تحقیقات جدید نشان می‌دهد که دوچرخه زدن در حین جلسات درمانی دیالیز می‌تواند سلامت قلب بیماران را تقویت کند و هزینه‌های پزشکی را کاهش دهد.
دیالیز می‌تواند منجر به آسیب طولانی مدت به قلب شود که در نهایت منجر به نارسایی قلبی می‌شود، بنابراین محققان انگلیسی تصمیم گرفتند دریابند که آیا ورزش می‌تواند این عوارض را کاهش دهد.   دوچرخه زدن در حین دیالیز برای بیمار مفید است
«جیمز برتون»، محقق ارشد تحقیق از دانشگاه لیکستر انگلستان در این باره می‌گوید: «ما می‌دانیم که تحرک بیشتر می‌تواند به کاهش خطر بیماری‌های قلبی، کنترل وزن، کاهش فشار خون، کاهش کلسترول و بهبود سلامت روان کمک کند.»
وی در ادامه می‌افزاید: «به همین دلیل، و بخصوص به دلیل بالا بودن خطر بیماری قلبی، تحرک جسمی برای افراد دیالیزی بسیار مهم است.»
برای این مطالعه، در طی جلسات منظم دیالیز به شرکت کنندگان ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط روی دوچرخه متناسب با شرایط آن ها پیشنهاد شد. اسکن MRI از قلب آن‌ها شش ماه بعد انجام شد و با تصاویر قبل از مطالعه مقایسه شد.
محققان گزارش دادند بیمارانی که در طی دیالیز اقدام به دوچرخه زدن کردند، شاهد بهبود در سلامت قلب شان بودند. قلب آن‌ها از اندازه طبیعی تری برخوردار بود و جای آسیب کمتر و سفتی رگ‌های اصلی بزرگتر کمتر بود.
برتون خاطرنشان کرد: «تناسب اندام برای بیماران دیالیزی یک چالش است. متأسفانه زمانی که شخصی به واحد دیالیز منتقل شده و چهار ساعت به دستگاه دیالیز وصل می‌شود، زمان کمتری برای انجام کار دیگری دارد و واقعیت این است که این اتفاق سه بار در هفته برای بیشتر بیماران رخ می‌دهد.»
رکاب زدن در حال دیالیزکردن اکنون در دستورالعمل‌های انجمن کلیه انگلستان گنجانده شده است و محققان قصد دارند امکان در دسترس قرار دادن آن را برای بیماران بیشتری در سراسر انگلستان بررسی کنند.
0 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1400/02/21 11:32:05

Captcha

پست های مشابه
ادامه مطلب 244
ادامه مطلب 308
ادامه مطلب 984
ادامه مطلب 237
ادامه مطلب 261
ادامه مطلب 209
ادامه مطلب 216
ادامه مطلب 215
ادامه مطلب 222
ادامه مطلب 222
ادامه مطلب 200
ادامه مطلب 234