه ای هیر جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق)هیر یکی از شهر‌های خوش آب و هوای استان اردبیل است که در جنوب شهر اردبیل قرار دارد. این شهر به دلیل داشتن باغ‌های فراوان میوه همچون آلبالو و گیلاس، به شهر شکوفه‌های گیلاس و باغشهر استان اردبیل معروف است و دارای طبیعت منحصربه‌فرد و تماشایی است.   از دیدنی‌های این شهر پل معلق و شیشه‌ای هیر است که در منطقه‌ بی‌نظیر هیر و روی دره و رودخانه‌ی پر آب هیرچایی ساخته شده است.    
مشخصات پل معلق هیر
جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق)پل معلق تمام شیشه ای هیر در دل طبیعت تماشایی و زیبای دربند هیر جای گرفته است. در حالی که روی این پل قدم می‌زنید، از یک سوی، کوه سبلان را که محکم و با صلابت از دور پیدا است و از سویی دیگر، کوه‌های باغرو و باغ‌های میوه هیر را می‌بینید.   در زیر پایتان رود پر آب هیرچایی در دل دره دربند هیر جریان دارد که با عبور خود حیات و زندگی را به منطقه هدیه کرده است.

پل معلق هیر، اولین پل تمام شیشه‌ای و قوسی شکل ایران و جهان است که به دست مهندسان ایرانی برپا شده و کلیه قطعات شیشه‌ای و کابل‌های فلزی آن در داخل کشور ساخته شده است.   جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق) این پل معلق که در مساحت حدود ۲۰ هکتار برپا شده است، حدود ۲۰۰ متر طول دارد و از سطح زمین نزدیک ۱۰۰ متر ارتفاع دارد.   عرض این پل ۱۲۰ سانتی‌متر است و ضخامت شیشه‌ها سه سانتی‌متر است.         تصاویر پایین مربوط به پل معلق شیشه ای هیر و قبل از شیوع بیماری کرونا می باشد.

  پل معلق پیرتقی هشجین؛ تجربه‌ای مهیج و نسبتاً ترسناک جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق)اگر به دنبال پل معلقی هستید که کمی ترسناک‌تر باشد، می‌توانید در استان اردبیل و در دره‌های شهر هشجین در شهرستان خلخال، روستای «پیرتقی» و پل معلق آن را جستجو کنید.

پل معلق پیرتقی، دارای ارتفاع ۶۰ متر بوده و طول ۱۶۵ متر و عرض یک متر دارد.   این پل روی رودخانه خروشان و پرآب «قزل اوزن» ساخته شده و بسیار شبیه به آن تصاویر ترسناکی است که ممکن است در فیلم‌ها از پل‌های معلق دیده باشید، خصوصاً که عرض کمتر آن نسبت به پل معلق مشگین شهر شاید هیجان آن را دوچندان کند.   جاذبه‌های گردشگری اردبیل (قسمت هفتم؛ پل‌های معلق) در گذر از پل، صدای خشک چوب ها، نسیم خنک هشجین و ریزش آرام آب از دل کوه فضا را رویایی‌تر می‌کند. یک رویای پرهیجان و ترسناک که با گذر از مسیر ۷۰ متری پل می‌تواند تبدیل به آرامشی دلنشین شود.
برای رسیدن به این پل می‌توانید از شهر خلخال به سمت سه راه سرچم حرکت کنید و بعد از عبور از شهر کیوی و سه راه فیروزآباد با گذشتن از تونل نهم مسیر خاکی کنار جاده را در پیش بگیرید تا به این منطقه زیبای گردشگری برسید.       لازم به ذکر است، البته پل معلق خلخال به طول۴۹۶ متر به عنوان طولانی‌ترین پل جهان با ظرفیت تردد ۸۰۰ نفر همزمان در مجموعه گردشگری ازناو ساخته می‌شود که هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده است. همچنین پل معلقی در روستای جبدرق مشگین شهر به طول ۷۰۰ متر در حال ساخت است.    
https://files/fa/news/1400/1/7/6226474_876.mp4
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1400/01/07 22:05:40

پست های مشابه
امروزه رایج‌ترین سند تجاری در میان مردم چک است و یکی از مسائلی هم که ممکن است در ... ادامه مطلب 16
روز عید فطر روز بسیار مهمّى براى مسلمانان است؛ زیرا پس از یک ماه روزه و تهجّد و ... ادامه مطلب 17
“خوش بینی و مثبت اندیشی” از صفاتی است که زندگی را برای انسان‌ها راحت‌تر و شاد‌تر می‌کند پس ... ادامه مطلب 18
اوائل ماه مه امسال، میلیارد‌ها ″زنجره″ که از سال ۲۰۰۴ زیر زمین بودند سر از خاک بیرون آوردند ... ادامه مطلب 17
برنامه واکسیناسیون برای مقابله با کرونا در ایران وارد مرحله دوم شده است. ادامه مطلب 17
لوازم منزل را می‌توان بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر هم تمیز کرد و روش‌های بسیار مناسبی برای ... ادامه مطلب 16
مطالعات اولیه نشان می دهد رابطه‌ای بین مصرف کاروتن موجود در میوه و سبزیجات قرمز و کاهش خطر ... ادامه مطلب 21
سالیانی پیش فردی به نام سید جعفر شاه صاحب در محدوده سیدخندان امروزی روزگار می‌گذرانده و به علت ... ادامه مطلب 13
رنگ و بوی تیتر‌ها و تحلیل‌های جنجالی روزنامه‌ها با نزدیک شدن به انتخابات ۱۴۰۰، انتخاباتی شده است. ادامه مطلب 13
فشارخون بالا در شب خطر آلزایمر را افزایش می‌دهد و کاهش فشار خون با علائمی از جمله سرگیجه، ... ادامه مطلب 14
مزایای سینی زیر موتور را در این مطلب وب گردی دنبال کنید. ادامه مطلب 17
اگر طعم و بوی آب در آبسرد کن یخچال شما تغییر کرده، ممکن است به علت بوی مواد ... ادامه مطلب 12